Wellbeing-tippek – cél a mindennapi jóllét

Manapság egyfajta elvárásként fogalmazódik meg a boldogságra való törekvés, a gyakorlatban is elégedett élethez vezető út pedig számtalan lehetőséget rejt magában. De vajon hogyan válasszuk ki a számunkra legmegfelelőbbet?

———SZPONZORÁLT TARTALOM———

Boldognak lenni mindenki számára mást jelenthet, sőt tudományos szempontból elmondható, hogy a sokak által áhított idilli állapot esszenciája pont a szubjektivitás. Ed Diener, amerikai pszichológus, a téma jeles kutatójának háromdimenziós modellje szerint a szubjektív jóllét, a pozitív érzelmi állapotok gyakori jelenléte, a negatív érzelmek relatív hiánya, és az élettel való elégedettség összessége.

A mindennapi jóllét érzésének további négy alkotóeleme: a megelégedettség (munkával, párkapcsolattal, egészségi állapottal, kompetenciával és önmegvalósítás mértékét tekintve), ezen felül az érzelmi vetület (például öröm), a pszichológiai distressz hiánya, és a nem utolsó sorban az egészség, mely az előzőek alfája és omegája, azaz oka és következménye is egyben. A boldogság lényegében egy kívánatos célállapot megélése, a mindennapi jóllét rutinok kialakítása, az erre irányuló megoldások tárháza.

Az életmód szerepe a jóllétben

A számunkra helyes életmód kialakítása számos esetben a legjobb orvosság, mitöbb a komolyabb betegségek megelőzésének eszköze lehet. Ha a testünkre úgy tekintünk, mint szellemünk, lelkünk templomára, vagy legértékesebb tulajdonunkra, biztos, hogy mindent elkövetünk annak érdekében, hogy sokáig a lehető legjobb formáját nyújthassa. Természetesen előfordulnak – rajtunk kívülálló okokból is – krízishelyzetek, könnyebb és nehezebb időszakok, de a hullámhegyek és hullámvölgyek mind-mind hozzátesznek a reziliencia (rugalmas ellenállás) képességének fejlesztéséhez. Akárcsak egy autót, a testünket is időről időre fontos „átnézetni”. Egy állapotfelmérés segít tisztábban látni az egészségképünket, és kialakítani a saját egészségfejlesztési stratégiánkat. Mit takar ez pontosan?

A tudatos egészség kultúrája ott kezdődik, ahol az egészséges döntés a könnyű döntés. Nem kell rögtön őrült nagy dolgokra gondolni! Az újévi fogadalmak is sokszor azért végzik beteljesületlen, keserű csalódásként, mert túl nagy fába vágnánk a fejszénket, holott először nem árt tisztában lenni a fejsze súlyával, élével, a fa méretével, a suhintás szögével, technikájával és a fizikai erőnkkel. Sok-sok kis részlet, ám egyik sem elhanyagolható.

Terepszemle: honnan hová?

Miközben minden nehezítő körülmény ellenére 200%-ot teljesítünk a munkában, kézben tartjuk az otthonunk, partnerünk, családunk ügyes-bajos dolgait, esetleg ott van még folyton duruzsoló kisbogárként a fülünk mögött egy továbbképzés lehetősége, egy házikedvenc kötelező oltása, hétvégi nagybevásárlás, autómosatás, bűntudat egy állandóan halogatott vizsgálat, kezelés, a kevésbé előnyös táplálkozás, rendszeres sportolás, minőségi énidő hiánya miatt… és még sorolhatnánk, hogy komolyabb krízis nélkül is mennyiféle dolog szorongatja lelkivilágunkat a mindennapok során. Örök körforgás, hogy a lelki problémák fizikai tüneteket okoznak, amik szintén rontják a lelki állapotunkat, ám ezek javulása, gyógyítása esetén ismét elérhetjük az optimális testi-lelki egyensúlyt.

Mindegy, hogy az előttünk álló életmódváltás célja a kiegyensúlyozottabb táplálkozás, testsúly csökkentés, alakformálás, aktivitás fokozás vagy szellemi-lelki elcsendesülés, egy biztos: hosszútávon az egészségünket szolgálja. Miként a vágyott cél, az ok is egyéni lehet. Előfordulhat, hogy adódik egy új lehetőség, kialakulóban egy következő fázis, megváltozott élethelyzet (elég nagy már a gyerek, új munkahely), lehet, hogy most elégeltük meg a látványt a tükörben, lehet, hogy egy fontos eseményre készülünk, de az is gyakori nyomós indok, ha egészségügyi panaszoktól szabadulnánk.

Akár tartós életmódváltáson gondolkodunk, akár csak kiszállnánk kicsit a mókuskerékből, az első könnyű döntés szólhat például a pihenésről. Pihentetőbb alvás az egészségért, és ha úgy szimpatikusabb, hosszabb távon a könnyedén jobb teljesítményért. Hiszen tegyük szívünkre a kezünket, ki ne vágyna arra, hogy a sima hétköznapokat, ha nem is mindig non-stop boldog, de legalább wellbeing módban, általánosan elégedett jóllétben élje meg?

Lépésről lépésre

Amikor változtatni szeretnénk és tudatosan kitűzünk magunk elé egy célt, hasznos megtervezni és tisztán látni a lépéseket, mert nagyon nem mindegy, hogy mekkora távolságot kell megtenni és milyen mérföldköveken át jutunk el oda. Egy betegségekkel küzdő, hosszú ideje mozgásszegény életmódot folytató, túlsúlyos középkorúnak teljesen más lesz az útja a formás alakot eredményező aktív élet felé, mint egy maximalista, pörgős életet élő, stresszes harmincasnak a lelki harmónia felé. A rajtnál minden támogatás jól jön, lelkesen könnyedebb kezdést vagy menetközben megújuló lendületet biztosít, ha szakértői tanácsok, kiegészítő megoldások nyújtanak segítséget, és/vagy ha egy kényelmes környezetben léphetünk a változás útjára.

A lelki egészségünkért már azzal is tehetünk, hogy kiszakadva a mindennapok monotonitásából, elutazunk. Ha a hétköznapi energia és stressz szintünk már olyan mélyrepülésben van, hogy az aktív pihenés gondolata is tovább fáraszt, vagy egy szimpla erdei séta kevés a regenerációhoz, kezdetnek jó választás lehet egy wellness szálloda, ahol minden adott a testi-lelki feltöltődéshez. Már a 0. lépéstől, a tervezéstől indul a pozitív lelki hangoldás. Egy gyógyszállodában vannak még további lehetőségek is, amik testre szabottan, egyénre specializálva segítenek a elérni a legoptimálisabb harmóniát önmagunkkal. Ez jelenti az igazi lelki egészséget!

Wellbeing tippek

Egy spa hotelben nem csak a wellness-élmények járulnak hozzá a jólétünkhöz, de a különböző kezelés, mozgásterápiák és táplálkozási lehetőségek teszik változatossá és teljessé a programunkat. A pihenésen, relaxáción és a stresszoldáson túl egy újabb érv szól amellett, hogy egészségünk megőrzése érdekében inkább beltéri pihenést válasszunk: nyugodt körülmények között, szállodai miliőben igazán hatékony lépéseket tehetünk a betegségek megelőzéséért!

A hévízi NaturMed Hotel Carbonában jól érződik, hogy valódi szakembereknek köszönhetjük a vendégkényeztető szolgáltatásokat. A szálloda, a szakmai alapokon nyugvó medical wellness kezelések hazai úttörőjének számít, így megfelelő hátteret biztosít az egészség karban tartásához és hatékonyan segít abban is, hogy a mindennapok rutinjától elszakadva, könnyebb új, egészségesebb szokásokat alakíthassunk ki az áhított életmódbeli változtatások eléréséhez.

Van, akinek egyedül, csak magára figyelve, míg másoknak csoportban könnyebb rátalálni az olyannyira vágyott célhoz vezető útra. A hévízi thermal spaba akár egyedül, akár párban vagy kisebb társasággal érkezünk – testreszabott ajánlatok közül válogathatunk.

A NaturMed Hotel Carbona csapata inspirációt ad a kezdethez, és támogatást nyújt, hogy könnyebb legyen kitartani az elhatározás mellett, vagy megújítsuk azt, ha úgy érezzük, elakadtunk az életmódváltás útján.

Számíthatunk a segítségükre abban is, ha az ülőmunka által megviselt gerincünket kényeztetnénk, ha megtanulnánk uralni a stresszes szituációkat, tónusosabb bőrt szeretnénk, esetleg megszabadulnánk némi plusz kilótól, vagy formásabb testre vágyunk.

A 10 napos böjt kúra az egészséges mértékletességet helyezi középpontba, így segít elindítani a testsúlycsökkentést, támogatja az életmódváltásra való ráhangolódást és az egészségesebb testtudat kialakítását. Az alakformáló program azoknak ajánlott, akik formásabb alakra, tónusosabb izmokra és feszesebb bőrre vágynak. Az anti-cellulit program azoknak nyújt támogatást, akik a változásokat kilók helyett inkább centiméterekben mérnék. A kézi és gépi testkezelések, célzott mozgásprogramok mellett lúgosító étkezés is segíti a bőr szerkezetének megerősítését, minek hatására látványosan csökkenhet a narancsbőrre jellemző dudorok és gödröcskék mérete. A stressztől és ülőmunkától leterhelt gerinc szavak nélkül is segítségért kiállt. Egy hatékony gerincerősítő kúra segít búcsút inteni a nyak-és derékfájdalomnak, javítja és erősíti a testtartást, ruganyosabbá teszi a mozgást.

A NaturMed Hotel Carbona szálloda termálmedencéinek saját forrásból származó gyógyvíz összetétele és hőfoka megegyezik a Hévízi tó vizével. Az orvosi konzultáción túl dietetikus és mozgásterápiás szakember is segít az életmódváltó, az egészség megőrzését szolgáló életvitel kialakításában. A táplálkozási és mozgási tanácsok mellett az érdeklődőnek egyéni adottságaihoz illeszkedő étrendet és a mozgásprogramot javasolnak, illetve állítanak össze, így a tradicionális kúrák mellett minden adott, hogy a vendégek szervezete újra egyensúlyba kerüljön. Ugyanez igaz a lélekre, a május végi tavaszi jóga napok alkalmával megtapasztalhatjuk a hosszútávon fenntartható belső békét és harmóniát, a légzés és a mozgás összehangolásának nagyszerű, testet és szellemet felszabadító élményének köszönhetően. A holisztikusan minden életterületre kiterjedő, szakértelemmel kialakított és személyre szabott napi rutin elsajátítása egészséges választás a wellbeing, vagyis a mindennapi jóllét sikerre hangolt útján.

Galéria | 7 kép