Nemcsak a reggeli smoothie-t dobhatjuk fel, vagy rántottánkat gazdagíthatjuk vele: a spenót levelei friss salátában éppúgy megállják a helyüket, mint a legkülönfélébb tésztaételekben vagy levesekben.
Mi a jó a spenótban?
Az, hogy finom, zárhatnánk rövidre a kérdést, mert tényleg nagyon ízes, enyhén sós-kesernyés aromájú levelesről van szó. Ezzel együtt érdemes kitérni tápértékére is. Bár az a közkeletű vélekedés, hogy spenót fogyasztásával olyan erősek lehetünk, mint a valószerűtlenül izmos alkarral rendelkező Popeye, részben megdőlt, mert bár a spenótban valóban van vas, annak mennyisége csekély, és nem is túl jó felszívódású. Kiemelkedően magas ugyanakkor A-, C- és B-vitamin tartalma, ami mégis rendkívül egészségessé teszi. A legjobban akkor járunk, ha nyersen salátába dobva, vagy turmixolva fogyasztjuk, az arra érzékenyeknek pedig jó odafigyelniük ennek a zöld levelesnek a magas oxalát- és nitráttartalmára is. Míg a friss turmixokba vagy reggeli rántottákba elsősorban a friss leveles spenót ajánlott, ha főzeléket, vagy krémlevest készítünk, bátran nyúlhatunk a mirelit verziókhoz, amelyeket éretten takarítanak be, és amelyek a fagyasztás során is megőrzik tápértéküket. Ha friss spenóttal szeretnénk jóllakatni családtagjainkat, készüljünk fel, hogy ipari mennyiségre lesz szükség: mémek tucatjai születtek már arról, mennyire összeesik a nagy halom friss levél, ha kicsit megpároljuk.
Jöjjön hát három, egészen eltérő jellegű, ám egytől-egyig finoman spenótos étel, ami garantáltan neked is kedvet csinál, hogy amíg a szezon tart, a korábbinál több parajt egyél!
Mustáros, csilis gombaleves spenóttal
Hozzávalók 4 személyre:
- 50 dkg csiperkegomba
- 2 evőkanál olaj
- só
- 3 evőkanál mustár
- 1 teáskanál őrölt csilipaprika
- 25 dkg sárgarépa
- 25 dkg fehérrépa
- 20 dkg burgonya
- 2 teáskanál szárított tárkonylevél
- 2 dl főzőtejszín
- 15 dkg bébispenót
A gombát felszeleteljük, kevés olajon megpirítjuk. Sóval, mustárral, őrölt csilipaprikával ízesítjük, majd felöntjük kb. 1,5 liter vízzel. A répákat megpucoljuk, felkarikázzuk, a gombához adjuk. A burgonyát is meghámozzuk, felkockázzuk, azt is beletesszük a levesbe. Tárkonnyal, szükség szerint sóval ízesítjük, és kb. 30 percig főzzük. Ekkor hozzáadjuk a tejszínt, illetve a megmosott, lecsepegtetett bébispenótot, majd további 3-5 perc alatt készre főzzük.
Brokkolis, gombás, spenótos farfalle
Hozzávalók 2-3 adaghoz:
- 25 dkg farfalle (masnitészta)
- 25 dkg brokkoli, kisebb rózsákra szedve
- 20 dkg csiperkegomba
- felszeletelve,
- 10 dkg bébispenót, megmosva, lecsepegtetve
- 1 gerezd megpucolt, lereszelt fokhagyma
- 3 dl főzőtejszín, 7 dl tej (egy része vízzel helyettesíthető), só , 5 dkg reszelt gouda sajt a tálaláshoz
A hozzávalókat – a sajt kivételével – kb. 5 literes lábasba tesszük, megsózzuk, és közepes hőfokon, gyakori kevergetés mellett 20 perc alatt készre főzzük. Ha kevésnek tűnik a folyadék, tejjel/vízzel pótoljuk. Miután a tészta megpuhult, azonnal tálaljuk a reszelt sajttal megszórva.
Spenótos, sajtos Spätzle (nokedli) sült hagymával
Hozzávalók 4 személyre:
- 90 dkg fagyasztott spenótpüré
- 1 gerezd fokhagyma (opcionális)
- 30 dkg gouda vagy trappista sajt, reszelve
- 50 dkg liszt
- 4 tojás
- 1 teáskanál só
- 2,5 dl víz
- 3 fej vöröshagyma
- 5-10 dkg vaj
A felengedett spenótpürét sóval, fokhagymával ízesítjük (ha ízesített, nem szükséges), felforraljuk, majd belekeverjük a reszelt sajt felét. A nokedlihez az 50 dkg lisztet összekeverjük a tojással, sóval és a vízzel, majd nokedliszaggatóval enyhén sós, forrásban lévő vízbe szaggatjuk. Ha a tésztadarabok feljöttek a víz felszínére, 2-3 percig főzzük, majd leszűrjük. A hagymát megpucoljuk, vékonyan felkarikázzuk és serpenyőben a vajon, közepes hőfokon megpároljuk, megpirítjuk kb. 15 perc alatt. A spenótpürét tányérba szervírozzuk, ráhalmozzuk a tésztát, majd megszórjuk a maradék sajttal és a sült hagymával (aki szeretné, bele is forgathatja a nokedlit a spenótba tálalás előtt).
Mi a jó a spenótban?
Az, hogy finom, zárhatnánk rövidre a kérdést, mert tényleg nagyon ízes, enyhén sós-kesernyés aromájú levelesről van szó. Ezzel együtt érdemes kitérni tápértékére is. Bár az a közkeletű vélekedés, hogy spenót fogyasztásával olyan erősek lehetünk, mint a valószerűtlenül izmos alkarral rendelkező Popeye, részben megdőlt, mert bár a spenótban valóban van vas, annak mennyisége csekély és nem is túl jó felszívódású. Kiemelkedően magas ugyanakkor A, C és B vitamin tartalma, ami mégis rendkívül egészségessé teszi. A legjobban akkor járunk, ha nyersen salátába dobva, vagy turmixolva fogyasztjuk, az arra érzékenyeknek pedig jó odafigyelniük ennek a zöld levelesnek a magas oxalát- és nitráttartalmára is. Míg a friss turmixokba vagy reggeli rántottákba elsősorban a friss leveles spenót ajánlott, ha főzeléket, vagy krémlevest készítünk, bátran nyúlhatunk a mirelit verziókhoz, amelyeket éretten takarítanak be és amelyek a fagyasztás során is megőrzik tápértéküket. Ha friss spenóttal szeretnénk jóllakatni családtagjainkat, készüljünk fel, hogy ipari mennyiségre lesz szükség: mémek tucatjai születtek már arról, mennyire összeesik a nagy halom friss levél, ha kicsit megpároljuk.
Kiemelt kép: Getty Images