Ki ne talált volna már olyan „pattanást” a bőrén, amelyet akárhogy próbált, sehogy sem tudott kinyomni – esetleg csak lassan gyógyuló véraláfutást, kipirosodást és hegeket okozott magának, az eltüntetni kívánt bőrhiba viszont épp ugyanúgy mosolygott vissza rá a kínkeserves percek után is, mint azelőtt… Ilyen esetekben meglehet, hogy a megvakart, összecsípett, megnyomkodott bőrhiba valójában nem is pattanás vagy mitesszer, hanem milium – köznyelvi nevén gríz.
Ezekkel az apró, fehér, kemény hámcisztákkal, ha már kialakultak, avatatlan kezek semmit sem tudnak kezdeni – Zeke Gabriella kozmetikust ezért arról kérdeztük, hogy mégis mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Milium: Nem pattanás, nem akné, hanem ciszta
Kicsi és halvány, szinte észrevehetetlen, de attól még nem kevésbé bosszantó, mint bármely más bőrhiba. A milium általában fehér vagy sárgás színű, 1-3 mm nagyságú, és közvetlenül a felső hámrétegben helyezkedik el – legtöbbször az orcák felső részén és a szem környékén (szemzugban, szemnyílásban, szempillák tövében) és a felkaron fordul elő, de valójában bárhol megjelenhet. Sokan azonnal szabadulnának tőle, amit meglátják – pedig épp azt lenne a legfontosabb elkerülni, hogy mi magunk essünk neki otthon.
„Ezek valójában keratinnal eltömődött, apró göbök a bőrben – magyarázza Zeke Gabriella. – Nem faggyút tartalmaznak tehát, mint egy pattanás, hanem a keratin áll össze egy kemény csomóvá a felső hámrétegben. Mivel elzáródott, kemény göbökről van szó,
csak felnyitással, azaz tű használatával lehet őket megfelelően eltávolítani, ezért otthon semmiképpen se nyúljunk hozzá.
Kozmetikus vagy bőrgyógyász képes megfelelően kiemelni és fertőtleníteni, ha azonban otthon piszkáljuk, begyulladhat, rosszabb esetben el is fertőződhet, valamint, ha túl intenzíven radírozza valaki a bőrét, azaz annyira, hogy felsérti vele a felső hámréteget is, akkor a mechanikai hatástól is begyulladhat a milium. Valójában még szakemberek részéről is komoly odafigyelést igényel, hiszen egyrészt apró, másrészt alaposan, teljes egészében kell eltávolítani, ehhez pedig nagyon pontosan kell megszúrni és nyomni is.” A művelethez a szakemberek mindig steril tűt vagy pengét használnak, amivel előbb vágást ejtenek a milium feletti bőrön, hogy a csapdába esett keratinfehérje számára menekülőutat biztosítsanak. Ezután extrakciós eszközzel vagy vattapamacsos applikátorral nyomást gyakorolnak az érintett bőrfelületre, mire a gríz kipattan a helyéről – legrosszabb esetben is csupán egy átmeneti, pici véraláfutást hagyva maga után.
Bár előfordulhat, hogy a milium magától visszahúzódik, a legtöbb esetben mégis szakember általi eltávolítást igényel. És hogy mégis miért fontos eltávolíttatni? Főleg azért, mert ha sokáig csak gyűjtögetjük a grízecskéket, egyre nehezebb lesz valaha megszabadulnunk tőlük.
„Egészségügyi vonatkozását tekintve semmi rosszindulatúság nincs benne, ez egy egyszerű esztétikai probléma
– mondja a kozmetikus. – Az olyan vendégeimnél, akinek sok-sok milium van az arcán, általában nem egyszerre távolítom el az összeset, hanem kisebb adagokban, következetesen. Megnézzük, hogy egyszerre mennyit bír a bőre, aztán pedig pihentetjük, hiszen a tűvel történő szúrás miatt egy apró nyílás keletkezik a bőrön, a hámnak pedig vissza kell épülnie, csak azután szabad újra hozzányúlni.”
Mit tehetünk a milium kialakulása ellen?
Rossz hír, hogy a milium kialakulását sajnos nagyon kevéssé befolyásolhatjuk, nagy részben ugyanis genetikai hajlam tehet róla (létezik úgynevezett másodlagos milium is, ami égési sérülések, ritka hólyagosodások vagy gyulladásos betegségek gyógyulási fázisaiban keletkezhet, valamint a bőrt ért egyéb traumákra adott válaszreakcióként is előfordulhat, beleértve az olyan kozmetikai eljárásokat, mint a kémiai hámlasztás vagy az ablatív lézeres kezelés, a kozmetikai tetoválás).
„Alapvetően nem nagyon lehet ellene tenni, ugyanakkor a számunkra nem megfelelő kozmetikai szerek használata gyakoribbá teheti a milium előfordulását, ahogyan a túl gyakori hámlasztás is, mivel utóbbi hatására felgyülemlik az arcon az elszarusodott hám, és ha ezt nem tisztítjuk megfelelően, az gondokat okozhat – magyarázza a szakember. – Az olajos krémek használata sem tesz igazán jót ilyen esetben, ugyanakkor, mivel ezek a betokosodott grízek a bőrben vannak,
ha már kialakultak, akkor nem fognak semmilyen krém hatására kibújni vagy visszahúzódni. Nincs mese, ki kell szedetni.”
Öröm az ürömben, hogy ennek megfelelően előidézni sem tudunk magunknak miliumot. Mindezzel együtt a szakember úgy véli, hogy egy jól kialakított bőrápolási rutinnal sokat tehetünk a bőrproblémák, beleértve a grízek ellen is. „Sokan olyan bőrápolási hibákba esnek, hogy például egész évben használják a kedvenc AHA-savas készítményüket, vagy hogy minden este leradírozzák a bőrüket, ez azonban túlzás, nem ajánlott így tenni – hangsúlyozza a kozmetikus. – Ha kifejezetten a mi bőrünknek megfelelő szereket alkalmazzuk, heti egyszer eltávolítjuk az elhalt szarusejteket otthon, és negyedévente szakember is megtisztítja a bőrünket, az elegendő lehet egy általánosan szép és egészséges bőrállapot megtartásához, így a miliumok kialakulásának elkerüléséhez is.”
Ha pedig már megtörtént a baj, azaz megjelent a milium a bőrön, csak a már említett szakemberi segítség lehet célravezető. „Előfordul, hogy egy vendég már úgy jut el hozzám, hogy előtte otthon hozzányúlt, felsértette a hámszövetet, bejutott valamilyen baktérium, begyulladt, elfertőződött a környéke, de ekkor is gyönyörűen ki lehet emelni, ki kell tisztítani, és ha megfelelően leápoljuk, kezeljük, fertőtlenítjük, akkor idővel összehúzódik és rendbe is jön – magyarázza Zeke Gabriella. –
A milium alapvetően sosem gyulladt, hiszen egy zárt göbről van szó, legfeljebb a környéke, vagy a helye gyulladhat be abban az esetben, ha nem megfelelően tisztították ki.”
Jó hír továbbá az is, hogy professzionális kezelés esetén hegek sem maradnak utána. „Maximum akkor hegesedhet, ha valaki otthon agyontrancsírozza az egyébként is hegesedésre hajlamos bőrét, mellé, mondjuk, nem használ fényvédő krémet, és pont nyár van, ekkor a felsértett bőr pigmentálódhat, keletkezhet egy folt, ebben az esetben valóban maradhat nyoma. De egyébként hegszövet nem keletkezik, hiszen a milium a bőr felső hámrétegében van” – nyugtat meg mindenkit a kozmetikus.
Bármilyen korban előfordulhat
Nem tévedünk, ha a fenti leírás alapján a csecsemők arcán gyakran látható kis fehér dudorok is eszünkbe jutottak! A csecsemők akár 50 százalékánál előfordulhat ilyesmi az első hónapokban, és jó eséllyel, bizony, azok is miliumok – csecsemőkorban azonban ezek a kis pöttyök maguktól, mindenféle kezelés nélkül elmúlnak, ezért alapvetően nem ajánlott bármit is kezdeni velük. „Csecsemők esetében tejgöböknek nevezzük ezeket, mivel ott alapvetően arról van szó, hogy a bőrön kicsapódik a tejfehérje, mivel a kicsik szervezete még nem képes megemészteni a tejet” – magyarázza hozzá a szakember.
Felnőttekről nem szólnak hivatalos adatok a milium gyakoriságát illetően, de Zeke Gabriella tapasztalatai szerint meglehetősen gyakori panasznak számít, és minden korosztályt és nemet egyformán érint. „Férfiakat, nőket vegyesen, minden korosztályban” – mondja. Milium persze akkor is kialakulhat, amikor a bőr az öregedés következtében veszít természetes hámképző képességéből, valamint
hormonális változások, például a változókor is indukálhatja.
Bármikor is találkozunk hát életünk első miliumával, a három alapvető bőrápolási aranyszabályt érdemes állandóan szem előtt tartanunk, tudniillik: kerüljük a túlzott napozást, lehetőleg ne dohányozzunk, ellenben igyunk minél több vizet! Mindezzel a legtöbb bőrhiba kialakulása ellen tehetünk egy kicsikét.
Kiemelt kép: LeventKonuk/Getty Images