Mindenki egyszeri és megismételhetetlen, és pont ez adja az egyediségünket – mégis léteznek olyan tulajdonságok, amelyek jóval ritkábban fordulnak elő a többinél. Az egyik ilyen a heterokrómia, amikor a szemek (vagyis pontosabban a szem íriszei) különböző színűek, ami ugyanúgy előfordulhat az állatvilágban, mint az embereknél. Csak megközelítő adatok vannak a gyakoriságával kapcsolatban: eszerint az Amerikai Egyesült Államokban 10 000 emberből 6-nál fordul elő ez az érdekes elváltozás.
A heterokrómia valójában ez egy szemet érintő mutáció, amiért sokszor egy génhiba a felelős – éppen ezért a legtöbb esetben örökletes –, de betegség vagy sérülés eredményeképp is megjelenhet, és annak köszönhető, hogy a szervezetben viszonylag több vagy kevesebb melanin nevű pigmentanyag található. (Ez az anyag felelős többek között a bőrünk színéért is.) A kevesebb melanin világosabb, míg a több melanin sötétebb szemszínt eredményez, ennek megfelelően lehet valakinek kék, barna, zöld, szürke, arany vagy albínó (azaz vörös) szeme. Ha valamilyen okból megváltozik a szervezetünkben a pigmentek mennyisége, kialakulhat részleges vagy teljes heterokrómia is (mivel azonban ritka esetekben betegség tünete is lehet, ha azt észleljük, hogy a szemünk színe megváltozott, esetleg kisbabáknál látjuk ezt, mindenképpen forduljunk orvoshoz).
Heterokrómia az állatvilágban is előfordulhat, és főleg bizonyos macskatípusokra jellemző: például a török angóramacskára, a török van-macskára, a Khao Manee macskára, de a japán csonkafarkú macskánál is megjelenhet. Kutyák esetében a teljes heterokrómia főleg a szibériai husky, a catahoula leopárdkutya és az ausztrál juhászkutya esetében tapasztalható, de a Wikipédia szerint lovaknál, teheneknél, vízibivalyoknál és vadászgörényeknél is megfigyeltek már ilyen elváltozást.
A heterokrómia három típusa
Teljes heterokrómia:
Ez a heterokrómia legnyilvánvalóbb formája, amely esetén az íriszek teljesen eltérő színűek – ez a típus emiatt azonnal szembeötlik.
Centrális heterokrómia: Ennél a változatnál az írisz belső gyűrűje más színű, mint a külső. Ez kétféleképpen jelentkezhet: az első esetben a pupilla körüli írisz nagy része egyszínű, és lényegében egy másik szín keretezi; a második esetben pedig a pupilla körül egy vékony, egyszínű gyűrű van, majd az írisz többi, nagyobb része más tónusú.
Részleges heterokrómia: A heterokrómia ezen típusánál az írisznek csak egy része más árnyalatú, mint a többi része. Épp ezért messziről nézve nem is feltűnő, hogy a heterokrómia ezen formájával rendelkező személy szemei különböző színűek. Közelebbről figyelve azonban kiderül, hogy az egyik szem két különböző színben is pompázik, míg a másik egyszínű.
A hírességeket sem kerüli el a heterokrómia
Bár egy nagyon ritka tulajdonságról van szó, azért az ismert emberek körében is bőven akad olyan, aki ezzel a szexepillel rendelkezik: Kate Bosworth színésznőnek, Hosszú Katinkának, sőt állítólag még Nagy Sándor macedón királynak is különböző színű volt az írisze. David Bowie-nak egyébként a közhiedelemmel ellentétben nem heterokrómiája volt, csupán eltérő méretűek voltak a pupillái (anisocoria). Tinédzser korában egy verekedés során megsérült egy ideg a szemében, ez okozta nála ezt az állapotot, amely aztán imidzsének igen fontos része lett,
Kiemelt kép: David Bowie – Lester Cohen / Getty Images