Sztárséfek szerint ezektől az extra összetevőktől lesz tökéletes a rántotta

A rántotta kétségkívül könnyen elkészíthető étel, de mégis mitől lehet igazán jó?

A rántottáról hajlamosak vagyunk azt feltételezni, hogy elronthatatlan, és bár sokak számára a reggeli rutin részét képzi, mégis hagyhat némi kívánnivalót maga után. A Michelin-csillagos sztárszakács, Gordon Ramsay például vallja, hogy a tehetség a rántotta készítéséről ismerszik fel igazán, gondolatai pedig Az élet ízei című gasztrofilmből is visszaköszönnek ránk, melyben Helen Mirren és Manish Dayal emelik művészi szintre a tojásos reggeli elkészítését. Sztárséfek szerint a tökéletes rántottához azonban nem kell más, mint néhány „titkos” összetevő, amivel a legunalmasabb reggeleket is feldobhatjuk, és olyan napindító fogást varázsolhatunk az asztalra, amit még az ötcsillagos brunchozók is megirigyelnének. Összegyűjtöttük, mit és kitől érdemes ellesnünk, ha ezt az egyszerűnek vélt ételt sem szeretnénk elaprózni.

Maggie Beer

Maggie Beer Ausztrália egyik legismertebb és legkedveltebb sztárszakácsa, aki ötleteivel világszerte képes inspirálni a gasztronómia szerelmeseit. Bár elsőre furcsának tűnhet gyümölcsökkel kombinálni a rántottát, Beer szerint azonban megéri kísérletezni, mert némi narancshéj (vagy narancslé) hozzáadásával ugyanis olyan ízélményben lehet részünk, amit elsőre nem is gondolnánk.

„Minél tovább van a keverékben, annál intenzívebb ízeket kapsz”

– mesélte a Daily Mailnek. Végtére is, egy-két evőkanálnyi narancslé – az igazán lágy, omlós és fényes rántottáért – a legtöbb étteremben bevett szokás, így miért ne is próbálhatnánk ki otthon, ha nagyon unjuk a banánt? Ha nem szeretnénk túl édesre csinálni, ne felejtsük el a sót sem, amivel ellensúlyozhatjuk a narancs édességét – különben a végén valami olyat kapunk, ami inkább hasonlít desszertre, mint reggelire.

Anthony Bourdain

A 2018-ban elhunyt amerikai sztárséf hitt az egyszerű alapanyagok szupererejében. Ezek közül számára a vaj volt a legfontosabb, minek segítségével az átlagos házi kosztból is képes volt sokcsillagos éttermi fogást varázsolni.

„Nem quiche-t készítünk, szóval felejtsük el a vizet, a tejet vagy a tejszínt – egyszerűen nem érzem, hogy ezek az összetevők bármit is hozzáadnának egy rántottához”

– mondta halála előtt a Tech Insidernek. Bourdain a serpenyőben bőséges mennyiségű vajat használt, és hagyta, hogy teljesen felforrósodjon, mielőtt hozzáadta a felvert tojásokat. Ha igazán krémes állagot szeretnénk, megéri követni az egykori sztárséf tanácsát – bár megközelítése kétségkívül átlagosnak tűnik, ne feledjük, hogy sok esetben a legegyszerűbbnek vélt összetevőkön múlik egy-egy fogás sikeressége. Egyébként a vajat mint hozzáadott zsiradékot Bourdain hatására azóta is nagyra értékelik a professzionális éttermekben, a The Guardian szerint pedig egyfajta trenddé is vált a brit séfek körében.

Martha Stewart

Az amerikai konyhaművészet ikonja (akitől azt is elleshetjük, milyen egy jól felszerelt, átlátható éléskamra) szintén egyetért Bourdain nézetével, bár Stewart inkább a ghi nevezetű tradicionális indiai, házi vízibivaly tejéből készült vajra esküszik, melyből a gyártási folyamat során eltávolítják a vizet, illetve a tej szárazanyagát. Szerinte a speciális eljárással készült vaj tökéletes választás, mert zsírtartalmának köszönhetően kevesebb valószínűséggel ég meg a rántottánk, puhább lesz a textúrája, a ghi dió-szerű aromája miatt pedig olyan páratlan és egyedi ízélményben lehet részünk, amit normál vaj esetében keresve sem találhatnánk.

Gordon Ramsay

Listánkból természetesen nem maradhat ki a szókimondó brit szakács sem, aki hazánkban olyan műsorokról híres, mint A pokol konyhája és A Konyha ördöge. Pályatársaihoz hasonlóan Ramsay sem csinál nagy ügyet a tökéletes rántottából. Persze ízlés kérdése, de szerinte párolt gombával és lassan sült fokhagymás paradicsommal bolondítva nem lőhetünk mellé egyetlen tojásos alapú reggelivel sem. Ha Ramsey tanácsait követnénk, a hozzávalókat, illetve a tetszés szerinti fűszereket csak azután adjuk a masszához, miután a felvert tojásokat a lassú tűzön rotyogó olívaolajra öntöttük – és ha elkerülnénk a hozzáadott paradicsom miatti vizes állagot, 1-2 percnél hosszabb ideig ne süssük tovább.

James Kenji López-Alt

A The New York Times egykori gasztrobloggereként López-Alt a tudományt felhasználva számos olyan kreatív (és bolondbiztos) módszert dolgozott ki, ami előbb összpontosít a főzés során végbemenő kémiai folyamatokra, mint az extrán ízletes hozzávalókra. Szerinte némi burgonya- vagy kukoricakeményítő hozzáadásával megakadályozhatjuk, hogy a tojásban lévő fehérjék összekapcsolódjanak, magyarán 1-2 teáskanál keményítővel a rántotta hosszabb ideig is melegen tartható anélkül, hogy megkeményedne – ami kifejezetten jól jön olyan ételek esetében, amik melegen a legfinomabbak.

Shirley Chung

A kínai-amerikai sztárséf szerint ízesítéskor sokan ösztönösen a sóért nyúlnak, pedig a szójaszósz sokkal egyenletesebben szétoszlik a rántottában, arról nem beszélve, hogy kifejezetten gazdag a titokzatos „ötödik ízként” emlegetett aminosavban, az umamiban (amit házi készítésű vietnami húslevesünkbe is könnyedén becsempészhetünk), melyet szárított sonkában, parmezánban és tengeri algában egyaránt megtalálhatunk. Ha tehát drága hozzávalók nélkül szeretnénk megörvendeztetni az ízlelőbimbóinkat, Shirley Chung szerint nyugodtan használhatunk só helyett némi szójaszószt is (persze csak csínjával).

Alton Brown

Alton Brown amerikai színész, séf és író egy teáskanál majonézre, illetve vízre esküszik. Szerinte utóbbi gőzölés révén az egyenletes sütésben segít, míg előbbi nagy mennyiségű zsiradékot ad hozzá, ami a tojás emulgeálódásában is hasznos. Ráadásul nem hagy maga után édeskés, majonézre emlékeztető mellékízt sem – ami aligha meglepő, hiszen a majonéz túlnyomórészt olajból és tojássárgájából készül.

Kiemelt kép: Getty Images