Sokak szerint nagyon is az, mert ha visszatérünk az állatövi jegyek valódi csillagászati gyökereihez, észrevehetjük, hogy valójában 13 jegy van, nem pedig 12, ahogyan a legtöbben gondolják.
Mik az állatövi jegyek?
Az asztrológia alapját képező felosztás az égboltot parcellákra osztja, amelyek segítségével nemcsak az asztrológusok, de a csillagászok is azonosítani és egymáshoz viszonyítani tudják a csillagok, bolygók és objektumok helyzetét az égbolton. Ezeket a parcellákat különféle csillagképek (egymáshoz közel látszó, fényesebb csillagok, melyeket együtt valamilyen tárgyhoz, vagy épp állathoz hasonlónak látunk) töltik meg.
Az égi csillagképek közül sok olyan van, amelyekről a legtöbben sosem hallottunk, az úgynevezett zodiákus csillagképeket (melyek közé nevükkel ellentétben nemcsak állatok, de a Mérleg, a Szűz, az Ikrek és a Vízöntő is tartozik) azonban majd mindenki ismeri. Az teszi őket különlegessé, hogy ezek a csillagképek az égbolt egy nagyon különleges sávjában helyezkednek el, azon a vonalon, amelyen a Nap az év folyamán a Föld szempontjából mozogni látszik. A Nap az év minden napján az állatövi csillagképek valamelyikében „tartózkodik”, hiszen éves útja során mindig úgy tűnik, hogy elfoglalja e parcellák valamelyikét. Amikor azt mondjuk, hogy valaki Bika vagy Nyilas, akkor arra a csillagképre gondolunk, amelyben a Nap a születése pillanatában tartózkodott: az állatövi jegy tehát nem más, mint csillagászati utalás a Napnak az égen elfoglalt, a háttércsillagokhoz viszonyított helyzetére.
Íme, a 13. csillagjegy: a Kígyótartó
Ezek a csillagjegyek azonban sokak szerint nem jól kalibráltak, és még csak nem is ma vették észre a bakit.
1930-ban a Nemzetközi Csillagászati Unió is meghatározta az Ophiuchus (magyarul Kígyótartó: a csillagkép egy kígyóval körbefont férfit formáz meg, akit a görögök Aszklépiosszal azonosítottak) csillagkép határait.
A Nap november 29. és december 18. között halad át az égbolt ezen szakaszán,
ezért akik e dátumok között születtek, asztrológiai szempontból sokak szerint szükségszerűen a Kígyótartó állatövi jegybe tartoznak. A bejelentés óta eltelt majd száz évben ennek a csillagképnek a megléte rendre új lendületet adott az asztrológiával kapcsolatos szkepticizmusnak, hiszen ha csak úgy a semmiből elő tud kerülni egy új csillagjegy, mennyire lehet hitelt adni mindannak, amit korábban a csillagokból olvastak ki?
De a Kígyótartó csillagkép nem hirtelen jelent meg az égen: létezésével már több ezer évvel ezelőtt, a ma legismertebb asztrológiai beosztást kiötlő babiloniak is tisztában voltak. Mivel azonban a 13 csillagjegy nem illeszkedett volna az akkor már széles körben használt 12 hónapos kalendáriumhoz, egyszerűen (és tulajdonképpen önkéntesen) kihagytak a számításból egyet, és a 12 hónapos naptárnak megfelelően csak 12 jegyet tartottak meg. E szimmetrikus, és 12 többé-kevésbé azonos hosszúságú egységekre bontott naptár követése lehetővé tette a babiloni asztrológusok számára, hogy különféle, a gazdálkodással kapcsolatos jóslatokat tegyenek: megjósolják, mikor jön a nyár, illetve mikor van a megfelelő idő az aratásra, vetésre. Az a hatalom, amelyet ez a tudás a társadalomban biztosított számukra, később arra késztette őket, hogy jóslataikat kiterjesszék olyan eseményekre is, mint például egy-egy csata eredménye, innen pedig már csak egy lépés volt a legkomplexebb jelenségek előrejelzése.
Mostantól minden másképp lesz?
Bár ma az asztrológia egyik rendszere sem használja hivatalosan a Kígyótartót állatövi jegyként, néhány asztrológus beépíti a gyakorlatába ennek a csillagjegynek az elemzését is. A Kígyótartó csillagkép a Skorpió késői fokai és a Nyilas korábbi fokai közé esik, a görög mitológiában pedig az Kígyótartó az orvostudomány istenét, Aszklépioszt jelképezi, akiről köztudott volt, hogy kiváló gyógyító képességekkel és hatalmas szellemi erővel rendelkezik. A csillagjegyet használó asztrológusok szerint ezért
aki november 29. és december 18. között született, egy Skorpió intuíciójával és egy Nyilas tudásszomjával egyszerre rendelkezhet.
Bár a nyugati asztrológusok döntő többsége nem emeli elemzéseibe a Kígyótartót, olyanok is vannak, akik a beillesztésnél is tovább mennek és azt mondjak, hogy ha a 13. csillagjegyet is figyelembe veszik előrejelzéseiknél, akkor az nemcsak a november vége és december közepe közt születettek életére hathat, de az év napjainak új, immár 13 jegy közötti elosztását követeli meg. Ennek alapján pedig egy egészen új felosztás jönne létre, az alábbiak szerint:
Kos: április 19.–május 14.
Bika: május 15.–június 21.
Ikrek: június 22.–július 20.
Rák: július 21.–augusztus 10.
Oroszlán: augusztus 11.–szeptember 16.
Szűz: szeptember 17.–október 31.
Mérleg: november 1.–november 23.
Skorpió: november 24.–november 29.
Kígyótartó: november 30.–december 18.
Nyilas: december 19.–január 20.
Bak: január 21.–február 16.
Vízöntő: február 17.–március 12.
Halak: március 13.–április 18.
Ez a felosztás nemcsak alapjaiban módosítaná eddigi, az asztrológiával kapcsolatos laikus ismereteinket, de választ adhatna azok számára is, akik mindig is úgy érezték, hogy jellemvonásaik inkább az ő csillagjegyük előtti csillagjegy tulajdonságaira emlékeztettek.
Nem a Kígyótartó jegyében születtél? Semmi baj, ettől még kiderülhet, hogy nagyon is különleges jegy szülötte vagy!
Kiemelt kép: Getty Images