A nyári évszakról nem csoda, ha automatikusan a színpompás virágokra asszociálunk, hiszen a zöldellő természet mellett többek között ilyenkor élvezhetjük a rózsa, a napraforgó vagy a liliom vibráló árnyalatait is.
A mozgalmas napsütéses hónapok azonban hamar elillannak, ezért amennyire csak lehet, igyekszünk benépesíteni közvetlen környezetünket az évszak illatozó szépségeivel, már amennyiben az időjárás közbe nem szól. Otthonunk tűző napos zegzugaiban sem kell azonban lemondanunk a virágzó növények látványáról, ugyanis van néhány kifejezetten napfénykedvelő nyári fajta, melyekből bátran ültethetünk balkonládáinkba is.
Petúnia
A muskátli mellett a petúnia számít az egyik legkedveltebb balkonnövénynek, hiszen valóságos túlélőként viselkedik, sőt, virágzik a tűző napnak kitett helyeken is. Bár jól tűri a meleget, és sokkal jobban is fejlődik a világos területeken, törékeny, finom virágait rendszeresen öntözni kell, legalább naponta kétszer, hogy frissek és élénkek maradjanak. Az elszáradt részeket mindig távolítsuk el, és a gyakori locsolás mellett tápoldatozzuk, ezzel folyamatosan újabb virágzásra serkenthetjük a petúniákat.
Cserjés margitvirág
Ez a bájos apróvirágú növény, mellyel cserjés margarétaként is találkozhatunk, ugyancsak élvezi az állandó napfényt, de leginkább úgy képes túlélni, ha kellő gyakorisággal öntözzük – kifejezetten magas a vízigénye – és néha napján tápoldattal is segítjük fejlődését. A Kanári-szigetekről és Madeiráról származó, szívós virágot szinte lehetetlen kiirtani, virágai ráadásul amellett, hogy fehér, sárga vagy rózsaszín árnyalatokban pompázhatnak, tavasztól egészen októberig megörvendeztetnek bennünket nyíló bimbóikkal.
Álló muskátli
Tartja magát a közvélekedés, hogy mindenki kedvenc nyári virága, a muskátli a tűző napon is gond nélkül eléldegél (így gondozd, hogy egész nyáron virágozzon!), az igazság azonban az, hogy ez egyedül az álló muskátlira igaz, futó verziója alapos öntözés mellett is csak a félárnyékos helyeket kedveli. Ezt leszámítva a muskátli valóban igazi klasszikus, ha a balkonnövényekről van szó, hiszen igénytelen, remekül alkalmazkodik az időjárási viszontagságokhoz, ezen kívül cserépben is jól érzi magát a forróságban, amennyiben persze napi szinten bőségesen öntözzük.
Heverő tömpevirág
Ne tévesszen meg senkit ez a miniatűr napraforgóra emlékeztető, aprócska virág, ugyanis a Mexikó és Guatemala térségéből származó növény rendkívül strapabíró, erkélyládába és virágágyásba ültetve is megállja a helyét a nyári melegben. Ha nincs elég helyünk a teraszon, vagy kisebb erkéllyel rendelkezünk, méreteit tekintve ez a virág lesz a tökéletes választás. Színpompás szirmai a legszürkébb helyekre is becsempészik a nyári vidámságot, így ha tehetjük, ültessük csoportosan, hogy együtt még látványosabbak legyenek.
Levendula
Ha egyetlen növénnyel lehetne jellemezni a nyári ízeket és illatokat, az minden bizonnyal sokak számára a levendula lenne, annak ellenére, hogy ez a lila, különleges illatú virág valójában az árvacsalánfélék családjába tartozik. Rengeteg gyógyhatása mellett rózsák közé ültetve elriasztja annak kártékony tetveit, jól viseli a szárazságot, a tűző napfényt, cserépben és balkonládában egyaránt szépen mutat, jellegzetes illatáról már nem is beszélve, mely azonnal belengi erkélyünket, így a szúnyogok is messziről elkerülnek majd.
Leander
A hamisítatlan mediterrán hangulat felelőse egyértelműen a meseszép leander, melyet arra az alternatívára hoztunk, ha netán egy-egy cserépnyi hely még adódna az erkélyen a kisebb balkonládákon túl. A leander fürtös virágai hálásak a gyakori napfényért, és napi kétszeri öntözés mellett nyár elejétől egészen őszig bezárólag kényeztetnek egzotikus látványukkal. Mindig a legnaposabb helyre tegyük, és reggelente öntözzük, nehogy a hűvös nyári estéken hideghatás érje – ha napközben is kell, felforrósodott, száraz földjére inkább langyos vizet engedjünk, vagy a cserép alatti tálkát töltsük fel számára.
Csupros harangvirág
Talán nem véletlen, hogy a romantika korának kedvenc virága a legforróbb helyzetekben is kitart, bár mediterrán térségekben honos növényként ez alapvető tulajdonsága. Mivel kétnyári, arra figyeljünk, hogy csak a második évben – amikor már kecses virágait hozza – ültessük napsütéses, meleg helyre, itt fejlődik ugyanis a legjobban. A már szirmokat hozó harangvirágok remekül érzik magukat az erkélyen, ráadásul gondozásuk is egyszerű: ahhoz, hogy júniustól augusztusig folyamatosan nyíljanak, csupán arra kell figyelnünk, hogy túllocsolás helyett állandóan nedvesen tartsuk földjüket.
Kiemelt kép: Getty Images