10 mondat, amitől igazán faragatlannak tűnsz a körmösnél

A rendezett manikűr és pedikűr régen is az igényes megjelenés fontos eleme volt, az elmúlt években pedig egyre többen lettek, akik nem otthon lakkoznak, hanem géllakkot, esetleg műkörmöt rakatnak fel, hogy hosszú időre le legyen téve a gond az ápolt kézről és lábról.

Körmöshöz járni ma már nemcsak szépségápolási kényszer, de sokak számára szabadidős tevékenység is lett, méghozzá olyan népszerű, hogy az felkapottabb helyek és körmösök időpontjaiért ádáz harc dúl. Sokan vannak, aki szerint időpontot lemondani maximum akkor szabad (és még akkor is kicsit elhamarkodott), ha az emberre már az utolsó kenetet is ráadták, mert ellenkező esetben hetekig mászkálhat lenőtt körmökkel, mire újra bejut.

De míg saját manikűrünk fontosságával a legmesszebb menőkig tisztában vagyunk, azokról mintha elfeledkeznénk, akiknek a mesterműveket köszönhetjük. Ahogy a fodrászhoz, boltba vagy vendéglátóhelyre belépve,

a manikűrössel szemben lehuppanva is mintha instant elveszítenénk jó modorunkat és arányérzékünket.

Íme 10 mondat és mondatpár, amit nagyon nem szeretnek hallani a körmösök, mégis nap mint nap elsorolják őket a nyájas kliensek.

1. „Bocs, kicsit késtem. Azért még beférek, ugye?”

Semmi sem bosszantóbb, mint amikor az embernek visszaélnek az idejével, ami egy körmös szaki esetében a szó szoros értelmében pénz. A lemondós, késős kliens helyett ugyanis kényelmesen foglalkozhatna egy másikkal, aki időben érkezik és nem okoz galibát. Ezzel szemben, míg a késősre kell várnia, üresen ketyeg az ideje, amikor pedig megérkezik az addig eléggé ráérős ügyfél, siettetni is kezdi, mintha a folyamatok gyorsíthatók lennének. Nem, nem azok, ha pedig elhúzódik a késős páciens kezén való munka, azzal az utána következő vendég is rosszul jár. Mindenkivel előfordul, hogy néha kicsit megcsúszik az idővel, de ha rendszeres a dolog, ne csodálkozz, ha egy idő után csak úgy fogadnak majd, ha előre fizetsz, és lemondás, késés esetén bukod az összeget. Teljesen jogosan!

2. „Várj, mutatom, én hogy szoktam magamnak!”

Készséggel elhisszük, hogy magad is ki tudod lakkozni a körmöd, ha úgy hozza a szükség, de nyilván nem véletlenül kérsz meg mást erre a feladatra. Hidd el, ügyesebben csinálja nálad, nagyobb rutinja van, ráadásul veled szemben ülve kézre is esik neki a munka. Ne segítsd ezért a körmösödet jó szándékú tanácsokkal, saját rutinod elemzésével vagy azzal, hogy a szerinted megfelelő szögbe fordítod a kezed vagy a lábad. A legtöbbet azzal járulsz hozzá a sikerhez, ha elengeded magad és nem szólsz bele abba, amit csinál.

3. „Fogalmam sincs, miben ment így tönkre a körmöm…”

A te körmöd, a te hobbijaid: természetesen nem tartozik a manikűrösödre, mennyire vigyáztál a körmödre a legutóbbi szeánsz óta. Kivéve akkor, ha rá akarod verni a balhét, amiért körmöd hamarabb tönkrement a kelleténél, amikor kesztyű nélkül kertészkedtél, lúgban matattál vagy álló nap sorsjegyet kapartál. Hiába próbálsz finoman arra utalni, nem lett elég jól felrakva az előző kör, hidd el, a szaki ránézésre meg tudja állapítani, mennyire ügyeltél körmöd szépségére a legutóbbi találkozó óta, és nem fog bűntudata miatt kedvezményt adni a friss manikűrből.

4. „Visszaragasztottam, nem baj, ugye?”

A ragasztós köröm eleve nem a legkorszerűbb megoldás: ha javasolhatunk valamit, inkább épített körmöt kérj, ha már nem elég a sajátod, de még inkább elégedj meg egy szép géllakkal. Amit viszont (ízlések és pofonok ide vagy oda) minden körülmények között tilos: letört, vagy részben lepattant körmöt, házilag-barkácsilag visszaragasztani. Nemcsak a körmösödnek csinálsz sokkal több munkát, ha helyre akarja majd hozni, de a saját egészségedet is veszélyezteted, mert a házi ügyeskedés során megsérülhet és el is fertőződhet körmöd, a nem megfelelő ragasztás alatt befülledhet, arról pedig ne is beszéljünk, mennyire nem biztonságos hozzáértés nélkül mindenféle ragasztókkal próbálkozni.

5. „Sietek edzeni, ez már meg is száradt, ugye?”

A géllakk tényleg pillanatok alatt megszárad a lámpa alatt, de nincs annál bosszantóbb, mint ha sima lakkot kérsz, de azt már nem tudod kivárni, amig rendesen megkössön, mert rohansz a dolgod után. Nemcsak feleslegesen kidobod a pénzt, amit a lakkozásra költöttél, mert a nem megfelelően száradt lakk biztosan tönkremegy, de a körmösöd is úgy érzi ettől a gesztustól, hogy teljesen feleslegesen dolgozott. Azt meg ugyan ki szereti?

6. „Ú, de fura lett ez a szín! Kérhetnék egy másikat?”

Előfordul, hogy egy lakk színe (bármennyire is te választottad) felkenve mégsem nyeri el a tetszésed, mert sápadtnak tűnik mellette a kézbőröd, esetleg úgy érzed, öregít. Ha ismered magad annyira, hogy tudod, kényes vagy az ilyesmire, szánj az egész körmös procedúrára 10 perccel többet (jelezd is előre a körmösnek), és először csak egy vagy két körmön nézzétek meg a végső színt. Ha nem tetszik, itt még lehet javítani, de egy sűrűn betáblázott munkarendbe nem fér be, hogy mind a tíz körmöt a nulláról újra fessék neked.

7. „Nem baj, ha közben megeszem az ebédem és felhívok valakit?”

Sokan vannak, akik a körmösnél töltött időt elvesztegetettnek érzik, ha nem csinálnak közben valami hasznosat is. Ez valahol érthető, főleg, ha 2-3 órás etapról van szó, ugyanakkor abban sincs semmi meglepő, ha a körmösödet nagyon bosszantja és zavarja a munkában is, ha izegsz-mozogsz, mert nem tud olyan szépen dolgozni. Ha pedig evés közben összezsírozod az asztalt vagy épp a körmöd lesz zsíros, esetleg odamorzsázol valahova, egészen biztos, hogy felmegy a veled szemben ülőben a pumpa.

8. „Olcsóbb, ha saját lakkot hozok?”

Értjük, tényleg. Elvileg akár még olcsóbb is lehetne, de ez sajnos nem egy olyan szolgáltatás, mint a fapados repülés, hogy minél több kényelmi vagy extra dolgot iktatsz ki, annál kevesebbe kerül. Legközelebb elemlámpát is hozol, hogy az övét ne kelljen felkapcsolni? Esetleg otthonról hozod a széket? Itt a körmös idejét és energiáját is megfizeted, ráadásul felelősséget csak olyan alapanyagok használatáért tud vállalni, amit ő maga is ismer.

9. „Valami nem oké a lábammal, meg tudnád nézni?”

A körmös nem bőrgyógyász. Nemcsak rettentően illetlen, de veszélyes is például gombás fertőzéssel, beteg körömmel érkezni. Ha úgy érzed, valami kissé fura a bőröddel vagy a körmöddel, hidd el, valószínűleg nagyon nem stimmel valami. A körmös pedig nem orvos: körmöt fest, reszel, esetleg a körömágyat teszi rendbe, de ha egészségügyi problémád van, akkor nem a szalonban, hanem egy rendelőben van a helyed. Tudtad, hogy körmöd konkrét betegség nélkül is sokat elárul egészségi állapotodról? Azzal, hogyan olvashatod a körmöd küldötte jeleket, korábban részletesen is foglalkozunk. 

10. „Be tudnál jönni vasárnap reggel? Fontos lenne…”

Akármilyen régen is jársz kedvenc körmösödhöz (hacsak nincs rá más bizonyítékod), pusztán ettől nem lettetek barátok, se családtagok. Olyat pedig, hogy a rendes munkaidején túl tegyen neked szívességet, legfeljebb egy hozzád közel állótól kérhetsz, és tőlük is inkább szökőévente. Géllakkod tökéletes lesz akkor is, ha pár nappal a nagy nap (legyen az akármi is) előtt készül, ha pedig mindenáron aznapi körmöket szeretnél villantani, irány valamelyik pláza csaknem nonstop szalonja. Ott fel vannak készülve az életbevágó helyzetekre és személyed kiemelt jelentőségére is. 

Nos? A te szádból el-el hangzik a fenti mondatok némelyike? Esetleg épp te vagy úgy, hogy felbosszantod magad manikűrösöd egy-egy szokásán, nem jól eltalált megjegyzésén? Mi aztán nem fogjuk egyik tábor pártját sem: korbábban arról írtunk részletesebben, hogyan ismerhetjük fel, ha nem a körmös szakma legjelesebb képviselőjével hozott össze minket a sors.

Kiemelt kép: Getty Images