A fogak formája a személyiségünkről is árulkodhat? Egyes fogorvosok szerint igen

A szem a lélek tükre – vagy mégsem?

Az első dolog, amit először figyelünk meg másokon, az nem más, mint a fogak és a mosoly. Fogaink az ujjlenyomathoz hasonlóan működnek: egyedi információkat közölnek rólunk, és pillanatok alatt lerántják a leplet a mosoly mögött álló személyről – de persze csak részben. Mint tudjuk, fogaink elárulják, hogy dohányzunk-e, állapotukról pedig nem csak az egészségünk és személyes higiéniánk mértéke, de az életkor és a biológiai nem is megsaccolható.

Egy átlagos ember nagyjából 1-5 millimétert veszít a fogai hosszából élete során: a fiatalabb korosztály képviselői jellemzően lekerekített, míg az idősebbek általában szögletesebb metszőfogakkal rendelkeznek emiatt. Kutatók szerint a zománcból származó információk alapján az is kideríthető, hogy érintettek vagyunk-e különböző mentális betegségekben (például étkezési zavarokban). A zománc ugyanis olyan, mint egy kövület: rögzíti a testünk, illetve sejtjeink működésének történetét, a kor előrehaladtával pedig a fák évgyűrűjéhez hasonlóan alakulnak ki rajtuk erről árulkodó jelek. Azonban funkcionális szerepükön túl – egyes fogorvosok szerint – a fogak formája részben még a személyiségünkről is árulkodhat.

De mégis hogyan árulkodik a fogunk?

 

Dr. Sahil Patel, a londoni Marylebone Smile Clinic fogorvosa szerint a szorongó, teljesítményorientált emberek gyakran csikorgatják a fogaikat – anélkül, hogy észrevennék –, ami egy idő után az őrlőfogakon is meglátszik majd –, míg az élesebbek agresszív hajlamot sugallnak, ami szintén a gyakori csikorgatás, illetve a túlzott, erőteljes fogmosás eredménye. A rendszeres fogcsikorgatás (amit ezekről a jelekről ismerhetünk fel) igen kellemetlen tüneteket és bajokat okozhat számunkra: egyrészt rendkívüli módon rombolja a fogakat, a fogfájáson és fogérzékenységen kívül pedig táplálkozási, vagy akár idegrendszeri zavarokkal is járhat, ami bizony személyiségünkön, illetve mentális egészségünkön is nyomot hagyhat. 

Az ovális fogak nőies, bájos és természetes energiát sugároznak (tekintve, hogy ez a forma életkori, illetve nemi sajátosságnak tekinthető a legtöbb fiatal nő körében), míg a szögletes fogak erős és egyenes személyiség benyomását keltik. A természetes módon lezajló fogkopás miatt leginkább az idősebb korosztály képviselőit érinti, így nem is annyira meglepő, hogy egyes orvosok élettapasztalattal és érettséggel hozzák összefüggésbe. És bizony

a fogaidon az is meglátszik, ha nem szeretsz otthon ülni, és (minden hétvégén) te vagy a buli szíve-lelke.

Az alkohol, a szénsav és a dohánytermékek túlzott fogyasztása ugyanis nemcsak fogzománc, de az íny kopását is eredményezhet. Kutatásokból kiderült, hogy még a manapság igen népszerű, füstmentes dohánytermékek is károsíthatják az ínyszövetet, a szeszes italok pedig jellemzően magas cukortartalommal és savassággal rendelkeznek, ami nyílegyenes út a fogszuvasodás, illetve az ínybetegségek kialakulása felé – így az orvos játszi könnyedséggel leszűrheti, mennyi időt szeretsz bulizással tölteni. 

Összességében persze nem számít, milyen formájú fogaid vannak, a fogak általi személyiségelemzés pedig csak egy apró szeglete a nagy egésznek. A lényeg egyedül az, hogy képes legyél egészségesen tartani őket (a jó szájhigiénia pedig túlmutat a fogmosáson, fogselymezésen és a rendszeres fogorvoslátogatáson), hiszen köztudott, hogy a fogak egészsége a mentális egészségre is hatással lehet. A depresszió kialakulásának hátterében például számos tényező állhat – bizony még a nem megfelelő szájhigiénia is.

Kiemelt kép: Getty Images