Benjamin Franklin a szó valódi értelmében vett polihisztor volt: államférfi, diplomata, feltaláló, író, természettudós, politikai filozófus, nyomdász, legtöbben pedig azért ismerjük nevét, mert az USA „alapító atyáinak” egyikeként részt vett az Egyesült Államok Függetlenségi Nyilatkozatának megszövegezésében, és annak egyik aláírója is volt. 84 év alatt nem keveset tett az emberiségért: a forradalom idején például ő képviselte az Egyesült Államokat Franciaországban, Philadelphiában megalapította az első önkéntes tűzoltóságokat, Amerika első közkönyvtárát, továbbá a Pennsylvaniai Egyetem egyik társalapítója is ő volt, kevesen tudják azonban, hogy tudományos felfedezéseket is tett,
ő találta fel például a villámhárítót – és a világ leghalálosabbnak kikiáltott hangszerét, az üvegharmonikát.
Történészek szerint Franklin fejéből akkor pattanhatott ki az üvegharmonika ötlete, amikor 1761-ben meglátott egy zenészt vízzel töltött poharakon játszani, a különleges előadás pedig teljesen ámulatba ejtette. Franklin arra gondolt, hogy bizonyára kényelmesebben is meg lehetne szólaltatni ezeket a gyönyörű üveghangokat, ezért különböző méretű, egymásba illeszkedő, parafával közölt üvegtálakat készíttetett, majd ezeket egy orsószerű vasrúdra szerelte fel növekvő sorban egymás mellé, az orsót pedig taposópedállal pörgette. A híres feltaláló színkóddal is ellátta az üvegtálakat, hogy a különböző hangokat meg lehessen különböztetni egymástól, ezáltal pedig a zenészek különböző akkordokat és dallamokat is képesek legyenek lejátszani rajta.
Az üvegharmonika használói (pont mint a poharakon játszó zenészek,) vízbe mártott ujjal tudják megszólaltatni a különleges találmányt – ahogyan azt az alábbi felvételen hallhatjuk:
Az üvegharmonika feltalálása után villámsebességgel hódította meg a világot, a 18. század egyik legkedveltebb hangszereként ünnepelték, az 1820-as évekre azonban egyre elfordultak tőle az emberek, miután sorozatos balesetek történtek a használóival. A legenda szerint a hangszer egész egyszerűen elkezdte megölni az embereket: beszámolók szólnak róla, hogy az üvegharmonika puszta komplexitása
olyan szinten túlstimulálta az emberek agyát, hogy egy sor kellemetlen tünetet, például szédülést, idegességet, hallucinációkat és izomgörcsöket okozott a rajta játszóknak.
„Egy németországi incidens után, amikor egy gyermek meghalt egy előadás közben, a harmonikát néhány városban be is tiltották. Egyesek úgy gondolták, hogy a magas, éteri hangok a halottak szellemeit idézik meg, mágikus erővel bírnak, vagy megőrjítik a hallgatókat.
Mások viszont úgy vélték, hogy az okozta a sok betegséget, hogy a kristálytálakból vagy a festékből származó ólom beszívódott a zenészek ujjaiba, amikor hozzáértek az üveghez. Az ilyen állításokat azonban sosem tudták bizonyítani. Maga Franklin figyelmen kívül hagyta a vitát, és élete végéig tovább játszott a hangszeren. Az említett tünetek egyike sem jelentkezett nála” – írja a Franklin Intézet.
Az üvegharmonika népszerűsége ezután már nem tért vissza a korábbi szintre – de rajongói a mai napig lelkesen gyakorolnak ezen a valóban egyedülálló hangszeren.
Kiemelt kép: Getty Images