A legtöbb tinédzser számára a Minecraft nevű számítógépes játék nem több holmi hobbinál, egy ukrán iskolás azonban a program iránti szeretetét képes volt pénzzé tenni, így megengedhette magának, hogy házat vegyen hajléktalan édesanyjának – írja a The Independent. A skóciai Lomond School tanulója, Makszim Gavrilenko jelentős összegre tett szert, miután eladta a kollégiumi szobájából üzemeltetett szerverét.
„Nagyon büszke vagyok arra, hogy a szenvedélyemből nyereséges üzletet tudtam csinálni, és terveim szerint (a pénzzel) anyámat akarom segíteni. A háború következtében kénytelen volt elmenekülni otthonról, hajléktalanná vált, így ha vehetünk neki egy ingatlant, akkor az összes idő, amit a projektre fordítottam, megérte” – mondta a 17 éves tanuló. Gavrilenko édesanyja jelenleg Portugáliában lakik a barátainál, de a fia közelében szeretne letelepedni. A többi családtag a háború sújtotta országban maradt: a nagyszülei azóta sem hajlandóak elhagyni Kijevet, egész életükben ott éltek, és Makszim nővére szintén az országban maradt, mivel a párjának be kellett vonulnia a hadseregbe.
Gavrilenko 2021-ben költözött Ukrajnából Skóciába, és ekkor vásárolt meg 1000 fontért (nagyjából négyszázezer forintért) egy alig használt Minecraft-szervert, amit a követő években aztán két barátjával úgy felfejlesztett, hogy hirtelen rengeteg játékos akart rajta játszani világszerte, mindez pedig természetesen a hirdetőket is bevonzotta.
A szerver értéke ekkor olyannyira megnőtt, hogy rövid időn belül egy technológiai cég ajánlatot tett a megvásárlására
– ezt pedig Makszim idén májusban el is fogadta. Saját bevallása szerint soha nem gondolta volna, hogy a játékból egyszer még olyan sok pénzre tehet szert, amennyiből édesanyjának házat vehet majd. „Soha nem gondoltuk volna (a barátaimmal), hogy ez egy életképes üzleti lehetőséggé fejlődik, de a műszaki területen dolgozó bátyám és az iskolám is bátorított, hogy fedezzem fel az ebben rejlő lehetőségeket” – emlékezett vissza. „Nincs kétségem afelől, hogy nem ez lesz az utolsó alkalom, hogy Makszim egyik üzleti vállalkozásáról hallhatunk” – tette hozzá Johanna Urquhart, a Lomond School igazgatója.
Makszim most azt tervezi, hogy tudását egy neves egyetemen bővíti tovább, ezért több brit és tengerentúli intézménybe is leadta a jelentkezését. „Nem tudom, mit hoz a jövő, de mindig is érdekelt az üzleti élet, anno Ukrajnában is fordítóként és íróként dolgoztam részmunkaidőben. A játék mellett nagyon élveztem a projektünk vállalkozói részét is, és világszerte jelentkeztem egyetemekre, hogy üzleti menedzsmentet tanulhassak” – mondta mondta a diák, hozzátéve, hogy a legjobban annak örülne, ha Angliában tanulhatna tovább.
Magyar diákok a világ legjobb egyetemein
Nemrég mi is beszámoltunk róla, hogy a Budapesti Amerikai Nemzetközi Iskola (AISB) végzős tanulójáért, Szepesi Mórért versenyeznek a világ legjobb egyetemei. A magyar diák tavaly nyáron több nemzetközileg elismert, toplistás egyetemre is beadta jelentkezését, április elején pedig számos európai intézmény, például a londoni King’s College és a skóciai University of Edinburgh mellett az amerikaiaktól is jó híreket kapott, ugyanis a legtöbb egyetemen tárt karokkal várják.
Tavaly egy másik hasonló sikernek is örülhettünk: a budaörsi Illyés Gyula Gimnázium ugyanis októberben a közösségi oldalán osztotta meg a hírt, miszerint végzős diákjuk, Kovács Ferenc a világ egyik legjobb egyetemére, a Harvardra nyert felvételt. Az 1636-ban alapított Harvard az Amerikai Egyesült Államok legrégebb óta működő felsőoktatási intézménye, de nemcsak életkori rekordot tart az igen jó hírű intézmény, hanem jelenleg ez a világ leggazdagabbja is, ami ráadásul rendre az élmezőnyben végez, amikor a világ legjobb egyetemeiről készül rangsor.
Kiemelt kép: Canva