Nyakunkon a pollenek! – Felnőtteknél is kialakulhat az allergia?

Már javában tart az allergiaszezon, most épp a fűfélék virágoznak, augusztusban pedig a parlagfű is elkezdi ontani a pollenjeit. Megnéztük, hogyan csökkenthetők vagy szüntethetők meg az általuk okozott panaszok, és azt is, mik a leggyakoribb tévhitek velük kapcsolatban.

A levegőben megjelenő nyári pollenek elég jól elkülöníthetők, hiszen tudjuk, mikor mi virágzik. Ez idő tájt a fűfélék okoznak gondot, sokan mégis úgy vélik, hogy nem azokra allergiások, hanem a nyárfaszöszre. Ez a hiedelem gyakran vezet fakivágásokhoz, pedig a nyárfának az allergiához csak áttételesen van köze, szöszös termése magát az immunrendszert nem provokálja.
– Ilyenkor az orrba és a szájba kerülő, nyárfaszöszhöz tapadó fűpollenek okozhatnak tüsszögést. Ezt élik meg úgy az allergiások, hogy a panaszt a vattás anyag váltja ki, nem feltétlenül merül fel bennük, hogy azért a fűpollen a felelős. A pázsitfüvek június végéig virágoznak, majd egy kis szünet következik, ­augusztus elejétől pedig megkezdődik a parlagfű és a fekete üröm szezonja. Ebben az időszakban a légúti allergiások kétharmada parlagfű-­allergiás, nagyjából harmada-­negyede pedig az ürömre érzékeny. Ezt azért kell kiemelni, mert ma már vannak olyan célzott, oki terápiák – ezek az úgynevezett immunterápiák –, amelyeket az allergén anyag ismeretében érdemes alkalmazni. Tehát ha valaki úgy véli, hogy a parlagfűvel van gondja, de valójában a fekete üröm pollenje okozza a panaszokat, akkor a parlagfű-immunterápia nem fogja megszüntetni őket. A pontos diagnózis emiatt is fontos – mondja­ dr. Réthy Lajos ­allergológus, klinikai immunológus.

Tesztelni, de hogyan?

Az allergén-immunterápiát az orvosok nem kezdik meg automatikusan, előtte mindig végeznek vizsgálatokat, viszont a hagyományos allergiatesztek nem annyira pontosak. Ez azért gond, mert a parlagfű és a fekete üröm rokon növények, így a hagyományos tesztek az ürömnél is jelezhetnek a parlagfűre. Utóbbi a legismertebb allergén, emiatt megesik, hogy automatikusan arra kezdik meg a terápiát.
– A legbiztosabbak a molekuláris allergiatesztek, amelyek vérből vizsgálják az allergia kiváltó okát. Ezeknél nem azt nézik, hogy a „ledarált növényre” reagál-e a szervezet – a Prick-tesztként emlegetett bőrpróbánál lényegében ez történik –, hanem azt, mi a helyzet azzal a négy-öt fehérjével, ami az adott pollen sok ezer fehérjéjéből allergén lehet. Így egyértelműsíthető, hogy a szervezet pontosan mire reagál. Az immunterápiát sokáig azért nem tartották hatékonynak, mert a régi tesztek alapján alkalmazták, és ezért nem mindig arra az allergénre, amelyre valójában kellett volna. A molekuláris tesztek viszont nagyon precíz vizsgálatok, el lehet velük kerülni a hamis diagnózisokat – emeli ki szakértőnk.
Az immunterápiát az adott pollen szezonja előtt legalább egy hónappal meg kell kezdeni, és három-öt évig folytatni kell. A hozzá alkalmazott készítmények nálunk még nem támogatottak, emiatt évente csak pár ezren kérnek ilyen kezelést orvosuktól, míg például­ Csehországban, ahol a társadalombiztosító állja ennek költségét, évente közel nyolcvanezer immunterápiát végeznek. A módszernek hatalmas előnye, hogy oki kezelést jelent, és három-öt év után abbahagyható, alkalmazásával pedig megelőzhetők az allergiák hosszabb távú szövődményei is.

 

Változnak az idők

Az allergia terápiájában nemcsak új módszerek léteznek, hanem a régiek­ is megújultak, és új gyógyszerek jelentek meg. Míg például a korábbi antihisztaminokat már a pollenszezon előtti hetekben, hónapokban alkalmazni kellett, addig a maiaknál erre nincs szükség.
– A korszerű antihisztaminok gyorsan és csak addig hatnak, amíg szedik őket, a szervezetből hamar kiürülnek. Ez azért fontos, mert így nem okoznak kellemetlen mellékhatásokat – például nem álmosítanak –, mint elődeik.­ Utóbbiak még ma is kaphatók, de érdemes őket lecserélni az újabbakra, amelyeknek alkalmazását a gyors hatás miatt elég akkor megkezdeni, amikor a pollenjelentésből látjuk, hogy emelkedik a pollenkoncentráció – emeli ki dr. Réthy Lajos.
Érdemes tudni, hogy az aller­giás tünetek nemcsak a levegő pollenszintjétől függenek, hanem az aktuális légszennyezettségtől is.
A dízelautók kipufogógáza például olyan részecskéket tartalmaz, amelyek a polleneket apróbb darabokra „trancsírozzák”, így azok még mélyebbre jutnak a tüdőbe, még agresszívabb hatást váltanak ki. Emiatt­ ronthatja az allergiás tüneteket a szennyezett levegő. A helyzetet a szárazságot követő nyári szélviharok tovább súlyosbíthatják, mert azok a polleneket nagyon felkavarják.

Felnőttkorban is kialakulhat?

Az allergiák az esetek többségében már gyerekkortól fennállnak valamilyen szinten, de kialakulhatnak felnőtteknél is. Ebben a poratkáknak van komoly szerepük, allergénjeik ugyanis úgy irritálhatják a nyálkahártyát, hogy az érintetteknek az alig tűnik fel. Csak azt észlelik, hogy reggelente be van dugulva az orruk, de a felkelés után a helyzet hamar rendeződik. Viszont a folyamat csendben halad előre, egy idő után pedig más anyagokra, pollenekre is kialakulhat allergia. Emiatt fontos a pormentesítés, illetve az, hogy a matracokat ne használjuk évtizedekig, az ágyneműt pedig rendszeresen mossuk ki ötven-hatvan fokon.

 

Fotó: Getty Images