csuklás

Hétköznapi rejtélyek: Közel 70 éven keresztül csuklott egy férfi

Az 1894-ben született iowai farmer, Charlie Osborne állítólag 430 milliószor csuklott közel 70 éven át, ezzel ő tartja a Guinness Rekordok Könyvének leghosszabb csuklási rekordját. 1991-ben hunyt el, mindössze tizenegy hónappal azután, hogy abbamaradt a kezelhetetlen csuklása, az első alkalom azonban épp 101 évvel ezelőtt történt meg vele. De vajon mi váltotta ki, és ami fontosabb, hogyan mulasztotta el? Egyáltalán, mi történik csukláskor valójában, és milyen praktikákat vethetünk be, hogy még véletlenül se járjunk úgy, mint Osborne?

Charles Osborne barátságos, kedélyes emberként él szülővárosa lakóinak emlékezetében, aki nem beszélt az állapotáról és szívesen viccelődött az emberekkel. Szeretett az utcai padon ücsörögni és szóba elegyedni az arra járókkal, akik olykor csendben megállapították magukban, a férfinak igencsak furcsa beszédmódja van. Charles mindent elkövetett, hogy elrejtse állandó, kellemetlen csuklásának hangjait, melyek több mint hat évtizeden át kínozták egy szerencsétlenül sikerült, disznóval kapcsolatos incidens következtében.

Történt ugyanis, hogy az akkoriban még fiatalember Charles egy farmon vállalt munkát Nebraska államban, ahol egy 350 kilós disznót jelöltek ki vágásra. A cselekmény ettől fogva többféle színezetet is kapott: egyesek azt állítják, az állat küzdött az életéért, és Osborne a harc hevében szerzett súlyos bordasérüléseket, miközben mások úgy vélik, megpróbálta megemelni a súlyos állatot, melynek következtében megpattant egy ér az agyában vagy agyvérzést kapott. Az orvosa, Terence Anthoney szerint a férfi agytörzsének egy kis területe sérülhetett, amely gátolja a csuklási reakciót. Bárhogyan is történt, Charles ettől a naptól fogva már nem volt többé ugyanaz.

Átlagosan 20-40 akaratlan rekeszizom görcsöt tapasztalt percenként, és becslések szerint 430 milliószor csuklott 1990-ig, amikor is megszűnt nála a kellemetlenség. 

Ezért csuklunk valójában

Mivel Osborne problémájára egyetlen orvos sem tudott megoldást találni, a férfi kifejlesztett egy olyan légzéstechnikát, amellyel minimálisra csökkentette a csukláskor jelentkező sajátos hangot. Ezt egyébként a hangszalagok gyors záródása váltja ki a rekeszizom izomzatának akaratlan összehúzódása után. A 48 órán át jelentkező, krónikus csuklást – meg mögött Charles példáját látva komoly betegség is húzódhat – tűzálló csuklásnak nevezzük, és okozhatják emésztőrendszeri problémák, reflux, idegrendszeri rendellenességek, bizonyos gyógyszerek, anyagcserezavarok és pszichológiai tényezők is.

A WebMD adatai szerint a kezelhetetlen csuklás 100 000 emberből 1-et érint, és súlyos kimerültséget és súlycsökkenést okozhat, hosszú távon pedig idegrendszeri problémákhoz vezethet. Az alkalmi csuklást ezzel szemben a legtöbb esetben a gyomor és a belek irritációja váltja ki. Amennyiben csupán alkalmi, akkor a gyomor feszülése, alkoholfogyasztás, stressz, túlzott nevetés, izgalmak és hőmérsékletváltozás miatt is megkezdődhet. Jó esetben persze ez utóbbi áll fenn, tehát idővel magától elmúlik, de szerencsére a légzéstechnika mellett még számtalan házi praktikát bevethetünk, hogy minél hamarabb megszüntessük. 

Fotó: Getty Images

Így mulasszuk el otthon a csuklást

Bár Charles példája mutatja, hogy együtt is lehet élni ezzel a kellemetlenséggel, hiszen kétszer nősült és nyolc gyermeke született, azért nem feltétlen szeretnénk, ha túl sokáig elhúzódna a csuklás. Érdekesség, hogy Ali Seifi, a texasi egészségtudományi központ idegsebésze például feltalált egy szívószálra hajazó eszközt, ami megszünteti a csuklást, ám ha ennél hétköznapibb trükkel is beérjük, akkor azért lapulhat néhány otthoni praktika a tarsolyunkban.

Már egy pohár hideg víz lassítja a rekeszizom összehúzódását, ami segíthet a csuklás megszüntetésében, de a Charles által bevetett légzéstechnika is segíthet. Ez úgy néz ki, hogy csukás előtt mély lélegzetet veszünk, majd kilégzés előtt próbáljuk rövid ideig visszatartani. De a hirtelen megrémítés vagy a nyelv szájpadlásra szorítása is hasznos módszer lehet. Ugyanígy a kenyér vagy jégdarab lenyelése, a térdek mellkashoz szorítása is jó praktika, ahogy a legtöbbet emlegetett, kis mennyiségű citromlé szintén segíthet megszabadulni a csuklástól. Charles Osborne-nak is sikerült végül – csuklása ismeretlen okokból 1990-ben hirtelen megszűnt, és egy évvel később, 1991 májusában halt meg, néhány boldogan töltött csuklásmentes hónap után.

Kiemelt kép: Getty Images