energiavámpír

Ez a 3 jel mutatja, hogy energiavámpír van az életedben

Az energiavámpír személyiségű emberek valóságos érzelmi manipulátorok, ugyanis hajlamosak arra, hogy a körülöttük élők felé állandó sajnálatot tanúsítsanak, kritikai megjegyzéseikkel pedig gyakorolhassák a dominanciát. Ezzel a viselkedésbeli trükkel aztán gyakorlatilag kiszívják ismerőseik és szeretteik energiáit, ráadásul első ránézésre még kedvesnek is tűnhetnek, így még nehezebb időben észrevenni az árulkodó jeleket. Az idő múlásával azonban szép lassan nyilvánvalóvá válik, ha másból nem, hát saját érzelmeinkből, hogy egy energiavámpír hatáskörébe kerültünk.

Az energiavámpír kifejezést – ahogy arra a bevezetőben is utaltunk – olyan személyre használjuk, aki magatartásával mások érzelmi vagy fizikai erőforrásait szipolyozza anélkül, hogy bármivel is szolgálna cserébe. (Hozzá hasonlóan az alábbi embertípusokat is jobb, ha elkerüljük.) Természetesen ez csak egyfajta metafora, amit gyakran alkalmaznak azokra az emberekre is, akik folyamatosan mások segítségére, támogatására vagy figyelmére áhítoznak, jellemzően kölcsönös kapcsolat vagy bármiféle viszonzás nélkül.

Noha nem tekinthető hivatalos orvosi vagy pszichológiai diagnózisnak, és sok esetben alaptalanul címkézünk vele egyszerűen csak antipatikus személyeket, a valódi energiavámpír típusú egyének (akiket ezekből a jelekből ismerhetünk fel) viselkedése mögött valójában mélyebb problémák, nehézségek húzódnak. Ha úgy érezzük, valaki kiaknázza energiáinkat, lemeríti érzelmi tartalékainkat, érdemes újragondolni és tisztázni a határokat. A kommunikáció mindennél fontosabb, de hogy idáig eljussunk, először nem árt sorra venni a következő jeleket, melyek mind arra utalnak, hogy energiavámpír van az életünkben. 

1. Állandó bűntudatunk van

Az érzelmi manipulátorok taktikájukkal sokszor akaratlanul is arra törekednek, hogy átvegyék az irányítást. A bűntudatkeltés, az intenzív érzelmi kitörések az együttérzést hivatottak kiváltani a másikból. Mivel általában másokat hibáztatnak, a „nem tudom, mivel érdemeltem ezt ki” kifejezés például gyakran hagyja el a szájukat, csakhogy alacsony önértékelésükre visszajelzést kapjanak. Épp emiatt a viselkedés miatt könnyű célpontjaiknak számítanak a nagy empátiát mutató emberek.

Ha az általuk gerjesztett csapdában találjuk magunkat, csak a saját önértékelésünk erősítése segíthet visszaszorítani uralkodó természetüket. Így például az önegyüttérzés gyakorlása, a pozitív emberek társasága, ha a külső tényezők helyett erősségeinkre és eredményeinkre összpontosítunk, és a hála gyakorlása is segít elterelni figyelmünket a sorozatos negativitásról. 

energiavámpír

Fotó: Getty Images

2. Az energiavámpír mellett állandó a levertség

Hogy kompenzálják saját bizonytalanságukat, állandó igényük van a dominanciára, melynek következtében túlságosan kritikussá válnak másokkal szemben. Bújtatott, sértő vagy tolakodó megjegyzéseik miatt egy bizonyos idő után állandóan kimerültnek és levertnek érezhetjük magunkat. Mintha csak a mesék vámpírjai lennének, miután magukhoz édesgették „áldozataikat”, szüntelenül belőlük „táplálkoznak”. Előfordulhat, hogy nem kapunk pozitív reakciót, de ami a saját igényeinket illeti, megpróbálhatunk határozottabban fellépni. Például elmondani, hogy kényelmetlenül érezzük magunkat bizonyos megjegyzésektől, illetve gyakorolni a nemet mondást.

3. Folyamatosan kihasználnak

A szorongással küzdők sokszor épp a domináns típusokat keresik, és szívesen alávetik magukat mások szükségleteinek, ettől azonban az energiavámpír tipikus célpontjává válhatnak. Bár kezdetben kihívást jelenthet, legyünk következetesek, és próbáljunk szigorúbb szabályokat húzni saját jóllétünk érdekében. Fogalmazzunk világosan és konkrétan, számunkra mi számít elfogadhatatlan viselkedésnek vagy határátlépésnek, különben folyamatosan azt érezhetjük, hogy kihasználnak. Bűntudat nélkül helyezzük előtérbe a saját igényeinket, amennyiben mentális és érzelmi nehézségeket tapasztalunk bizonyos személyek társaságában. 

Kiemelt kép: Getty Images