A gombák óta jól tudjuk, hogy nem minden jó nekünk, ami természetes (persze ehető fajtáikból ilyen mennyei recepteket is összeüthetünk), és ez bizony olyan gyümölcsökre és zöldségekre egyaránt vonatkozhat, melyeket általában nap mint nap fogyasztunk. A növények főleg túlélésük biztosítására fejlesztik ki védelmi mechanizmusaikat (egyes kerti növények például a kutyákra nézve veszélyesek), így gyakran fordulnak elő mérgező vegyületek egyes részeikben akkor is, ha egyébként az élelmiszerboltok polcain sorakoznak.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a mérgező részek csupán kis mennyiségben vagy nyers formában jelentenek problémát, sőt, már szedéskor eltávolíthatók. Az alábbi zöldségek és gyümölcsök tehát általában biztonságosak, egészségesek, amennyiben megfelelően vannak elkészítve – épp emiatt érdemes tájékozódni, ismerni és elkerülni mérgező részeiket.
Cianid a csonthéjasok magjában
Egyes csonthéjas gyümölcsök (mint a cseresznye, a sárgabarack, a szilva és az őszibarack) magjában kis mennyiségben cianid vegyületek találhatók. Egyben lenyelve a mag nem okoz problémát, ám amint ráharapunk, kilogrammonként 0,5 és 3,5 milligramm halálos is lehet. Természetesen ehhez több magot is be kellene falnunk egy ültő helyünkben, ezért az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság szakértői úgy becsülik,
egy felnőtt számára nem javasolt háromnál több, nagyobb méretű sárgabarackmagot elfogyasztani.
Kisgyermekeknél természetesen kevesebb is elég a mérgezéshez, melynek jellemző tünetei a hányinger, hányás, fejfájás, szédülés és légzési nehézségek.
Burgonya mint mérgező zöldség?
Sokszor mondjuk, hogy ne pazaroljuk az ételt, és ne féljünk felhasználni a tökéletlen darabokat sem – ez nem feltétlenül igaz a burgonyára, mely esetében a pazarlás szó rögtön pozitív színezetet kap.
A krumpli csírái és a zöld foltok a felszínén szolanin és chaconin nevű vegyületeket tartalmaznak, melyek különösen koncentrált, mérgező alkaloidák.
Mielőtt elkészítenénk és fogyasztanánk, mindenképp távolítsuk el ezeket a részeket, ugyanis hányást, gyomorfájdalmakat, hallucinációkat vagy akár bénulást is okozhatnak.
A licsi akár halálos is lehet
A virágos ízű, édes licsi kívülről ártatlannak tűnik, ám a gyümölcsben található természetes méreganyagok rendkívül alacsony vércukorszintet eredményeznek – ez kifejezetten veszélyes azok számára, akiknek már eleve alacsony vagy alultápláltságban szenvednek. Fontos megjegyezni, hogy ez az állapot általában a gyermekeket érinti, akiknek az étkezési szokásai eltérőek lehetnek, például Indiában gyakran felüti a fejét a gyermekek körében egy rejtélyes, egyes esetekben halállal végződő lázas betegség, mely mint kiderült, az éretlen licsi miatt alakul ki. Az átlagos, egészséges felnőttek számára a licsi fogyasztása nem jelent problémát, amennyiben mértékkel történik.
A tápióka bénulást okozhat
A tápióka, mely az egyik legfontosabb kalóriaforrás Afrikában, Dél-Amerikában és Ázsiában – naponta közel félmilliárd ember tápláléka –, hidrogén-cianidot szabadíthat fel, amennyiben nem dolgozzák fel megfelelően. Abban az esetben nincs probléma, ha szakszerűen áztatják és szárítják, ám ha a folyamat bármely lépésén spórolnak, akkor veszélyt jelenthet a fogyasztókra nézve. A helyes élelmiszer-feldolgozás és a szigorú előírások miatt a cianidos tápióka kevés veszélyt jelent a gyökerét fogyasztó amerikaiakra, ám
Afrikában, ahol a szegényes étrend fontos részét képezi, sokan szenvednek a cianidmérgezés bénulást okozó tüneteitől.
Többek között Bill és Melinda Gates alapítványa is egy cianidmentes fajta nemesítésén fáradozik, ez idáig sikertelenül.
Rebarbara: fanyar szár, mérgező levelek
Epres pitével nincs párja, ám levelei oxálsavat tartalmaznak, mely fehérítőkben, fémtisztítókban és rosdagátló anyagokban is fellelhető kémiai vegyület. A levelek elfogyasztása égő érzést, hányingert és hányást, gyomorfájdalmat, sokkot, görcsöket és akár halált is okozhat. Az emberi szervezet az oxálsavat kalcium-oxaláttá alakítja át, ami a vizelettel kiürül, ám nagyobb mennyiségben növelheti a vesekövek kialakulásának kockázatát és húgyhólyag irritációt is kiválthat. A rebarbarát általában komplexebb ételekben, például süteményekben vagy pitékben használják, ahol cukorral kombinálva csökkenti az oxálsav hatását. Mindenesetre amennyiben otthon termesztjük, legyünk óvatosak, és távolítsuk el minél hamarabb a leveleket.
Kiemelt kép: Getty Images