mikró takarítás

5 hiba, amit lehet, hogy te is elkövetsz a mikró takarítása közben

A mikrohullámú sütő főleg a rohanó kétköznapokban válik konyhánk központi részévé, amikor éppen csak annyi időnk van, hogy a hűtött finomságokat felmelegítsük. Ez a kicsi, de annál praktikusabb készülék nap mint nap érintkezik élelmiszereinkkel, a fröccsenő ételmaradékok miatt pedig különösen fontos a rendszeres takarítás. Ám mint minden elektromos konyhai készüléknél, itt sem mindegy, hogyan és milyen eszközökkel próbáljuk elérni, hogy újból tisztán ragyogjon. Sőt, ha nem kerüljük el az alábbi hibákat, igyekezetünkkel még kárt is okozhatunk.

A mikrós balesetekről szóló rémtörténeteknek se szeri se száma, ebből is következik, hogy takarítás szempontjából érzékeny háztartási géppel van dolgunk (ha nem vagytok biztosak magatokban, itt adtunk korábban profi konyhatakarítási tippeket).

Amennyiben balesetmentesen szeretnénk elérni, hogy készülékünk hosszú távon higiénikus legyen, akkor nemcsak, hogy be kell tartanunk néhány óvintézkedést, de bizonyos módszereket egyenesen kerülnünk kell. A mikrohullámú sütők magas feszültséget és nagy teljesítményű mikrohullámú sugárzást alkalmaznak, ezért – hogy minimalizáljuk a kockázatot – ezt az öt gyakori hibát érdemes elkerülnünk a mikró takarítása közben.

1. Túl nedves vezérlőpanel

Az egyik leglátványosabb szennyeződés a panel felületén csillogó zsíros ujjlenyomat, ezért kifejezetten nehéz is megállni, hogy ne essünk neki azonnal vizes ruhával. A túlzott nedvességgel azonban károsítjuk a kényes elektronikus panel alkatrészeit, ezért javasolt inkább enyhén nedves szivacs vagy tisztítókendő használata az alapos áttörléshez. 

2. Mikró takarítása erős vegyszerekkel

Bár jó ötletnek tűnhet a fertőtlenítéshez minél hatékonyabb szereket használni, az olyan erős vegyszerek, mint az ammóniával dúsított sütőtisztítók, különösen veszélyesek lehetnek a mikrohullámú sütőben.

Hiába töröljük le ugyanis, hevítéskor mérgező gázokat bocsáthatnak ki, az így hátrahagyott vegyszermaradványok pedig károsíthatják ételeinket.

Maradjunk inkább az enyhébb, természetes tisztítószereknél, például ha egy tál vízbe teszünk citromot, majd azt melegítjük, utána elég csak egy konyhai törlővel eltávolítani a feloldódott szennyeződéseket. 

3. A szellőző elhanyagolása

mikró takarítása

Fotó: Getty Images

Ha már nekilátunk, a szellőzőnyílásokról se feledkezzünk meg, ugyanis ezek a területek – melyek a mikró oldalain át forró levegőt bocsátanak ki –, jellemzően kimaradnak tisztításkor. A szellőzőnyílások azonban könnyedén eltömődhetnek zsírral vagy porral, ami kihat a sütő teljesítményére is. Rendszeresen tisztítsuk meg az apró lyukakat puha kefével, hogy sütőnk még éveken át jól működhessen. 

4. Súrolószerek használata

Ahogy a tömény vegyszerek, úgy az erős csiszolófelületű súrolók is ártanak a mikrónak, mert az éles szemcsék megkarcolhatják a felületet, a látható sérülések, rejtett mélyedések pedig tökéletes búvóhelyek a baktériumok számára. Ne csak emiatt hanyagoljuk a fém alapú tisztítóeszközöket, hanem azért is, mert apró forgácsokat hagyhatnak maguk után, melyek felmelegedéskor szikrát vagy akár tüzet is okozhatnak. Használjunk inkább puhább törlőkendőket, melyek karcolások nélkül távolítják el a foltokat. 

5. Tiltott és javasolt helyek 

Kezdjük inkább azzal, mit ne takarítsunk. A sütő a magnetron, vagyis a mikrohullám előállítására szolgáló vákuumcső segítségével működik, ami általában a hátulján helyezkedik el, így normál esetben nem is találkozunk vele. Ám amikor alaposan áttakarítjuk, véletlenül is hozzáérhetünk – mivel kihúzott állapotban is képes megtartani az elektromos töltést, könnyedén áramütés érhet, főleg, ha a kezünk még nedves. Amit viszont mindenképp tisztítsunk meg, azok az olyan rejtett zugok, mint például a fogantyú mélyedése, a forgótányér, a falak, a mennyezet rései, ahol megtapadhatnak az apró, idővel kellemetlen szagokat okozó élelmiszerdarabok. 

Kiemelt kép: Getty Images