terapeuta

Ha ezt az 5 jelet tapasztalod, itt az ideje terapeuta segítségét kérned!

Mindannyiunknak vannak nehéz időszakai, amikor úgy érezzük, a sorozatos problémák megkeserítik az életünket. Persze nem kell azonnal a legrosszabbra gondolnunk, hiszen ahogy a mondás is tartja, egyszer fent, egyszer lent, de azért adódnak olyan egyértelmű tünetek, melyek már okot adhatnak az aggodalomra. Nem árt önvizsgálatot tartani és lehetőségeinkhez mérten terapeuta segítségét kérni, ha viselkedésünkben az alábbi jeleket tapasztaljuk.

A terapeuta kifejezést főként szakképzett pszichológusokra használják, de egyfajta gyűjtőfogalomként is azokra, akik valamilyen segítő szolgáltatást végeznek, pszichológiai, érzelmi és mentális problémákkal foglalkoznak. A life coachtól és mentálhigiénés szakértőtől kezdve a pszichológuson, szakpszichológuson át a pszichoterapeutáig nagyon széles a skála, és főleg a problémák mélysége dönti el, kihez fordulhatunk, ha gondjaink támadnak (itt írtunk pontosabban arról, miben segíthetnek a terapeuták, ha hozzájuk fordulunk).

Ahogy nehézséget okoz eligazodni a különféle szakemberek útvesztőjében, úgy legalább akkora problémát jelenthet, hogy eldöntsük (vagy inkább beismerjük), mikortól van szükségünk már külső szakmai támogatásra is. Ez természetesen valahol szubjektív, valamint nagyban függ attól, milyen hosszú ideje tapasztaljuk az elviselhetőbb vagy súlyosabb tüneteket – de az alábbi, konkrét ismertetőjelek esetén érdemes elgondolkodni a komolyabb kezeléseken.

A tünetek már a munkát is megnehezítik

A koncentrációs problémák, az érzelmek kezelésének nehézségei a munkahelyen, vagy az eredményesség csökkenése mentális egészségi problémát jelezhetnek. Ahogyan az is, ha a szokásosnál stresszesebbek vagyunk, és már jó ideje tapasztaljuk a kiégés jeleit, teljesítményünk drasztikusan visszaesett, emellett az érzelmi szorongás tünetei egyaránt jelentkeznek.

Megváltozott alvási szokások

Jóllétünk kihatással van alvásunkra, melynek minősége szervezetünk egyfajta indikátora. Az álmatlan éjszakák, a kimerültség – vagy épp ellenkezőleg, a túl sok alvás – mind-mind árulkodhatnak mentális egészségünk állapotáról.

Fizikai egészség és kapcsolatok

A depresszió és az érzelmi szorongás számos testi tünetet okozhat. A fizikai fájdalmak, például fejfájás, gyomorfájás ugyancsak származhat mentális problémákból, de a biztonság kedvéért érdemes először kizárni a szervi rendellenességeket.

A fizikai és a mentális tünetek odáig vezethetnek, hogy elszigeteljük magunkat barátainktól, vagy társaságukban kizárólag problémáinkat emlegetjük.

Kapcsolataink tükörként szolgálnak, így figyeljünk az olyan visszajelzésekre, melyek arra utalnak, hogy nem hasonlítunk már régi önmagunkra.

terapeuta

Fotó: Getty Images.

Megmagyarázhatatlan súlyváltozások

Az érzelmi stressz egyeseket túlevésre késztethet, miközben mások szorongás esetén épphogy elveszítik étvágyukat. Ne hagyjuk figyelmen kívül az étvágyunkban, testsúlyunkban bekövetkezett változásokat (még akkor sem, ha pillanatnyilag örülünk is a hirtelen jött karcsúságnak), mert mentális probléma, depresszió jele lehet.

Egészségtelen megküzdési stratégiák

A negatív gondolatok és érzelmek, valamint az ezekből fakadó önpusztító magatartás káros megküzdési stratégiákat idézhetnek elő. Ilyen például a fentebb említett túlevés is, de a szakértő szerint minden megküzdési módszer egészségtelenné válhat (így az egész napos alvás vagy olvasás is), főként, ha azért csináljuk, hogy addig se kelljen szembenéznünk érzelmeinkkel. Ez a magatartás új problémákat vezethet be életünkbe, melyek hosszú távon akár súlyosabbak is lehetnek.

Depresszió esetén is van segítség

Kiemelt kép: Getty Images