Indiana Jones először 1981-ben robbant be a mozivászonra, és most, 2023-ban újra visszatér: a franchise ötödik része, az Indiana Jones és a sors tárcsája hazánkban június 29-től látható, címszerepben ki mással, mint a hamarosan 81 (!) éves Harrison Forddal (akiről tavaly egy szórakoztató kvízt is készítettünk – tudásodat itt tesztelheted). A nyughatatlan régész – 15 évnyi várakozás után – végül utoljára veszi fel ikonikus fedora kalapját…
Indy izgalmas kalandjaiban nehéz elválasztani a fikciót a valóságtól – már ami az ereklyéket és műtárgyakat (no és persze a nácikat) illeti. Jones professzort gazdag ügyfelei, az egyetem, ahol tanít, sőt, még maga az Amerikai Egyesült Államok kormánya is felkérte már, hogy kutassa fel a világ legértékesebb régiségeit – és gyakran nem ő az egyetlen, aki a nyomukban jár. Az igazi rajongók minden bizonnyal feltették már magukban a kérdést: ezek a tárgyak vajon tényleg léteznek, vagy kitalációk csupán? Nos, ha már az egész világ újra Indy-lázban ég, vegyük fel hát képzeletbeli kalapunkat, vágjuk zsebre a korbácsot, és legyünk egy kicsit mi is Harrison Fordok – akarom mondani Indiana Jones-ok –, és fedezzük fel az ikonikus műtárgyak mögött húzódó valóságot!
Chochapoya aranybálvány
Az elveszett frigyláda fosztogatói ikonikus jelenetében Indy nem fél behatolni egy bombákkal teli perui templomba, és életére, testi épségére fittyet hányva szerzi meg a mesés, Pachamama termékenységi istennőt ábrázoló inka aranybálványt. Bár a filmforgatás során használt szobrocska valójában nem igazi aranybálvány, némi történelmi alapja mégis van. A kellék ugyanis valós régiség (Dumbarton Oaks Birthing Figure) alapján készült, melyet a washingtoni The Robert Woods Bliss Collection of Pre-Columbian Art múzeumban őriznek. A 8 hüvelykes figurát 1899-ben találták meg egy párizsi régiségboltban – feltehetően azték eredetű, és egy vajúdó nőt ábrázol.
Ha már frigyláda
A félelmetes, természetfeletti erővel bíró bibliai ereklye, a kívül-belül aranyozott frigyláda volt Jones és a nácik leghíresebb célpontja. A történészek a valóságban évszázadok óta vitatkoznak a láda létezéséről, és bár a nácik nem kifejezetten a frigyládát keresték, a misztikus régiségek és műtárgyak iránti érdeklődésüknek mégis van némi igazságalapja. Heinrich Himmler, az SS magas rangú vezetője 1940-ben még (egy sikertelen) expedíciót is indított a spanyol Montserrat-hegységbe, hátha meglelik a történelem egyik legrégebb óta kutatott ereklyéjét, a Szent Grált. Ugyan ehhez hasonló feljegyzések nincsenek arról, hogy a frigyláda nyomába szegődtek volna,
városi legendák szerint az egyik leghíresebb húsvér ember, aki fokozottan érdeklődött a láda holléte felől, nem más volt, mint Adolf Hitler
– aki valamilyen furcsa oknál fogva hajlandó volt figyelmen kívül hagyni az ereklye zsidó eredetét.
És ha már Szent Grál
Az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovag című filmben főszereplőnk a halhatatlanságot kölcsönző Szent Grál nyomába ered – amiből állítólag Jézus ivott utolsó vacsoráján, és amibe vérét is folyatta a keresztről. A Szent Grál valójában nem igazolható történelmi ereklye, bár számos mítosz és legenda kering róla. Folklórja szorosan kötődik Artúr brit király legendájához, illetve különböző termékenységi rítusokhoz és hiedelmekhez. A valóságban ugyan senki sem tudja, hogy létezik-e egyáltalán, de végtére is mit számít, amíg olyan klasszikusokat köszönhetünk neki, mint amilyen például a Gyalog Galopp is?
Coronado keresztje
Az Indiana Jones és az utolsó kereszteslovagban a tizenéves Indy sikeresen elcsen a sírrablóktól egy nagy értékkel bíró feszületet – azaz Coronado régóta elveszettnek hitt keresztjét. A kiérkező seriff elkobozza tőle, majd visszaszolgáltatja a rablóknak, de évekkel később, felnőtt fejjel mégis sikerül újra visszaszereznie – amin aligha lepődnek meg a mozinézők. A film szerint az ékkövekkel díszített kereszt Francisco Vázquez de Coronado spanyol hódító tulajdonában volt, aki 1520-ban kapta Hernán Cortés konkvisztádortól. A valóságban persze nem így történt, a filmes ereklyét pedig a Crux Vaticana ihlette, ami jelenleg a vatikáni Szent Péter-bazilikában található. A műtárgy II. Jusztinianosz bizánci császár idejéből származik, aki a hatodik században Rómának ajándékozta a keresztet.
A Shankara-kövek
Az Indiana Jones és a végzet temploma című film központi elemei a misztikus Shankara-kövek. A filmben Mola-Ram indiai főpap vet rájuk szemet, aki gonosz tervei megvalósítására használná mágikus erejüket – amíg meg nem érkezik Indiana Jones. A valóságban ezek a kövek azonban nem léteznek. Viszont van egy valós ihletőjük, ami nem más, mint az Indiában máig szentnek tartott Shiva Lingam. A Narmada folyó mentén fellelhető, tojás alakú kristályból a valóságban előszeretettel készítenek ékszereket is, hiszen úgy tartják, jót tesz a szexuális egészségnek és a termékenységnek.
Akator kristálykoponyája
A 2008-as Indiana Jones és a kristálykoponya királysága című filmben Indy és Mutt Williams (Shia LaBeouf) Peruba utaznak, hogy megkeressék a mágikus erővel bíró Akator koponyát. A koponyákat a valóságban eleinte azték leletnek hitték, ám a modern tudomány végül bebizonyította, hogy a hegyikristályból készült tárgyak valójában Brazíliából származnak – és minden bizonnyal az azték művészet iránt rajongó Eugene Boban francia régész faraghatta őket az 1800-as évek tájékán. Az egyik ilyen koponyát birtokló British Museum szerint a kristályok eredetére vonatkozó találgatások száma igen nagy, és mivel egyik állítás sem bizonyítható hivatalosan, érdemesebb egyelőre nyitva hagyni az ezzel kapcsolatos kérdéseket.
A sors tárcsája
Az Indiana Jones-univerzum legújabb – és egyben utolsó – részében Harrison Ford a végzet tárcsája után ered, amit a régészek valójában 1901-ben fedeztek fel Görögország déli részén, az Antiküthéra-sziget közelében (az ókori görög tárgy a hellenisztikus korból származik). Ami a legérdekesebb az igazi leletben, az a bonyolultsága: legalább 30 fogaskerékből áll. Bár a tudomány egyelőre még csak találgat, minden bizonnyal az ókori csillagászok használhatták, hiszen egyes elméletek szerint még a hold- és napfogyatkozások várható idejét is képes lehetett megjósolni. Bár mindez csak spekuláció, mégis tökéletesen illeszkedik az Indiana Jones-filmek világába. Íme, róla az előzetes:
Kiemelt kép: Harrison Ford Indiana Jones jelmezében (Sunset Boulevard/Corbis via Getty Images)