Természetesnek vesszük, hogy a nyaralás növeli a betegségek kockázatát. Előfordulhat, hogy a célországban más körülmények uralkodnak (ez a hölgy például szörnyen megbetegedett, miután mezítláb sétált a tengerparton), de belföldi kiruccanás esetén is legyengülhet immunrendszerünk az utazást megelőző stressz miatt, így fogékonyabbá válhatunk a fertőzésekre.
Ennek tudatában érdemes olyan óvintézkedéseket is tenni, amelyeket egyébként naponta nem biztos, hogy betartanánk, például az alábbi, orvosok által ajánlott előírásokat, hogy már tényleg csak a feltöltődésre kelljen koncentrálnunk.
Fertőtlenítsünk gyakrabban!
A gyakori kézmosást és fertőtlenítést nem lehet elégszer hangsúlyozni. Amellett, hogy ahol csak lehetséges, megmossuk a kezünket, mindig vigyünk magunkkal olyan kézfertőtlenítőt, ami legalább 60% alkoholt tartalmaz. Ugyanígy tartsunk magunknál fertőtlenítő törlőkendőt is, mellyel át tudjuk tisztítani az ülést, a fejtámlát, a kartámaszokat vagy a képernyőinket, telefonokat. A legbiztosabb, ha minimálisra csökkentjük a felületek érintését, vagyis amennyire lehet, nyilvános helyen kerüljük az ajtókilincsek vagy a wc-ülőke felületeit.
Maradjunk hidratáltak!
A fertőtlenítő mellett mindig tartsunk a táskánkban egy kis üveg vizes flakont vészhelyzet esetére, és amennyire csak lehet, indulás előtt kerüljük az alkoholfogyasztást. A kellő mennyiségű víz bevitellel – felnőttek esetében ez napi minimum 8-10 pohár folyadék – támogatjuk az immunrendszert, hidratáljuk a nyálkahártyát, méregtelenítünk és segítünk megelőzni az utazás közbeni hányingert, kiszáradást. Ha van rá lehetőség, elektrolittal is dúsíthatjuk italainkat, a különféle ásványi anyagok, például a nátrium, a kálium, a kalcium, a magnézium és a foszfát segítik testünk egészséges működését.
Ügyeljünk rá, hogy iható-e a csapvíz!
A globális higiéniai fejlesztések ellenére a világon 187 olyan ország van, ahol a csapvíz nem biztonságos vagy a turisták számára élvezhetetlen. Van, hogy már az is elég, ha csak a fogat mosunk a helyi vízzel, és máris kész a fertőzés.
Nem meglepő módon a csapvíz a fejlett világban a legbiztonságosabb,
többek között: az Egyesült Királyságban, Kanadában, Ausztráliában, Új-Zélandon, Európa országaiban, az USA-ban és Japánban. Ezzel szemben az olyan helyek, mint Közép-Amerika, Afrika, Ázsia és a Közel-Kelet magas kockázatúnak számítanak. Az országok listája ezen a linken látható.
Szedjünk immunerősítőt!
Szedjünk C-vitamint, magnéziumot és D-vitamint, hogy segítsük szervezetünknek felvenni a harcot a levegőben terjedő baktériumokkal szemben. A B-vitamin az utazás során jelentkező hányinger érzetét is csökkenti, különösen a B6-vitamin és a B12-vitamin játszhat fontos szerepet az immunrendszer megfelelő működésében. Amennyiben nem szeretnénk tabletta formájában fogyasztani, vagy az utazás alatti étkezésekkel is ráerősítenénk immunrendszerünkre, akkor fogyasszunk C- és B-vitaminban gazdag citrusféléket, bogyós gyümölcsöket, zöldségeket, növényi olajokat, magvakat és dióféléket.
Kerüljük a csúcsidőszakokat!
Ha lehetséges, próbáljuk meg ne főszezonra vagy hétvégére tenni a nyaralás időtartamát, de már az induláskor is elkerülhetjük a tömeget, amennyiben inkább kora délután vesszük nyakunkba az országutat. A legnagyobb tömeg, az azzal járó stressz és bosszankodás elkerülése jó módja annak, hogy csökkentsük a kórokozóknak való kitettséget.
A pihenésre is jusson idő
Ne ütemezzük túl az utazást, legyen idő élvezni a semmittevést is, ezért csempésszünk némi rugalmasságot a programtervbe. Amennyiben tehetjük, pihenjük ki magunkat indulás előtt, és ha van rá lehetőség, hazaérve is szánjunk egy kis időt a regenerálódásra, a régi napirendhez való alkalmazkodásra – vagyis ne este 11 órakor érkezzünk haza, ha másnap tudjuk, hogy dolgoznunk kell. Tervezzünk be plusz egy napot otthon, hogy a mosást, bevásárlást, szükség esetén a házimunkát és az átállást se kapkodás közepette végezzük.
Fontos a kiegyensúlyozott étrend
Ahogy a vitaminbevitelnél is utaltunk rá, fontos a változatosság, melyet nem csupán utazás alatt, de előtt is biztosíthatunk megfelelő kiegyensúlyozott étrenddel. Hogy szervezetünk harcra készen álljon az utazás napján, a nyaralást megelőzően is étkezzünk egészségesen, fogyasszunk kellő mennyiségű gyümölcsöt, zöldséget, csomagoljunk egészséges nassolnivalókat, és ügyeljünk rá, hogy egyszer se hagyjunk ki étkezést a vakáció alatt sem.
Krémek, gyógyszerek, rovarriasztók
Csomagoláskor semmi esetre se felejtsük otthon a naptejet, pontosabban a legalább 30-as (de inkább 50) SPF értékű fényvédőt, főleg ha sok időt tervezünk tölteni a szabadban. Amennyiben főleg természetjárásról, kirándulásról van szó, vagy trópusi területekre megyünk, gondoskodjunk rovarriasztóról, szúnyogok, kullancsok és poloskák elleni szerről, mert ezek a rovarok számtalan fertőzést terjeszthetnek.
Nem mindig könnyű útközben beszerezni a legfontosabb gyógyszereket, úgyhogy érdemes előre gondolkodni. Legyen kéznél már a bepakoláskor fájdalomra, gyulladásra, lázra, gyomorpanaszokra egy-egy készítmény, akár természetes eredetű alternatíva is, és persze a sebtapaszt és az izomlazító krémeket is passzírozzuk be a táska valamelyik elülső zsebébe.
Kiemelt kép: Getty Images