Filléres megoldások hobbikertészeknek.

A szilárd kézmosó szappannak (ami manapság újra reneszánszát éli) lakáson belül számtalan felhasználási módja létezik: a maradékot lereszelve tisztítófolyadékként is újrahasznosíthatjuk, összeolvasztva pedig új szappant alkothatunk belőle.

De illatosítunk vele szekrényeket, fiókokat és cipőket, nagyanyáink gyakorta használták szabókréta helyett, és még a makacs cipzárak ellen is bevethetjük. És arra gondoltál volna, hogy akár még kültéren is felhasználhatod? No de nem csak kézmosásra! Legyen szó friss szappanról vagy maradékról, íme, miként hasznosíthatod a kertben is!  

Tartsd távol a „betolakodókat”!

Bár imádjuk megfigyelni az állatokat, a virágágyáson végigcaplató őzek és nyulak látogatása nem minden esetben hálás, amennyiben városszélen, erdők közelben élünk. De szerencsére létezik egy békés megoldás, amivel gond nélkül elriaszthatjuk őket a veteményestől. Mint tudjuk, az állatok kifejezetten érzékenyek a szagokra, így egy csomag frissen bontott, intenzívebb illatú szappantömb is elég lehet, ha távol tartanánk őket a veteményestől.

Ehhez nem kell mást tenned, mint földbe szúrnod egy hurkapálcára felhúzott szappant – amit akár ketté is vághatsz, így a másik felét a kert végében is elhelyezheted. Ha esőre áll az idő, csak húzz rá egy zacskót vagy szövetzsákot – ennyi az egész. Továbbá ha a bogarakat, legyeket és szúnyogokat is távol tartanád, némi szappannal még őket is „legyőzheted”: csak húzd fel egy madzagra, és akaszd fel a fára – vagy bárhová, ahol éppen helyet találsz a veteményes közelében.

De nem árt tudni:

a kézzel készített szappanok kevésbé valószínű, hogy olyan káros vagy agresszív összetevőket tartalmaznak, amelyek károsítják a környezetet, így ezekkel ajánlatos kísérletezni. 

Illetve ha kártevők lepték el a kertedet, esetleg petéket is raktak a leveleken, szappannal könnyedén és biztonságosan eltávolíthatod őket. A szappan a mosószerrel ellentétben sokkal kíméletesebb, így nem kell attól tartanod, hogy kárt teszel a növényeidben. Csak habosíts fel egy szivacsot, és óvatosan törölgesd át vele a leveleket. Azonban nem minden kártékony rovar pusztítható el szappannal. Csak a kisebb, puhatestű bogarak, például levéltetvek, atkák és fehérlegyek ellen hatásos a trükk. Ha fokozni szeretnéd a hatást, akár még a rovarriasztóhoz is hozzáreszelheted.

Add hozzá a komposztálóhoz!

Ha szeretsz kertészkedni, minden bizonnyal komposztálni is szoktál (ha még csak tervezgeted, így érdemes elkezdened). Ha nem szeretnéd kidobni a maradék szappant, és a komposztálót körbelepő legyek és darazsak is az agyadra mennek, egyszerűen csak dobd bele a szappanszeleteket, reszelékeket. 

De ügyelj arra, hogy a szappan ne tartalmazzon szintetikus színezékeket és illatanyagokat, mivel ezek a környezetre nézve is veszélyesek.

Az a legjobb, ha olyan terméket használsz, ami kifejezetten érzékeny bőrre lett kifejlesztve. A szappan bomlási ideje körülbelül 6 hónap, így elég évente kétszer foglalkozni vele.

Fotó: Getty Images

A gyomokat is kiszáríthatod vele

Bár egyes receptek mosogatószert javasolnak, ez a környezet szempontjából nem túl szerencsés választás. Környezetbarát, színezékmentes szappannal azonban kíméletesen eljárhatunk, ha megszabadulnánk a kellemetlen gyomoktól.

Lassú tűzön olvaszd fel a szappant egy serpenyőben, öntsd bele egy szórófejes flakonba, adj hozzá egy-két evőkanál fehér ecetet, és permetezd közvetlenül a gazra. Ha biztosra szeretnél menni, és tudod, hogy nincs a közelben olyan növény, amit megkímélnél, a keveréket akár még a gyomokra is öntheted.

Tisztítsd meg a növényeket!

Ahogyan bizonyos időközönként a szobanövények is némi portalanításra szorulnak, úgy kültéri virágaink is igénylik a tisztaságot. Ez különösen igaz a virágágyásokban vagy cserépben lévő leveles növényekre – hiszen a tiszta növények nem csak egészségesebbek, de több tápanyagot képesek felvenni, ha kevesebb kosz borítja őket. A módszer szinte lépésről lépésre ugyanaz, mint levéltetvek esetén: habosíts fel egy szivacsot, óvatosan tisztítsd meg vele a leveleket, majd töröld át az egészet egy mikroszálas kendővel.

Sterilizáld a kerti szerszámokat!

Ahhoz, hogy ne terjessz betegségeket egyik növényről a másikra, a kerti szerszámok tisztítása szintén elengedhetetlen. Fogj egy vödör vizet, habosítsd fel egy kis szappannal, és alaposan törölgesd át vele a szerszámokat.

Ha megelőznéd a rozsdásodást, ne várd meg, hogy maguktól megszáradjanak: inkább menj át rajtuk egyesével, majd törölgesd szárazra egy törlőkendővel.

Kenőanyag helyett

És ha már kerti szerszámok! A tisztántartás mellett az eszközök olajozása legalább ugyanennyire fontos. Ehhez azonban egyáltalán nem szükséges spéci termékeket vásárolnod – hiszen ahogyan a szappan működik beakadt cipzár esetén, ugyanezen logika mentén az apróbb kerti szerszámokon, egyfajta olajpótló kenőanyagként is bevetheted.

Kiemelt kép: Getty Images