banán

Ki ne dobd! Ennyi mindenre jó a túlérett banán

A barnuló héj még nem ok arra, hogy kidobjuk a banánt, ugyanis meglepő dolgokra hasznosítható.

A banán az a gyümölcs, melyet sokan egy kis elszíneződés után már nem szívesen fogyasztanak el, és így az esetek többségében hamar a kukában landol. Nem kell azonban egyenesen a szemetesbe száműznünk akkor sem, ha már nem kívánjuk, ugyanis számtalan egyéb praktikára felhasználhatjuk még a takarítástól a szépségápolásig.

A túlérett banánok héja általában barnás vagy fekete színűvé válik, és a banán húsában is foltok jelenhetnek meg, emiatt bár közel sem annyira étvágygerjesztő, továbbra is

gazdag tápanyagokban, a puhább állag miatt pedig könnyebben hasznosítható például főzéshez

(itt egy sor szuper maradékmentő banános receptet is megosztottunk). Ahelyett, hogy egyből a komposztálóba vetnénk, elejét vehetjük az ételpazarlásnak az alábbi kihagyhatatlan feldolgozási módszerekkel, a túlérett banán ugyanis meglepően jót tesz a bőrünknek, a növényeinknek és a bőrcipőinknek is. 

Banános cukorradír

A banán tápanyagban gazdag gyümölcshúsa kiváló bőrhidratáló, így tökéletesen működik a cukor alapú radír extra hozzávalójaként. Bőrünk nem fogja megérezni, hogy a felhasznált banán látott már szebb napokat is, főleg, hogy enyhén pépesítve kell azt az egy darabot kikevernünk három evőkanál kristálycukorral. Adjunk az így kapott kencéhez egy teáskanál növényi olajat és néhány csepp illóolajat – bár ez a lehetséges fennálló allergia miatt opcionális. Zuhanyzás közben masszírozzuk be vele bőrünket majd öblítsük le. Az eredmény sima, puha, hidratált bőr. 

Gyümölcsös smoothie 

Ez a felhasználás annyira klasszikus, hogy szinte magyarázni sem kell, hiszen más túlérett gyümölcsökből is gyakran készül turmix vagy hideg leves, miért ne használnánk fel így a banánt is. A krémes smoothie-hoz cseréljük le a hagyományos jégkockákat fagyasztott banánkarikákra, tegyünk hozzá mogyoróvajat és tejet, vagy kombináljuk más gyümölcsökkel, esetleg szezonális bogyós vagy a banánhoz remekül illő trópusi fajtákkal. Tökéletes választás lehet reggeliként, desszertként vagy hűsítő finomságként a nyári forróságban. 

banán

Fotó: Canva

Természetes cipőápoló

A tengerészgyalogosok régi trükkje ez a módszer, amit akkor vetettek be, ha nem volt épp kéznél cipőápoló szer. A banánhéjjal a bőrcipőket is fényessé varázsolhatjuk, ehhez elegendő csupán meghámozni és a héj belső felével átdörzsölni a cipő felszínét. Végezetül töröljük le egy puha ruhával és már kész is. Egyébként az olívaolajjal is hasonló eredményt érhetünk el, ebben a cikkben pedig a tojás bőrtisztító képességeit ecseteltük sok más alternatív felhasználása mellett. 

Banán a növényeknek

A szobanövényekkel és a kerti rózsákkal is csodát tehetünk, ha túlérett banán pihen az asztalunkon. Pürésítsük össze fél csésze vízzel turmixgépben, majd forgassuk fel kicsit a talajt a rózsa tövénél és öntsük bele a keveréket. A szobanövények esetében tegyük a banánhéjat egy nagy üvegbe és öntsük fel vízzel – öntözéskor adjunk néhány kanállal az oldatból a locsolóvízhez. A banánhéjban található tápanyagok, például kálium, foszfor és kalcium elősegítik a növények virágzását és növekedését. 

Egyszerű banánkenyér 

Már emiatt a mogyorós-narancsos banánkenyér recept miatt is érdemes beáldoznunk a túlérett gyümölcsöket, ha valami különleges és nem mellesleg egészséges csemegére vágyunk. Finom és tápláló, könnyen elkészíthető, hosszabb ideig eltartható és sokféle variációban, például más gyümölcsökkel, diófélékkel és fűszerekkel is kipróbálhatjuk. Az egyik legjobb módja, hogy a túlérett gyümölcsnek új életet adjunk, de a sokoldalú banánt akár hosszabb időre is beépíthetjük egészségtudatos étkezési rutinunkba, mint remek tojásalternatíva.

Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu