kutyánk egészségére

Ártalmatlannak tűnő szokások, amelyek veszélyesek lehetnek kutyánk egészségére

Meglehet, hogy ezek közül a hibák közül te is elkövettél már néhányat, mert azt gondoltad, nem árthat kiskedvencednek.

A szerető gazdik szívében különleges hely jut háziállataiknak, elég ha már csak a névválasztás körüli hercehurcára, a tökéletes fekhely megtalálására, a körültekintő nevelésre vagy az olyan életmentő óvintézkedésekre gondolunk, minthogy kutyusunk ne szedjen fel bizonytalan ételeket az utca kövéről,vagy hogy figyelünk rá, milyen növényeket ne ültessünk a kertben, ha kutyánk van.

Állatbarátként igyekszünk a legapróbb részletekig megtenni mindent négylábú társainkért, hogy hosszú és boldog életet élhessenek, néha azonban a legjobb szándékú gazdik is belekényelmesedhetnek olyan szokásokba, melyek árthatnak kedvenceiknek. Ha azonban szeretnénk megbizonyosodni arról, hogy kutyánk egészsége szempontjából a legjobbat kapja, akkor inkább kerüljük az alábbi ártalmatlannak tűnő, de rossz szokásokat. 

Rosszul vágjuk a körmüket

A mancsok ápolása a kutyagondozás fontos része – a higiénia mellett a kutya járását, kényelmét is megkönnyíthetjük egy jól ütemezett manikűrrel – ám ha túl rövidre vágjuk körmeit, fájdalmat és sérülést okozhatunk szőrös barátunknak. A körmökben található érzékeny idegvégződések és véredények így megsérülhetnek, és vérzés, irritáció vagy akár fertőzés, rosszabb esetekben még gyulladás is felléphet. 

Túl sok emberi élelmiszerrel etetjük őket

Nehéz nemet mondani a nagy bociszemeknek és pisze orroknak, de a terített asztal morzsái, a túl fűszeres és nehéz ételek emésztési problémákat okozhatnak, mivel a kutyák és az emberek táplálkozási igényei különböznek egymástól. Ugyanígy legyünk körültekintőek a klasszikus csont sztereotípiával is, mivel a csontdarabok, főleg a könnyen roppanó szárnyascsontok a szájüreg vagy a nyelőcső sérüléséhez, fulladáshoz vagy emésztőrendszeri gondokhoz vezethetnek. Ha mégis csonttal kedveskednénk kutyusunknak, válasszunk inkább vastagabb, kevésbé törékeny darabokat, például marhacsontot. 

Elhanyagoljuk a fogápolást

Nem árt olykor ellenőriznünk kutyusunk fogait, mert ha fogágybetegségben szenved, a baktériumok felhalmozódhatnak a szájában és akár szívbelhártya gyulladást is kaphatnak, ahogy lenyelik a kórokozókat. Hetente legalább egyszer-kétszer tisztítsuk meg kutyánk fogait rugalmas sörtéjű, puha kefével vagy egy darab gézzel, tiszta ruhával. Az is segíthet – és ezzel két legyet ütünk egy csapásra – ha jutalomfalatként olyan finomságot választunk, ami segít a fogak tisztán tartásában és a fogkőképződés csökkentésében. Ott van például a Panzi Dental Care Fogkő elleni tabletta kutyáknak, vagy a Pedigree Dentastixjei, amelyekből több méret is létezik, különféle méretű kutyák számára.

kutyánk egészségére

Fotó: Canva

Nem szabályozzuk az adagjaikat

Egyre gyakrabban láthatunk túlsúlyos házikedvenceket, és ennek egyik legfőbb oka a túletetés. Az elhízott kutyák hajlamosak lehetnek ízületi problémákra, gyulladásokra és emésztési panaszokra. 

Esetükben is ugyanúgy beszélhetünk cukorbetegségről vagy hasnyálmirigy-gyulladásról, ezért fokozottan figyeljünk az eledelek csomagolásán feltüntetett adagokra és háziállatunk ideális súlyára.

Általánosságban elmondható, hogy a felnőtt kutyáknak naponta egyszeri étkezés javasolt (nagytestű kutyáknak ketté lehet szedni az adagot), ám itt is adódnak kivételek. Idős kutyák esetében például vissza lehet térni a napi kétszeri etetéshez. A jutalomfalatok mellé pedig adjunk olykor-olykor sárgarépát.

A dohányfüst káros kutyánk egészségére

A passzív dohányzás, vagyis a dohányfüst belélegzése nemcsak az emberekre, hanem a háziállatokra is veszélyt jelent. Mindannyian tudjuk, hogy a dohányzás káros a tüdőnkre, és még számos más egészségügyi problémát okoz, melyek a kutyák esetében egyaránt érvényesülnek: a légzőszervi problémák, a szívbetegségek és a rák kockázata is megnő, ha rendszeresen kutyusaink társaságában gyújtunk rá, ezért ha lehet, ne tegyük ki őket a dohányfüstnek.

Rosszul fürdetjük őket

Természetes, ha szeretnénk, hogy kutyánk friss illatú legyen, de a túlságosan intenzív illatú samponok irritálhatják érzékeny bőrét. És ne is vigyük túlzásba: még a lakásban tartott kutyákat sem ildomos évi 4-5 alkalomnál gyakrabban fürdetni, ugyanis fontos, hogy ne távolítsuk el bőrükről a természetes olajréteget, amely védelmi funkciót lát el. A kisállatboltokban kapható készítményeket használjuk, embereknek készített samponnal és tusfürdővel ne fürdessük őket. Ügyeljünk arra, hogy legfeljebb langyos vizet engedjünk, és szárításkor győződjünk meg róla – amennyiben hajszárítót használnánk –, hogy a leghűvösebb fokozatra kapcsoljuk: nedves állapotban akár égési sérüléseket is okozhatunk kutyánknak, amennyiben túlságosan meleg levegővel fújjuk. 

Nem ellenőrizzük az új játékot

Minden gazdi szereti meglepni kedvencét egy-egy új játékkal, ha azonban kutyánk jellemzően agresszív rágó, elszakíthatja a játékot és megeheti a kisebb darabokat. Felügyeljük egy ideig kedvencünket, amikor új játékkal térünk haza, válasszunk biztonságos, tartós eszközöket, például kifejezetten rágós játékokat, és rendszeresen ellenőrizzük, nincsenek-e rajta kiharapott részek. Ha úgy látjuk, hogy a játék megviselt vagy megrongálódott, inkább cseréljük ki egy biztonságosabb alternatívára. 

Kiemelt kép: Getty Images