Ki ne szeretne grillezni, bográcsozni? Bár a nyári, szabadtéri sütés-főzés közben az embert a hőguta kerülgeti, van valami fura romantikája a negyven fokban ügyködésnek. Csak legyen némi jéghideg üdítő, sör, esetleg laza fröccs, amivel enyhíteni tudjuk a külső-belső forróságot!
De mi lesz az ételekkel? Meddig maradhatnak elöl azok a sütésre váró vagy már kész finomságok, húsok, zöldségek, gyümölcsök, amiket kipakoltunk a sütögetős bulihoz? Elvégre nemcsak minket perzsel a nap: a pácolt hús vagy zöldség is kellemetlenül langyosra melegszik, mielőtt elkészíthetnénk, ezzel pedig többek közt az E.coli és a szalmonella ideális táptalajává válhat. Senkinek nem hiányzik egy kiadós ételmérgezés.
Kétórás szabály
Szerencsére van egy nagyon egyszerűen megjegyezhető alapszabály: semmit, amit egyébként hűtőben tárolnál, ne hagyj kint két óránál tovább szobahőmérsékleten. Ha pedig különösen meleg van, azaz 30 foknál is több, esetleg konkrétan a napon állomásoztatod a sütésre, főzésre váró finomságot, egy óra a szavatossági idő. A baktériumok többsége kifejezetten kedveli a kellemesen meleg közeget (a legjobban 5 és 40 fok között érzik magukat, ezt a hőmérsékleti sávot a szakértők hőmérsékleti veszélyzónának is nevezik), ahol populációjuk akár 20 perc alatt is megduplázódhat. Nem túl szívderítő kilátás, ugye? Annak érdekében, hogy elkerüld a kellemetlen (na jó, inkább rémes) tüneteket, ne hagyd az ételeidet egy óránál tovább a napon, vagy egy forró napon a konyhapulton. Ha a kertben sütögettek, és nincs kedved ki-be szaladgálni,
vigyél ki egy hűtőtáskát, amiben a sütésig állomásozhatnak a finomságok,
és mindig csak annyit vegyetek elő belőlük, amennyit el is készítetek.
Melegen tartani
Ha az a legtöbbünknek eszébe is jut, hogy a készítésre váró ételeket hidegen kellene tartani, arra már kevesebben gondolunk, hogy a már elkészült, megsült, megfőtt finomságok esetében éppen arra kell figyelni, hogy melegek is maradjanak, míg el nem fogyasztjuk őket. Táplálkozási szakértők szerint a nem azonnal tálalásra kerülő, főtt, meleg ételeket 60-70 fokon vagy annál is magasabb hőmérsékleten kell tartani. Azt javasolják ezért, hogy ezeket az ételeket tartsuk melegítő tálcákon vagy alaposan fóliázzuk le, ha pedig lehetőségünk van rá, maghőmérővel ellenőrizzük a hőmérsékletüket.
Ha nagyon meglangyosodtak volna, újraforralással vagy egy a rostlapon való átforrósítással frissítsük őket. Szakértők azt is megjegyzik, hogy a forró ételek nem megfelelő hűtése is gyakran vezet élelmiszer eredetű megbetegedésekhez.
Ha a sütögetés végén megmaradt húst egymásra halmozva teszed a hűtőbe, könnyen megeshet, hogy a kupac közepén tengődők lassabban hűlnek le,
azaz túl sokáig tartózkodnak a hőmérsékleti veszélyzónában. Terítsd a húsokat egy nagyobb tálcára, a paprikás krumpli vagy csilis bab maradékát pedig inkább laposabb edényben terítsd el és úgy tedd a hűtőbe.
Hús, baromfi és hal
Ha nem szeretnél garantáltan nagy mennyiségű és veszélyes baktériumot juttatni a szervezetedbe, különösen figyelj oda a magas fehérjetartalmú élelmiszerek tárolására. A húsokat, baromfit, halakat és tengeri herkentyűket egy óránál tovább ne hagyd elől a szabadban, melegben, de még konyhapulton se tárold sokkal tovább. Ezek az ételek különösen jó táptalajt jelentenek a baktériumoknak, ha hőmérsékletileg a már többször emlegetett veszélyzónában vannak. A Staphilococcus, az E.Coli és a Campylobacter is gyorsan szaporodhat, ez pedig rövid úton ételmérgezéshez vezethet. Tartsd ezért a nyers húst hűvösben és a naptól távol, amíg a grillre nem kerül, mosd el mindig az összes vágódeszkát és tányért, amelyhez hozzáért, és tartsd távol más, nem főzésre szánt ételtől.
Sajt
Egy nemrégiben készült tanulmány szerint egyes sajtok akár hat órán át is biztonságosan elállnak hűtés nélkül, azonban nem minden sajt egyforma: az hogy egy-egy fajta milyen gyorsan kezd romlani, víztartalmával függ össze. Míg a keményebb sajtok (mint például a parmezán, a gouda és a cheddar) több órán át is elállnak, a magas nedvességtartalmú sajtok (mint a ricotta, a mozzarella vagy a mascarpone) elég gyorsan megromlanak. Piknikre vinnél sajtot, vagy órákig lesztek a kertben, közben pedig sajtot is grilleztek? Használjatok kemény sajtot, vagy vigyetek magatokkal hűtőtáskát!
Zöldség, gyümölcs
Mivel romlandó árukról van szó, a gyümölcsökre és a zöldségekre is vonatkozik a kétórás szabály. Ahhoz, hogy tovább maradjanak frissek, ne vágd fel őket egészen addig, meddig fel nem használjatok őket. Előre elkészített gyümölcssaláta helyett inkább vigyél egy egész görögdinnyét a piknikre, amit frissen vágtok hűsítő falatokra. Szomjan akarsz halni, de az a doboz gyümölcslé már néhány órája kint áll a napon?
A legtöbb hűtést igénylő terméknek nem szabad 1-2 óránál tovább a napon állomásozni.
Bor
Szódával való felhúzásukra várnak a kert végében a borok? 30 fok van árnyékban, és te épp most tartod szobahőmérsékleten a borod? Nem jó ötlet! A hőség és a napfény köztudottan hatással van a bor csersavtartalmára, így ha egy palackot hosszú ideig kint, esetleg a konyhapulton vagy a felforrósodott autóban hagysz, akkor az elkezdhet enyhén savas és fanyar ízű lenni: ecetes lesz. Bár nincs sok kutatás arra vonatkozóan, hogy pontosan mennyi ideig maradhat kinn a bor a hőségben, mi azt javasoljuk, hogy a nemes italokat a buli ideje alatt hűtőtáskában tárold.
Saláták és öntetek
Míg a leveles zöldségek egy-két óra múlva megfonnyadnak, a ropogósabbak általában kicsit tovább bírják a strapát. Ha olyan salátát keresel, amely egész napos grillezés alatt is eláll, próbáld ki, hogy ropogós zöldségeket (például uborkát, brokkolit és hagymát) vágsz bele, a tetejére pedig balzsamecetes vinaigrette-et teszel. Míg egyes öntetek gyorsan megromlanak, ha túl sokáig hagyjuk őket kint, addig az ecetes alapúak egy kicsit jobban bírják a forróságot. Egy tanulmány szerint ráadásul az ecet és az olívaolaj anti-mikrobiális tulajdonságokkal is rendelkezik, ami akár védelmet nyújthat a szalmonella és az E.Coli ellen is. Ez persze nem jelenti azt, hogy a salátát egész nap közvetlen napfényen lehet hagyni, csak azt
érdemes tudni, hogy az ecetes öntetek jobban megmaradnak, mint a krémesebbek, pláné a majonézesek.
Nem kell mikrobiológusnak lenned ahhoz, hogy biztonságban tudd magad a grillezés, bográcsozás során. Használd a kétórás alapszabályt, a megérzéseidet és az orrodat, és ha szemernyi kétséged is van egy étel frissességét illetően, inkább ne egyétek meg. Nem akarsz pazarolni? Megértjük: az ételpazarlás egyre elképesztőbb méreteiről mi is több alkalommal írtunk. Használj hűtőtáskát, és tervezd meg alaposan a menüt, csak annyit készíts(elő), amennyi biztosan el fog fogyni, és házigazdaként gondoskodj róla, hogy még azelőtt biztonságos hűvösbe viszed a maradékot, mielőtt esetleg elszenderednél a napon.
Kiemelt kép: Getty Images