szexet

7 jel, hogy valójában nem élvezed a szexet – szerencsére lehet orvosolni

Az intimitás újraélesztése nem egyszerű feladat, különösen ha kényelmetlenül érezzük magunkat partnerünkkel az ágyban, és arra is kevés kilátás van, hogy ez a közeljövőben megoldódik. A beletörődés helyett inkább apró lépésekben gondolkodjunk, kezdetnek például egy őszinte beszélgetésre önmagunkkal, mely már óriási változást hozhat a kiegyensúlyozott szexuális élethez vezető úton.

Ahogy sok más esetben, úgy az együttléttel kapcsolatos problémáknál is a legfontosabb, hogy beismerjük magunknak, változásra van szükségünk. A társadalmi előítélet továbbra is fenntartja: ha nem élvezzük a szexet, akkor azt szégyellni kell.

És bár nehéz kimondani, hogy itt az idő a változásra, valójában teljesen természetes, hogy adódik ilyen időszak, hiszen a libidószintünk különböző okok miatt folyamatosan változik életünk során. Emiatt is fontos, hogy következetesen figyeljünk önmagunkra és párunkra, hogy legyünk kezdeményezők, amennyiben úgy érezzük, az alábbi figyelmeztető jelek közül bármelyik is fennáll intim kapcsolatunkban.

Minden nagyszerű, kivéve a szexet

Különösen nehéz felhozni a témát, ha egyébként minden más jól működik a kapcsolatban, ugyanis hajlamosak vagyunk azt gondolni, ettől már elégedetlenekké válunk, és csak megingatjuk a biztos alapokat azzal, ha szóba hozzuk a nehézségeket.

De az egészséges kapcsolat ismérve éppen az, hogy nyíltan beszélhetünk arról, ami zavar bennünket, és őszintén felvállaljuk, ha valamivel problémáink vannak.

 Ezzel nemhogy elveszítjük társunkat, épp ellenkezőleg, tovább erősíthetjük a köteléket, és intim életünket is felpezsdíthetjük egy közösen átbeszélt új stratégiával. 

Többre lenne szükség, mégsem valljuk be

A huszonkettes csapdája, amikor jól tudjuk, hogy több izgalomra volna szükségünk, mégsem valljuk be magunknak. Csak akkor hozhatunk igazi változást életünkbe, ha elsősorban önmagunkat szembesítjük a kényelmetlen igazsággal. Ellenkező esetben a frusztráció tovább fog növekedni bennünk, azzal azonban, hogy elfogadjuk, többet várunk a jelenlegi állapotnál, már elindultunk a változtatás útján.

Hogy megtanuljuk, mit szeretünk, mi élvezetes számunkra, arra a párunkkal folytatott nyílt beszélgetés világíthat rá.

Próbáljunk ki játékos, izgalmas dolgokat, szervezzünk havonta szexrandevúkat, amikor valami újdonsággal pörgetjük fel a hétköznapi rutint.  

Nem beszélünk a szexről a partnerünkkel

A kommunikációt nem lehet elégszer hangsúlyozni, de ha nem tudjuk meghatározni, mi adhat számunkra valódi örömforrást, úgy partnerünknek sem segíthetünk a változtatásban. Először tehát ezt kell tisztáznunk magunkban, ugyanis a szexről való kommunikáció nagyon fontos része a párkapcsolatnak, és kizárólag úgy működhet, ha kellő önismerettel rendelkezünk.

Minél hosszabb ideje vagyunk együtt partnerünkkel, annál nehezebb az igényeinkről beszélni, mert általános a felfogás, hogy már mindent tudunk egymásról.

A valóságban azonban testünk folyamatosan változik, és vele együtt a prioritások is, ha pedig ezeket megosztjuk a másikkal, felpezsdíthetjük a mindennapi intimitást. 

szexet

Fotó: Canva

Túl sok pornót nézünk

Nincs baj a pornográf tartalmak fogyasztásával, amíg az nem akadályozza a valós élet élvezeteit, ezesetben ugyanis ideje újra ütemezni (vagy inkább teljesen megvonni) a pikáns jelenetekkel töltött órákat. Caleb Backe egészségügyi szakértő szerint általánosságban elmondható, hogy az emberek gyakran néznek otthon pornót vagy annak egyéb formáit (az egyszerűen elérhető online tartalmak által könnyű pornófüggővé válni), melyek túlzott és irreális elvárásokat támasztanak arról, mi kell az egészséges szexuális kielégüléshez. Bár a pornó határozottan felpörgeti a szexuális életet, vegyük figyelembe, ha igényeink túl magassá válnak miatta, és inkább tartsunk hosszabb szüneteket, hangolódjunk a párunkkal megélt valós élményekre. 

Nem gondoljuk fontosnak a szexet

A szex fontos része az ember életének. Élvezet, izgalom, örömforrás és kapcsolódás, hozzájárul az egészséges testi és lelki egyensúlyhoz, továbbá önmagunkkal való kapcsolatunkat is erősíti, tehát semmiképp sem olyan dolog, melyről érdemes csak úgy lemondani. Épp emiatt nem éri meg a holnap gondjaira bízni, és tovább halogatni a meglévő problémát akkor sem, ha számunkra a szex nem élvez prioritást. Szenteljünk energiát a felpezsdítésére, legyünk nyitottak, felfedezőek, és merjük kitapasztalni, számunkra mi jelenti az együttlétben az örömforrást.

Mindig a jól bevált forgatókönyv

Az még alapvetően nem gond, ha van egy jól bevált receptünk a tökéletes kielégülésre, az már inkább, ha erre megszokásként tekintünk, ami nem vezet akkora elégedettséghez, mint korábban. Az ütemezett együttlét gyakran szükséges eleme a mókuskerékszerű munka-magánélet-család egyensúlynak, de ne ez legyen az általánosan elfogadott szex, melyet hosszú távon folyamatosan megélünk partnerünkkel. Amennyiben idejét se tudjuk már, mikor volt utoljára egy forró éjszakánk, valószínűleg hiányzik az a bizonyos szikra szexuális életünkből. Őszinte beszélgetéssel és az érzelmi intimitás fenntartásával életben tarthatjuk a tüzet, de olykor a díszletváltás, egy spontán autós szex vagy pár napi romantikus elvonulás sem árthat. 

Nem várjuk úgy, ahogy korábban

Egy másik figyelmeztető jel, amikor a korábbi alkalmak izgalmaihoz képest már nem érezzük azt a bizonyos bizsergést, pedig a szex életünk egyik fénypontja kellene, hogy legyen. Ha nem várjuk a partnerünkkel töltött intim perceket, az egyértelmű jel arra, hogy komolyabban foglalkoznunk kell a mögöttes szexuális problémákkal (az is lehet, hogy az érintést is megnehezítő sörtereakcióval van dolgunk). Amennyiben viszont úgy gondoljuk, készen állunk a változtatásra, legyünk őszinték, elnézőek magunkhoz, és tárjuk fel a legfőbb kiváltó okot, mely megakadályozza, hogy feloldódjunk a szerelmünkkel töltött intim pillanatokban.

Kiemelt kép: Getty Images