Az első lépés az, hogy az ember tudatosítja magában: nem ő az oka annak, ha bántalmazzák.

Mielőtt ezen lapszámunk nyomdába került volna, a rendőrség – ötnapos hajtóvadászat után – elfogta az angyalföldi emberölés gyanúja miatt körözött T. Róbertet.

A férfi a huszonhét éves áldozatot egy társkeresőn ismerte meg. A sajtóértesülések szerint a férfi „szinte birtokolni akarta a barátnőit, kizárólagos jogot formált a kapcsolataira, senkit nem tűrt meg párjai mellett, a régi ismerősöket egyenesen elüldözte”. Így aztán a lap, amelyik a fenti információkat is megjelentette, levonta a tanulságot az ügyből: „az ok az ölésre”, hogy a kedvese nem szakadt el teljesen korábbi párjától.

A címlapon hozott „ok az ölésre” szerencsétlen megfogalmazás. Az ölésre nincsen – nem lehet – semmilyen ok, és akit megöltek, az nem hibáztatható azért, ami vele történt. Tovább megyek: a párkapcsolatban arra sem lehet ok, hogy kezet emeljünk a másikra. (Szerintem még arra sem, hogy felemeljük a hangunkat.)

„Pénz számolva, asszony verve jó” – tartja a régi magyar mondás. Azonban a régi magyar mondásnak már régen sem volt igaza, és közben súlyosan rátelepszik még ma is sokak lelkére. Egyszer teljesen megdöbbentem, amikor egy nő azt mesélte nekem, hogy „néha ugyan megver a párom, de hát ez férjen már bele. Tudja már a nő, hol a helye…” Először azt hittem, kandi kamerát forgatnak, és át akarnak verni – de rá kellett jönnöm, hogy komolyan beszél. Hirtelen felindulásból aztán feminista – vagyis nőbarát, normális és emberi – kiselőadásba kezdtem arról, hogy valami nagyon félrement neki a párkapcsolatok terén, és nem biztos, hogy igaza van.

Ölésre nem adhatunk okot. Aki féltékeny, annak leginkább magával van baja, a túlzott féltékenység pedig a bántalmazó kapcsolatok első jele. A NANE – Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület – honlapján számos ilyen jelről olvashatunk. Ilyen a kontrollálás: a bántalmazó fél szabályozza a másik öltözködését, étrendjét, kapcsolatait.­ Túl korán elköteleződik és szerelmet vall. Túlérzékeny. Úgy érzi, joga van a másikat „nevelni” vagy „büntetni”.

Számos olyan forrás létezik, ahonnan nemcsak tájékozódni lehet a bántalmazó kapcsolatok mibenlétéről, de ahol akár segítséget is kérhet, ha valaki belekeveredett egy ilyenbe, és nincs ereje önmagától kimászni belőle. De az első lépés az, hogy tudatosítja magában: nem ő az oka annak, ha bántalmazzák.