Látványnak elsőre mókás és meghökkentő, de ha belegondol az ember, valahol azért bizarr is a dolog. Mégis miért dob fel valaki egy pár cipőt? Már nem kell neki? Ennél egyszerűbb megoldást is választhatna, hogy megszabaduljon tőle. Ki akar szúrni valakivel, akinek a cipőjét felhajítja? Nem mondom, hogy kedves gesztus (Luna Lovegood sem örült neki), ugyanakkor azt hiszem, boldogabb világban élnénk, ha ez lenne a bullying csúcsa. De akkor miért?
A dolog annál is izgalmasabb, mivel nem magyar jelenségről van szó: a cipőfeldobálás világszerte elterjedt dolog, aminek külön Wikipedia-oldala van, és számos cikk foglalkozik a jelenség hátterével is. Nézzünk néhányat a leggyakrabban elhangzó elméletek közül!
- A városi-vidéki folklór számos magyarázatot kínál, ezek a történetek viszont városról városra, sőt még környékről környékre is változnak. Egy a nagyvárosokban elterjedt elmélet szerint a cipők olyan helyeket jelölnek, ahol drogot árulnak. Te hallottál már ilyesmiről?
- Más elméletek szerint a szokás katonai eredetű: egyes nemzetek hadseregeinél szokás volt a leszerelés után a katonai bakancsot felhajítani a felsővezetékre. Ez jelenik meg például az 1997-es Amikor a farok csóválja című filmben is, ahol a többiek bakancsfeldobással tisztelegnek a Woody Harrelson által alakított őrmester előtt.
- Hasonló indíttatásból hajítják fel egyes kultúrákban a végzős diákok a tornacipőjüket, hátrahagyva ezzel a gyerekkort, sőt olyan is előfordul, hogy a szüzesség elvesztését ünneplik ehhez hasonló gesztussal.
- A cipődobálás a zaklatás/bántalmazás egyik formája lehet, akár úgy, ahogyan a bevezetőben említettük, akár úgy is, hogy azzal részeg emberből űznek csúfot: a magatehetetlen emberről leveszik a lábbelit, majd elérhetetlenül magasra hajítják.
- Bandaháborúktól hangos városokban a telefondróton lévő cipőkkel kapcsolatban sokan azt tartják, hogy azok az egyes bandák területének elhelyezkedését jelzik, vagy egy-egy bandatag halálára emlékeznek. Los Angeles városában 2003-ban nagyszabású cipőeltávolítási folyamat zajlott le, miután a lakosokban a csüngő lábbelik félelemet keltettek, mondván azok bandák territóriumait jelzik.
- A cipődobálás emellett számos kultúrában esküvői babona is: a viktoriánus Angliában például az emberek a menyasszonyt és a vőlegényt is régi cipőkkel dobálták meg, amikor nászútra indultak – a dologról Charles Dickens is említést tesz Copperfield Dávid című regényében.
- Az arab kultúrában a cipőtalp megmutatása az egyik legnagyobb sértés, és gyakran előfordul, hogy például az ellenszenvet kiváltó politikust nem paradicsommal, hanem cipővel dobálják meg, így ezekben a kultúrákban a felhajigált cipőknek demonstratív jellegük is lehet.
Nos, téged meggyőzött valamelyik elmélet? Pedig egy széles körben elfogadott elgondolásról még nem is beszéltünk! Tudniillik arról, hogy a cipők valójában az égvilágon semmit nem jelentenek,
puszta szórakozásból dobják fel őket, mert jól néz ki, ahogy repülnek,
vagy mert akár versenyezni is lehet abban, hogy kinek sikerül a legmagasabb drótra feldobnia a holmit. Egy biztos: megfigyelések szerint a feldobott cipők inkább a városok szegényebb környékein tűnnek fel, emiatt pedig inkább negatív, mint pozitív képzeteket kapcsolunk hozzájuk.
Kiemelt kép: Getty Images