szőrtelenítés

Ezek a leggyakoribb hibák, melyeket elkövethetünk szőrtelenítés közben

Hegesedést és irritációt okoznak, de szerencsére van még idő kiiktatni az alábbi káros szokásokat a nyári szőrtelenítési rutinból.

Szépségtrendek jönnek és mennek, van, aki a szőrtelenítés ellen kampányol, míg mások terhesen is a gyantázásról kérdezősködnek, egy azonban biztos: ha rászánjuk magunkat, akkor

csináljuk úgy, hogy az az egészségünk és persze nem utolsó sorban bőrünk szempontjából is a legjobb legyen.

Kezdésnek, ha tehetjük, kerüljük el az alábbi gyakori káros szokásokat, melyekkel fájdalmas lehet a szőrtelenítés és a végeredmény is elmarad a selymes, sima érzéstől.

Száraz bőrrel állunk neki

A jól végzett szőrtelenítés (ami a kőkorszakban még biztonsági beavatkozás volt) azzal kezdődik, hogy felkészítjük rá bőrünket, vagyis nem hanyagoljuk el az előzetes tisztítást, valamint a borotvakrém használatát – még akkor sem, ha csak egy gyors zuhanyzás közbeni frissítést tervezünk. Amennyiben ugyanis a bőrfelület nincs megfelelően előkészítve, könnyen hátramaradhat néhány kósza szőrszál, és a

bőrünk is megsínyli a beavatkozást. Elengedhetetlen tehát a habzás, ha el akarjuk kerülni a súrlódás miatt jelentkező irritációt.

Mivel a vizes bőr is gyakorlatilag száraznak számít, sose álljunk neki borotvahab nélkül, és ezek közül is olyat válasszunk, ami használat közben hidratál.

Jó még a régi borotva… Vagy mégsem?

Mikor cseréltél utoljára borotvapengét? Noha a borotva élettartama a használat gyakoriságától függ, azért általában javasolt 5 borotválkozás után, körülbelül 1-2 hetente cserélni, mivel a tompa él növeli a vágások kockázatát.

Minél inkább a bőrünkre nyomjuk a tompa pengét, annál jobban károsítjuk a felszínét, ami irritációt és vérzést okozhat.

Ha már úgy érezzük, a szálak csak beleakadnak a pengébe, ami még borotvahabbal sem csúszik simán, akkor ezt vegyük árulkodó jelnek, vagyis itt az ideje borotvát cserélni! A legjobb, ha hosszú távon gondolkodunk, és az eldobható verziók helyett inkább egy kis plusz pénzt fektetünk egy minőségi borotvába, melynek elegendő csak a pengéit leváltani időnként.

Gyantázás hámlasztás nélkül

szőrtelenítés

Fotó: Canva

Nem csupán a helytelen borotválkozás, de a hanyag gyantázás is tönkreteheti bőrünket, amit épphogy megmutatni szerettünk volna egy alapos szőrtelenítés után. Hogy ezt elkerüljük, gyantázás és borotválkozás előtt sem szabad megfeledkeznünk a bőrradírozásról, azzal ugyanis, hogy eltávolítjuk az elhalt hámsejteket, növeljük a borotva/gyanta hatékonyságát. Mivel egyébként

önmagában a hámlasztás érzékennyé teheti és kiszáríthatja a bőrfelületet,

a felhalmozódott hámsejteket érdemes egy-két nappal a szőrtelenítés előtt eltávolítani, így biztosan lesz elegendő ideje bőrünknek a regenerálódásra.

Rossz a szőrtelenítés iránya

Ez némileg összetettebb kérdés, ugyanis hozzáértők szerint akkor akadályozhatjuk meg a szőrbenövést, ha a növekedés irányával megegyezően borotválkozunk, a tapasztalat viszont azt mutatja, hogy így közel sem lesz olyan sima a végeredmény. Azonban ha jó minőségű pengét/gyantát használunk, odafigyelünk az elő- és utóápolásra, akkor utóbbi esetben sem kell tartanunk az irritációtól. Ám bizonyos helyeken nehéz megállapítani a szőr növekedésének pontos irányát – például a bikinivonal közelében. Ilyenkor hagyatkozzunk bátran megérzéseinkre, amennyiben viszont kifejezetten hajlamosak vagyunk a szőrbenövésre, ahol csak lehet, inkább tartsuk be a javasolt irányt!

Nem szüneteltetjük a bőrápolási rutint

Arcbőrünk mellett testünkről is rendszeresen gondoskodunk (már ami a különféle krémek használatát illeti), de mielőtt belefognánk a szőrtelenítésbe, győződjünk meg róla, hogy ezek a termékek nem tartalmaznak könyörtelenül erős kemikáliákat. Ezek a hatóanyagok ugyanis sebezhetővé és érzékennyé teszik a bőrt, ezért jobb, ha használatuk mellett kerülünk minden durva és súroló hatást, beleértve a borotválkozást is.

Fontos, hogy amennyiben lézeres szőreltávolításra van időpontunk, azelőtt legalább két héttel hagyjuk el a bőrápolási rutinunkból a retinolt/retinoidot, ez az anyag ugyanis fényre érzékennyé teheti a bőrt.

Elmarad az utóápolás

Még nincs vége a folyamatnak azzal, hogy eltüntettük a szőrt, az utóápolásról is gondoskodnunk kell – jóllehet a legtöbben hajlamosak erről megfeledkezni.

Testünk számos olyan hatásnak van kitéve a nap folyamán, ami borotválkozás után árthat az érzékeny bőrnek,

ezért mindig használjunk hidratálót és fényvédőt, hogy megvédjük felszínét a nap UV-sugaraitól. A repedezett, száraz bőr viszketést és kényelmetlen, húzó érzést okoz, aminek elejét vehetjük a borotválkozás utáni nyugtató krémekkel, melyeket alaposan, de finoman masszírozzunk be a szőrtelenített területbe!

Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu