Nem vagyunk egyformák: vannak, akiket már a vasalás gondolatától is a hideg lel, és nemhogy másokra, de még magukra se szívesen görnyednek a deszka felett, mások a bugyitól a lepedőn át az ingig mindent önként és dalolva vasalnak ki. De időt vesztegetni egyik tábor sem szeret.

Ami engem illet, a két csapat közt félúton vagyok: magamra nagyon ritkán vasalok, férjem ingjeinek rendbe szedése viszont rendszeres reggeli programom, amit egyébként még szeretek is. A friss, öblítő illatú ruha felől felszálló meleg, és a végén szinte roppanós ing kárpótol a pár percig hajlított hátért. De ennél több azért nekem se hiányzik: lássunk néhány vasalást gyorsító tippet, amit különösen azok tudnak majd hasznosítani, akik nagyobb mennyiséggel küzdenek meg hétről-hétre.

Teregess és száríts jól!

A gyors vasalás alfája és ómegája a jó ruhaszárítás: ha ugyanis megfelelően teregetsz, vagy jól bánsz a szárítógéppel, keveset, vagy egyáltalán nem kell vasalnod. Ha teregetsz, a frissen mosott ruhákat alaposan rázogasd ki, és amit csak lehet, vállfán lógatva száríts, így könnyen lehet, hogy olyan jól kirúgják magukat, hogy vasalni sem kell őket. Ha szárítógéped van, arra ügyelj, hogy a ruhákat a program lejárta után azonnal vedd ki, majd rázogasd meg és simítsd el még melegen: ezzel megint csak megúszol egy csomó felesleges munkát. Vigyázz!

Ha ruháid a gépben hűlnek ki, olyan maradandó ráncokat gyűjthetnek be, amit utána kínkeserves lesz kivasalnod. 

Válogasd át a halmot!

A legfontosabb lépés a vasalással töltött idő kurtításához, ha előzetesen átválogatod a ruháidat. Válogasd őket különböző kupacokba az anyagtípusuk, színük és a beléjük varrt címkén lévő útmutató szerint, így vasalás közben már nem kell tanakodnod, vagy a hőfokkal variálnod. A válogatást magasabb szintre emelheted, ha egyúttal a ruhák fazonja/rendeltetése alapján is szortírozol, például egyszerre kivasalod az összes inget, majd áttérsz a nadrágokra, szoknyákra és ruhákra. Ez segít felvenni a ritmust, és hatékonyabbá is teszi a folyamatot.

Ne szárítsd túl a ruhát!

Ha enyhén nedves állapotban vasalod a ruhákat, sokkal hatékonyabban tudod elsimítani a gyűrődéseket, mint ha csontszáraz holmin dolgoznál. Sőt: a túl magas hőfokú szárítógépes szárítás külön megnehezíti a dolgod, mert redőket szárít a ruhádba! Csökkentsd a gép hőfokát, vagy egyszerűen ne is száríts géppel, ezzel ugyanis energiát is megtakaríthatsz. Ha télidőben nem is száradnak jól a holmik,

kánikulában vétek energiát pazarolni a gépes szárításra,

mert még lakáson belül is 1-2 óra alatt száraz lesz a holmi, és nem kell bajlódni a gép által szinte belesütött redőkkel sem.

Fektess be egy jó minőségű vasalódeszkába

Egy méretes munkafelülettel és a vasalást megkönnyítő funkciókkal rendelkező vasalódeszka jelentősen csökkentheti a vasalási időt. Keresd a széles felületet, a jó minőségű habszivacs lapot és a hálós hátlapot, hogy a gőz kényelmesen átjárja a deszka egész felületét. Az igazán ergonomikus vasalódeszkák az ingek és pólók fazonjához igazodnak, és az extra szélesség segíthet felgyorsítani az olyan textilek vasalását is, mint a nagyméretű ágyneműk és terítők.

Fontos ügyelned vasalódeszkád tisztaságára is: ahhoz, hogy a hófehér ingek vakítóak is maradjanak, fontos, hogy maga a deszka, helyesebben annak huzata is makulátlan legyen, így időről-időre dobd be azt is a mosógépbe. Ebben a cikkben annak olvashatsz utána, ezen felül mi az, ami valószínűleg azonnali mosásra szorul a háztartásodban!

Fektess be egy jó minőségű vasalóba

Egy jó minőségű vasaló megéri a befektetést, mert rengeteg időt tud megtakarítani a használójának. Olyan vasalót keress, amely nagy teljesítményű és gőz- és nedvesítő funkcióval is rendelkezik. Ezek az extrák segítenek gyorsabban és hatékonyabban vasalni a ruhákat, mivel a gőz segít kisimítani a ráncokat és a gyűrődéseket. Bár a legtöbb modern vasalóban már van vízkőtlenítési funkció, és úgy tervezték őket, hogy csapvízzel használjuk, ha olyan helyen laksz, ahol nagyon kemény a víz, érdemes inkább desztillált vizet önteni a tartályukba, vagy fele-fele arányban keverni a csapvízzel.

Csak úgy suhan a vasaló! (Fotó: Getty Images)

Használj vasalókendőt

A vasalókendő használata nagyszerű módja annak, hogy időt takaríts meg a legkényesebb anyagok vasalásakor. A vasalókendő egy olyan szövetdarab, amelyet vasalás előtt a ruhára helyezünk, és ami segít megvédeni az anyagot a vasaló hőjétől, megakadályozva annak perzselődését vagy égését. Ez azt jelenti, hogy a kényes anyagokat, például a selymet, a sifont és a sötét anyagokat anélkül vasalhatod, hogy aggódnod kellene a sérülésük miatt, és folyton ellenőrizgetned kéne, nem sütötted-e meg őket.

Szépen pakolj el

Ha vasalás után megfelelően felakasztod a ruháidat, hosszú távon is időt takaríthatsz meg magadnak, mert nem jársz úgy, hogy újra kell vasalnod valamit. Az ingeket és blúzokat vasalás után azonnal akaszd fel a vállfájukra, hogy megakadályozd a gyűrődések kialakulását. A nadrágokat és szoknyákat a derékpántjuknál fogva akaszd fel, hogy gyűrődésmentesek maradjanak. 

A vasalásnak nem kell időigényes és fárasztó feladatnak lennie. Ha követed ezeket a tippeket, időt takaríthatsz meg, és hatékonyabbá teheted a vasalást. Ne feledd, hogy teregess és száríts jól, előzetesen válogasd szét a ruháid, használj jó vasalódeszkát, fektess be egy jó minőségű vasalóba, használj vasalókendőt, és akaszd fel a ruhákat megfelelően. Ha erre a néhány apróságra figyelsz, pikk-pakk végzel még a legnagyobb kupacokkal is. 

Kiemelt kép: Getty Images