Amikor arról dönt a család, hogy egy kutyával gazdagítják mindennapjaikat, számos tényezőt figyelembe kell venniük. Számít, hogy milyen körülmények között tudják tartani az állatot, elfér-e, eleget tud-e mozogni például egy sportos vizsla, vagy inkább apró termetű, kisebb mozgásigényű, esetleg idősebb kutya illik jobban a képbe. Felmerül, hogy tenyésztőtől vásároljunk vagy fogadjunk örökbe menhelyről egy kutyát (mi határozottan az utóbbira szavazunk!), és végül kérdés az is, melyek azok a fajták, amelyek neveléséhez több ismeretre vagy nagyobb türelemre van szükség, és emiatt nem valók bárkinek.
Ha épp azon töröd a fejed, hogy új taggal bővítsd a családot, érdemes utána olvasnod az egyes fajtákra jellemző személyiségjegyeknek, mert ezekre jól reagálva harmonikus állat-gazdi viszonyt alakíthatsz ki. Sőt akár meg is kímélheted magad, és egy másnál ragyogóan együttműködő kutyát egy olyan gazdi-állat kapcsolattól, mely kevés örömet ad mindkét félnek. Nézzünk néhány olyan kutyafajtát, amelyek nevelése kicsivel több rutint, türelmet és az állati viselkedéssel kapcsolatos tudást igényel. (Keverék kutyák esetében a jellemvonások is keveredhetnek, egyik-másik kevésbé domináns, vagy épp jellegzetesebb lehet.)
Rottweiler
A tekintélyt parancsoló roti külseje sokakat elriaszt a tartásuktól, pedig ezek a kutyák a leghűségesebb, gazdájukat mindenek felett védelmező fajták közé tartoznak. Ha viszont nem megfelelően képezik ki őket, ezügyben kicsit át is esnek a ló túlsó oldalára, és akár minden látható ok nélkül rárontanak idegenekre, ha úgy érzik, hogy gazdájuk veszélyben van. Bár gyakran játékosak, nagyon makacsok is lehetnek, és morgással ellenkeznek, amikor valami nem tetszik nekik. Ha rottweiler tartását fontolgatod, kérj szakértő segítséget, hogy igazán jó gazdi tudj lenni bivalyerős kutyádnak.
Pitbull terrier
A közvélemény meglehetősen sommás véleménnyel van a pitbullokról, pedig kiképzésük és nevelésük nem feltétlenül azért nehéz, mert „harci kutyák” és emiatt esetleg agresszívak. A pitbullok a legkedvesebb, leghűségesebb és legbarátságosabb kutyák közé tartozhatnak, viszont temperamentumosak is lehetnek, emellett gyakran nem tudják felmérni, hogy milyen erősek valójában, ezért nehéz lehet megtanítani őket a gyengéd játékra és saját erejük kordában tartására. Megfelelően kiképezve viszont a pitbull remek és sportos társa lehet egy türelmes, odaadó és határozott gazdinak. Ebben a korábbi cikkünkben összeszedtük, hogy mit érdemes tudni a bull-típusú kutyákról.
Husky
A husky-k kétség kívül a legszebb kutyák közé tartoznak, lehengerlő külsejük pedig végtelenül mozgékony és aktív belsőt takar. A husky kifejezetten tevékeny fajta, különösen kölyökkorban aktív, ami miatt elkötelezett kiképzést, sok időt és energiát igényel. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a husky-kat munkavégzésre, szánhúzásra tenyésztették, így rengeteg feladatra, ha úgy tetszik munkára van szükségük ahhoz, hogy igazán kiegyensúlyozottak legyenek. Ha unatkoznak, rosszalkodni kezdenek, ami megnehezítheti a tartásukat egy nem eléggé felkészült tulajdonos számára.
Shar Pei
Külsejük alapján azt gondolnánk, hogy ezek a csupabőr kutyák bizonyára könnyű, dögönyöznivaló esetek, pedig a valóságban viszonylag nehezen szocializálódnak, és a hozzáértők nem is tartják őket túlságosan barátságos fajtának. A shar pei emellett gyakran erősen territoriális viselkedésű, határozottan védi környezetét, tulajdonát. A gazdiknak ezért gyakran kell visszatartaniuk ezt a fajtát attól, hogy idegenekre, látogatókra vagy más állatokra támadjon.
Afgán agár
Az afgán agár egy rendkívül intelligens kutyafajta, amelyet személyisége miatt gyakran hasonlítanak a macskákhoz. Csakúgy, mint a cicák, az afgán agarak is öntörvényűek és hajlamosak ignorálni a felszólításokat, parancsokat és előfordulhat, hogy egy bár egy ideig készségesen megcsinálják, amit kérünk tőlük, egyszer csak úgy döntenek, mostantól nincs kedvük elvégezni az adott feladatot, vagy hallgatni a szép szóra. Ez nagyon frusztráló lehet az erre nem felkészült tulajdonos számára.
Beagle
A beagle igazán aranyos, elragadó kutyafajta, akit viszont elég nehéz kiképezni. Elképesztő mennyiségű energia rejlik benne, ez pedig gyakran megakadályozza abban, hogy figyeljen és megtanulja a parancsokat. Egyszerűen túl izgága hozzá. A beagle szeret ugatni is, ami neki természetes, de nagyon idegesítő lehet a gazdi és a szomszédok számára. Mozgásigényének kielégítése pedig nemcsak energiái levezetése miatt fontos, de azért is, mert ennek hiányában hajlamos lehet az elhízásra is. Sportos, aktív, tevékeny embereknek való, akik készek kivárni, míg kicsit lenyugszik kutyájuk és akkor próbálkozni a tanítgatásukkal.
Bulldog
Az utóbbi években egyre népszerűbb kutyafajta, a bulldog szerethető, de igen makacs fajta. Bár látszólag csak enni és aludni szeret, ezért úgy néz ki, nincs vele sok gond, ez a passzivitás akkor is jellemzi, amikor épp felszólítást kellen teljesítenie. Elszánt, kitartó és türelmes gazdiknak ajánlható, nekik viszont nagyon.
Így neveljük a kutyánkat
Egy kutya kiképzése fárasztó és sok frusztrációval járó feladat még akkor is, ha a nekünk megfelelő fajtát választottuk, ezért fontos, hogy észben tartsuk, van segítség, és nem szégyen szakértő segítséget kérni. Sőt, ez a felelős magatartás! Azok a gazdik, akik nem hajlandók segítséget kérni, ha elakadnak kutyájuk nevelésében, gyakran végül le kell, hogy mondjanak kutyájukról, mert egyszerűen nem jutnak dűlőre vele. Pedig megfelelő neveléssel a legnehezebb kutya jelleme és viselkedése is pozitívan formálható. Ehhez viszont nemcsak szakértelemre van szükség, de arra is, hogy elfogadjuk, a kutya viselkedésé más, mint az emberé.
Bizonyos, számunkra idegesítő viselkedésformák pedig épp az ember áldásos tenyésztői munkája miatt alakultak ki, ezért túlzó. és mindkét félnek frusztrációt okozó elvárás, hogy a terelőkutya ne ugasson, vagy egy terrier ne kaparjon izgatottan.
Szánj időt a nevelésre!
Ahhoz, hogy igazán jó gazdi-kutya kapcsolatot alakíts ki, sok együtt töltött, minőségi időre és mély, bizalmi kapcsolatra van szükség, ami szintén csak idővel alakul ki,
Legyél következetes
Kutyád sokkal hamarabb és gyorsabban tanulja meg az együttéléshez szükséges viselkedésformákat, ha következetes vagy vele, és ha kiszámítható, állandó elvárásokat fogalmazol meg.
Ne büntess!
Tény, hogy frusztráló, ha a kutyád nem hallgat rád, de büntetéssel csak olajat öntesz a tűzre, mert az fokozhatja a szorongást és az agressziót, és megrengeti a bizalmat is. Ahelyett, hogy megbüntetnéd a kutyád, ha valamit rosszul csinál, tereld át a támogatható viselkedésre és jutalmazd meg érte.
Keress profi segítséget!
Ha nem boldogulsz kutyád nevelésével, ne várj arra, hogy a helyzet majd megoldódik Keress megfelelő, pozitív módszerekkel dolgozó kiképzőt, hogy megszüntethető legyen a nem kívánatos viselkedés és boldog kapcsolatotok legyen.
Az, hogy egy kutya be tud-e illeszkedni a család életébe fajtája és alapvető személyiségjegyeinél is jobban függ attól, hogyan bánunk vele: nincs olyan kutyafajta, amelyiktől a szakemberek egyértelműen eltanácsolnának és még a legsimulékonyabb állatok is felvehetnek nem kívánatos viselkedésformákat, ha nem jól fordulunk feléjük. Válasszunk körültekintően, képezzük magunkat, adjunk elég szeretete és ha szükséges, kérjük szakértő segítségét.
Kiemelt kép: Getty Images