Az emberi test komplex rendszer, melyben a hormonok szerepe sokféle folyamatban meghatározó, ezért a stressz, az alváshiány, a testmozgás, az életkor és a környezeti tényezők, de még a gyógyszerek is befolyással bírnak működésükre (a fájdalomcsillapító például a férfiak esetében okozhat mentális és fizikai hanyatlást egyaránt). Ám a legtöbb hormonra az étrend is hatással van, mivel ezek a kémiai hírvivő anyagok a bélrendszerhez is kapcsolódnak (gondoljunk csak az inzulinra vagy a kortizolra), így az elfogyasztott élelmiszerek kihatnak annak egészségére – vele együtt pedig az immunrendszert, valamint a mentális jóllétet szintén befolyásolják.
Gyakran beszélünk a hormonális egészséget támogató ételekről és italokról, ugyanakkor bizonyos termékek fogyasztása negatív hatásokat is kiválthat. Amennyiben szeretnénk életmódot váltani, kezdjük hát az alábbi ételek és italok kirostálásával, mivel a szakértők szerint ezek boríthatják fel a leginkább hormonháztartásunkat.
Vörös hús
A vörös hús fogyasztása az endometriózis növekvő kockázatával áll összefüggésben, mely magas ösztrogénszintet eredményez. Egy 2019-es tanulmányban a kutatók azt találták, hogy
azoknál a nőknél, akik napi két adagnál több vörös húst ettek, 56%-kal nagyobb valószínűséggel alakult ki endometriózis, mint azoknál, akiknek heti étrendjében kevesebb mint egy adag vörös hús szerepelt.
Mivel az ilyen típusú húsok fogyasztása megemeli az ösztrogénszintet, ezzel növeli a gyulladások kialakulásának kockázatát a szervezetben, hozzájárulhat az endometriózis kialakulásához is. Szerencsére számos alternatívából választhatunk, például szárnyasokból és halakból, melyeket legalább olyan változatosan elkészíthetünk otthoni receptjeink szerint – és a hormonháztartásunkat sem billentik ki az egyensúlyból.
Koffeintartalmú ételek és italok
A koffein növelheti a stresszhormon szintjét, vagyis, ha lefekvés előtt néhány órával még teát, kólát vagy kávét fogyasztunk, az megzavarhatja a minőségi alvást, ez pedig a kortizolszintet is megemeli. Hormonális egészségünk érdekében azonban nem kell teljesen lemondanunk a napi csésze kávénkról vagy teánkról, helyette elég, ha betartjuk a még egészségesnek mondható határértéket – ez körülbelül egy vagy két csésze koffeintartalmú italt jelent naponta. Ugyanakkor bizonyos csokoládék és gyógyszerek is tartalmazhatnak koffeint, ezért érdemes alaposan elolvasni az összetevők listáját, mielőtt elalvás előtt magunkhoz veszünk belőlük.
Feldolgozott, magas cukortartalmú élelmiszerek
A feldolgozott, sok cukrot tartalmazó élelmiszerek is negatívan hatnak a hormonokra, a túlzott cukorbevitelről például kimutatták, hogy inzulinrezisztenciát okozhat. Ez esetben a sejtek rosszul reagálnak az inzulinra, arra a hormonra, ami a vércukorszint szabályozásában segít, mindez pedig növelheti a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.
A feldolgozott élelmiszerek és a cukor túlzott fogyasztása összefüggésbe hozható a magas ösztrogénszinttel, egyúttal a mellrák és a petefészekrák kockázatával is.
Ha tehetjük, csökkentsük minimálisra a készre csomagolt ételek vásárlását, édesség utáni sóvárgásunkat pedig enyhítsük inkább gyümölcsökkel, melyeknek rosttartalma hozzájárul hormonális egészségünkhöz. (Nyáron a folyadékpótlást se feledjük! Korábban megírtuk, mely gyümölcsök rendelkeznek a legnagyobb víztartalommal.)
Tejtermékek
Minden tejtermék tartalmaz különféle hormonokat: növekedési hormont, fehérjehormont, ösztrogént, progeszteront, androgéneket (mint például a tesztoszteron) és olyan biológiailag aktív vegyületeket is, melyek a gyulladást, a vérnyomást, az immunválaszt szabályozzák a szervezetben. Ezeknek a hormonoknak a külső bevitele (történjen az akár gyógyszerek, növényi élelmiszerek vagy tejtermékek által) biológiailag káros folyamatokat indíthat be a testünkben, ezért javasolt minél inkább kerülni fogyasztásukat.
Alkohol
A magas alkoholfogyasztás zavarokat okozhat a menstruációs ciklusban, a termékenységben és a libidóban, mivel számos olyan hormonpályát befolyásol, melyek a hipotalamuszra és az agyalapi mirigyre hatnak (ezek felelősek az ösztrogén és a progeszteron, vagyis a reproduktív hormonok termeléséért). Szerencsére rengeteg mód kínálkozik arra, hogy finom és frissítő, alkoholmentes (vagy csak minimális alkoholt tartalmazó) italokat fogyaszthassunk – ezekkel pedig a felsoroltak kockázatát sem növeljük. Az alábbi cikkben Reese Witherspoon görögdinnyés kedvence mellé további nyári finomságok receptjeiből válogattunk, melyek fogyasztása mellett a hormonok is békében hűsölhetnek.
Kiemelt kép: Getty Images, nőklapja.hu