A minap, egy olvasásra buzdító online közösség tagja bejegyzésben kérte, ajánljanak számára letehetetlen családregényeket, kérésére pedig közel négyszáz hozzászólás érkezett, telis-tele megindító kötetekkel. A rajongás nem véletlen, ha nem lennének elegendőek a folyamatos új megjelenések, az irodalomtörténet klasszikusai között is találnánk bőven példát emlékezetes családtörténetekre. Gondoljunk csak Márquez Száz év magányára, Steinbeck Édentől Keletre vagy Jonathan Franzen Szabadság című könyvére, de magyar példákból is szemezgethetnénk, Szabó Magdától Vámos Miklósig.
A családregények kapcsolati dinamikáival és intenzív érzelmeivel könnyű azonosulni. Olvasóként szeretünk elmerülni egy letűnt kor társadalmában vagy a felderítésre váró titkokban, melyek szintén egy jó családregény ismérvei, de a szórakozás mellett sokat tanulhatunk belőlük az élet nehézségeinek leküzdéséről is. Az életközepi válságban kapaszkodót nyújtó kötetek után ezúttal az idén megjelent friss családregényekből ajánlunk olvasnivalót, még a nyár idejére.
Anne Jacobs: Viharfelhők a villa fölött
A német írónő nagysikerű, A villa regényfolyama ezzel, az augusztusban megjelenő kötettel az ötödik részéhez érkezik. Ez azonban ne szegje azok kedvét, akik eddig nem ismerték – az olvasmányos, lebilincselő stílusban megírt kötetben hamar felvesszük a Melzer család történetének fonalát. Anne Jacobs izgalmas, romantikus sorozata egy gazdag család és a cselédség mindennapjaiba enged betekintést az 1910-es évektől kezdődően. A Viharfelhők a villa fölött fejezettel pedig már egészen 1935-ig jutunk, amikor nehéz idők járnak a korábban tehetős Melzerekre. Hogy megmentsék szeretett otthonukat, a villát és a textilgyárat, össze kell fogniuk a baljós időkben, ám a sors egyikőjük irányába sem mutat könyörületet: Marie feladja sikeres divatszalonját zsidó származása miatt, férje, Paul pedig a textilgyár pénzügyi gondjai és a náci rezsim nyomása alatt őrlődik. Amikor egy napon azt tanácsolják Paulnak, hogy sürgősen váljon el a feleségétől, Marie olyan döntésre jut, amely mindannyiuk életét örökre megváltoztatja.
Fábián Janka: Emma lánya
A Nők Lapja állandó szerzője több mint harminc kötettel a háta mögött is képes elvarázsolni hűséges olvasóit történelmi családregényeivel, melyek közül az Emma sorozat valódi közönségkedvenccé vált az elmúlt években. A trilógiának méltó befejezést nyújtó zárókötet Emma dédunokáival búcsúzik, miután végig követtük a Kóthay család generációinak történelmi tragédiákon át vezető életútját a XX. század Magyarországán. (Akkor se csüggedjünk, ha nem tettük, ezzel a kötettel kezdve az időben visszafelé is felfejthetjük az izgalmas családi szálakat.) Az Emma lánya című kötet lapjain a kommunista diktatúra és a forradalom után kapcsolódunk be az elszakadt családtagok életébe: a Kóthay leszármazottak szétszóródnak a világban, de távolról továbbra is igyekeznek segíteni egymást. A tragédiákat követően Emma végül lányával, Évával és unokájával az új élet reményében Amerikába emigrál. Ám a rendszerváltás esztendejében egy boldog-szomorú esemény okán újra összegyűlik a család, hogy a régi, Balaton-parti házban új erőre kapjon a köztük lévő, eltéphetetlen kapocs.
Boo Walker: Napkelte a Costa Blancán
Ritka, hogy egy családregény témájában az apa-lánya kapcsolatra fókuszáljon, de Boo Walker mégis úgy döntött, a feleségét elvesztő Baxter Shaw szívmelengető boldogulását veti papírra nyári újdonságában. A férfi nehezen tudja elfogadni szeretett hitvese halálát, és mindennek a tetejébe egyedül maradt lányával, a szomorú helyzethez alkalmazkodni képtelen Miával, kinek viselkedési zavarai tovább fokozódtak. Baxter kilépett a zenekarból és lemondott álmáról, hogy minden erejével lánya boldogságára koncentrálhasson, csakhogy egyikük sem hajlandó szembenézni a történtekkel.
Egy nap azonban rákényszerülnek, hogy megtegyék – egy DNS-teszt váratlan eredménye Baxtert és Miát Spanyolországig űzi, ahol lehetőséget kapnak, hogy feltárják addig ismeretlen gyökereiket. Egy több száz éves, olívaültetvényekkel övezett villában találják magukat, ahol Baxter ráébred, talán mégsincs késő, hogy álmai nyomába szegődjön, a gyógyító környezet pedig a szerelem lehetőségét is felvillantja előtte.
László Boglárka: Párizs, 1867
„A korszak valóságos kisenciklopédiája ez a könyv, minden és mindenki szerepel benne, aki fontos volt” – írja egy lelkes olvasó László Boglárka idén megjelent, Párizs kötetéről, és valóban: az uralkodóktól a bevándorlókig, Párizs modern, művészektől pezsgő miliőjéig mindenből kapunk ízelítőt. Képzeletben együtt sétálunk az utcán a bohémekkel, a diplomatákkal, a hírszerzőkkel és kalandorokkal, az előkelő csillogás mögött gondokkal küzdő arisztokratákkal, akik mind az 1867. évi világkiállításra látogatnak III. Napóleon császár fővárosába. A társasági élet középpontjában Ferenc József nagykövete, Richard von Metternich és felesége, Pauline áll, aki a francia császárné bizalmas barátnője. Gyermekei mellé fogadott lánya, Laura egyre több kérdést tesz fel titokzatos édesapjáról, szülei valódi kilétéről, miközben nem is sejti, hogy a bécsi lap tudósítójaként Párizst járó Tordai András kizárólag rá tud gondolni – a Metternich-rezidencia vörös hajú szépségére. Megismerkedésük díszletéül maga Párizs szolgál: pezsgőmámoros estélyek, Offenbach és Strauss zenéje, a háttérben pedig politikai játszmák akadályozzák a szerelmesek egymásra találását.
Lucinda Riley – Harry Whittaker: Atlas – Pa Salt története
Lucinda Riley világsikerű A hét nővér-sorozatának befejező kötetét – a szerző váratlan halála miatt – legidősebb fia, Harry Whittaker írta meg, akivel az idei Ünnepi Könyvhét alkalmából beszélgettünk a könyv megírásának körülményeiről. A világszerte ötvenmillió példányban elkelt, nagy ívű családtörténet utolsó részében az 1920-as évek Franciaországába repülünk képzeletben. Egy ház kertjének végében eszméletét vesztő kisfiúra lelnek, a család gondoskodása mellett pedig a szelíd, koraérett, tehetséges gyermek érett férfivá cseperedik – de továbbra sem hajlandó elárulni, ki is ő valójában. Szerelembe esik a neves, párizsi konzervatóriumban, mely kis híján elfeledteti vele a múlt borzalmait, és azokat az ígéreteket, melyekre felesküdött – ám a szíve mélyén, érzelmei ellenére is tudja, eljön az idő, amikor újra menekülnie kell. 2008, Égei-tenger. A nővérek végső búcsút vesznek a rejtélyes apától, akit annyira szerettek, ám a hetedik nővér birtokába kerül egy tárgy, mely fényt deríthet múltjukra. A napvilágra kerülő igazság azonban újabb kérdésekhez vezet.
Kiemelt kép: Getty Images