Katyi Laura bv. törzsőrmester és kutyája, Darco gyakorlat közben

Mit csinál egy kutya a börtönben? – Az ország első női kutyavezetője mesél a szolgálatról

Ilyen a munka az ötéves Darcóval, a belga németjuhásszal.

Katyi Laura büntetés-végrehajtási törzsőrmester Magyarország első női kutyavezetőjeként 2018-ban szerelt fel a testülethez. Belga juhászkutyájával, Darcóval 2021 óta állnak a Budapesti Fegyház és Börtön szolgálatában. Darco járőrkutyaként a börtön rendjéért felel: Laurával nap mint nap figyelemmel kísérik a fogvatartottak mozgatását, szabad levegőn tartózkodását, ellenőrzik a külső területen végzett fogvatartotti munkáltatást. Az együtt töltött két év alatt igazi csapattá váltak.

A belga németjuhász, bár társaihoz képest makacs természetű, igazi hű társ, és éles helyzetben a képzésnek köszönhetően fegyelmezetten hajtja végre a feladatokat. És hogy mit csinál még egy járőrkutya? Darco például folyamatosan képzéseken vesz részt, amely során olyan helyzeteket gyakorol, amelyek a börtönökben előfordulhatnak.

Az elmúlt években a büntetés-végrehajtási szervezet jelentős fejlesztéseket hajtott végre a kutyás szakterületen, és jelenleg 99 járőr-, 22 kábítószer kereső- és 2 nyomkövető kutya teljesít szolgálatot. További 15 kutya tanfolyamot végez, sikeres vizsgát követően nyáron már ők is bevethetőek lesznek a rácsok mögött.

Ezért fontos a kutyák munkája

Az őrző-védő kutyák jelenléte rendkívül fontos a büntetés-végrehajtási intézetekben a biztonság érdekében, de egyre nagyobb hangsúlyt kap a megelőzési és felderítési tevékenység során a kábítószerkereső- és nyomkövető kutyák munkája is.

Szolgálati célra, őrző-védő munkára elsősorban német juhászkutya, malinois és holland juhászkutya fajták, vagy ezek keverékei alkalmazhatóak.

Keresőmunkára vadász- és egyéb fajtájú kutyák is rendszeresíthetők.

A büntetés-végrehajtás 2017-ben indított kölyökkutya programjának köszönhetően ma már biztosított a kiváló vérvonalú, magas képzettséggel bíró szolgálati eb-utánpótlás nevelése a hazai börtönökben.

Katyi Laura bv. törzsőrmester és kutyája, Darco gyakorlat közben

A saját tenyésztés egyik nagy előnye, hogy a kutya szó szerint beleszületik ebbe a speciális munkavonalba, így később könnyebb kezelhetőség, hatékonyabb együttműködés érhető el az eb és kutyavezető gazdája között. A kutyák kezdetben alapképzést kapnak, amely során játékos feladatok keretében mérik fel a képességeiket, illetve fejlesztik ezeket. Majd 4-5 hónapos korukban kezdődik a szétválasztásuk azért, hogy a tulajdonságaikhoz leginkább illő szakterületen (kábítószerkereső, nyomkövető vagy őr-járőr-elfogó) folytassák tovább a 3-6 hónapig tartó tanulást, végül vizsgát tegyenek.

Nyugdíjazásukat követően a kutyavezető vagy örökbefogadó részére kerülnek átadásra,

valamint megengedett a büntetés-végrehajtási intézet kutyatelepén történő elhelyezés is.

Forrás és kiemelt kép: Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága