Azt jól tudjuk, hogy mennyire fontos a családunkkal, főleg az idősödő szüleinkkel együtt lenni, de most már a tudomány is bizonyítja, hogy az anyukánkkal töltött idő segíthet abban, hogy ő tovább éljen – írja a moms.com.
Mi is megírtuk, hogy számos kutatás szerint a magány a 60 év feletti emberek egészségromlásának, sőt halálának egyik fő oka. Ez a tanulmány összesen 1604 hatvan év feletti embert vizsgált, akiknek 59%-a nő volt, a vizsgálat részeként pedig három különböző kérdést tettek fel a résztvevőknek: mennyire érzik magukat kiközösítve, mennyire tartják magukat elszigeteltnek, és hiányzik-e számukra a társaság? Sajnálatos módon a résztvevők 43%-a válaszolta azt, hogy magányosnak érzi magát.
A tanulmány azt is megállapította, hogy számukra nagyobb valószínűséggel járt küzdelemmel a rendszeres napi tevékenységek elvégzése, például nehezen mozogtak, jártak vagy nyújtották a karjaikat a fejük fölé, valamint nehezükre esett a mászás is. Kutatók szerint emiatt is lehet összefüggésbe hozni a magányosságot a halálozás nagyobb kockázatával az életkor előrehaladtával.
„A magány fontos szerepet játszik az emberi szenvedésben, különösen az időseknél, akik körében a gyakorisági arányok magasabbak lehetnek”
– áll a tanulmányban. A családi kapcsolatok fenntartása és a barátságok ápolása viszont nemcsak abban segít az idős embereknek, hogy úgy érezzék, értékelik őket, hanem az egészségüket is segíti – mind mentálisan, mind fizikailag.
„Az az igény, ami egész eddigi életünkben is megvolt, hogy olyan emberek vegyenek körbe bennünket, akik ismernek, értékelnek minket, és akik örömet okoznak nekünk, soha nem múlik el” – mondta Barbara Moscowitz, a Massachusetts General Hospital vezető geriátriai szociális munkása a tanulmány kapcsán a The New York Timesnak.
A kutatás arra is rávilágított, hogy a magukat magányosnak vallók közel 23 százaléka elhalálozott az első vizsgálatot követő években, míg azoknak, akik ezzel ellenkező választ adtak a kérdésre, mindössze 14 százaléka hunyt el – és különösen a nők esetében csökkent ez a szám ilyen módon.
Tehát ha azt akarjuk, hogy az anyukánk még sokáig velünk legyen, akkor töltsünk vele minél több időt – ezzel mindannyian jól járhatunk.
Hogyan éljünk sokáig?
Erre a kérdésre az idők kezdete óta keressük a választ, de szerencsénkre a tudósok több működő tippel is szolgáltak már a témában. Például az egyik friss kutatásban nyolc szokást gyűjtöttek össze, amelyek segíthetnek tovább élni, de azt is gyakran hangoztatják, hogy az egészségben leélt hosszú évekért a rendszeres testmozgással tehetünk a legtöbbet, egy specialista pedig nemrég még olyan tanácsokkal is előrukkolt, amelyek betartásával szerinte akár 200 évig élhetünk. Hajrá!
Kiemelt kép: Getty Images