A tudatosság életet ment (x)

Azt hihetnénk, hogy az ezerszer hallott egészségügyi és életvezetési tanácsok már a legtöbb embernél rutinná váltak. Orvosokkal és kutatókkal beszélgetve azonban hamar kiderül, milyen fontos az alapokat rendszeresen elismételni, és közben a fejlődéssel is lépést tartani.

Az MSD, a világ egyik vezető innovatív gyógyszeripari vállalata, a legújabb dublini biotechnológiai gyárát bemutatva a rákkutatásról, a legutóbbi fejlesztésekről, az egészségügy jövőjéről tartott tájékoztatót. A különböző területeken dolgozó kutatók előadásának összecsengő tanulsága az volt, hogy a gyógyulás legfőbb záloga a korai felismerés, így van esély a személyre szabott, hatékony terápia megtervezésére, kivitelezésére. Nem szabad, hogy a kényelem és a hamis biztonság illúziója visszatartson bennünket a vizsgálatoktól. Dr. Kovács Krisztinát, az MSD Pharma Hungary Kft. orvosigazgatóját a nőket érintő legtipikusabb rákbetegségekről kérdeztük.

Felejtsük el a tévhiteket!

Magyarországon évente 8000 új emlőrákos megbetegedést diagnosztizálnak, a halálozási szám 2000 körülire tehető.Ha korán felfedezik a bajt, akkor az érintettek akár 90 százalékánál öt éves túléléssel lehet számolni, ha azonban a beteg nem kerül időben orvoshoz, ez az arány 25 százalékra esik.2 Ennek nem a megfelelő ellátás hiánya az oka, hanem az, hogy addigra több helyen alakulhat ki áttét, amely már nehezebben kezelhető, és a kezelések mellékhatásai is erőteljesebbek lehetnek.

– A tévhitek, például, hogy a mammográfia rákot okozhat, akadályozzák a szűrésen való részvételt – mondja Dr. Kovács Krisztina. – Ahogy haladunk előre az időben, úgy válnak egyre kockázatosabbá, drágábbá, nehezebben elérhetővé a terápiák, mert a betegség súlyossága idővel fokozódik. Az is tévhit, hogy a kis mellű nőket kevésbé érinti az emlőrák, vagy az, hogy ha a családomban nem volt emlőrákos, akkor nincs miért aggódnom. Mindössze 5-10 százalékban bűnös a genetika,3 vannak viszont hajlamosító tényezők, amikről kevesen beszélnek, ilyen az elhízás és a dohányzás. Az első lépés az önvizsgálat, amit a legpraktikusabb a ciklus vége után egy-két nappal elvégezni. Ha valaki csomót talál, orvoshoz kell fordulnia, de nem kell rögtön megijedni, a csomók 60-80 százaléka jóindulatú.4 Fontos a szűrésen való rendszeres részvétel, melynek életkortól függően része lehet a tapintással végzett alapos vizsgálat mellett a mammográfia és az ultrahang. Ha találnak valamit, akkor jön a CT, az MR vagy a PET képalkotó vizsgálat, melyekkel az elváltozások helyét, mértékét, típusát nagyon pontosan meg lehet határozni. Magyarországon jó a betegirányítás, az érintett eljut a magas ellátási színvonalat nyújtó intézménybe. A műtétek legtöbbször már nem annyira radikálisak, mint régen; ha időben felfedezik a tumort, ritkábban van szükség teljes melleltávolításra. Számos beteg kap a műtét előtt „szendvicsben” immunterápiát, kemoterápiát, hormonterápiát, ami csökkenti a tumor méretét, és így kisebb beavatkozásra van szükség. A gyógyszerinnováció új esélyeket is jelent: ezért is lenne fontos, hogy olyan rosszindulatú daganatoknál, mint pl. a jórészt fiatalabb nőket érintő tripla negatív mellrák, a betegek az EU-ban már törzskönyvezett innovatív terápiákhoz itthon is minél korábban hozzáférhessenek.

Van, ami megelőzhető

A méhnyakrákok kb. 90 százalékában kimutatható a humán papillomavírus (HPV). A megbetegedések 60 százalékáért a HPV egy típusa, a 16-os felelős, a többi negyven százalékon tizennégy másik osztozik. A jelenleg elérhető oltás a 9 leggyakoribb altípus prevenciójára felel meg, így a betegség 90 százalékban megelőzhető.5

– Hazánkban több, mint 1200 méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak évente, és a betegség még mindig közel 500 életet követel minden esztendőben.6 Ezt lehetne nagymértékben csökkenteni a védőoltással, melyet a szexuális élet megkezdése előtt a legjobb beadni, ráadásul ez a 12 évesek számára még ingyenes is – hangsúlyozza a szakértő. – A hetedikes fiúk és lányok szülei idén is ősz elején, szeptember 11-ig dönthetnek arról, hogy megkapja-e a gyermekük térítésmentesen ezt az oltást, melyhez csak a hozzájárulást kell aláírniuk. A tiniknek két oltás elég, felnőttkorban már három szükséges, de még akkor sem késő beadatni. A HPV esetében is nagyon fontos a korai felismerés, mert a betegség a kezdeti szakaszban jól kezelhető. Ekkor még nem okoz tünetet, ezért is kell minden évben szűrésre járni. A vizsgálatot a köznyelvben kenetvételnek nevezik, a legjobb két menstruáció között félidőben menni, és érdemes kérni a nőgyógyásztól, hogy a leleten szerepeljen a HPV-státusz is. A HPV szexuális úton terjedő fertőzés, bőr-bőr kontaktus is elég hozzá, genitális szemölcsökért és fej-nyak sebészeti rákokért is felelős lehet. A méhnyakrák-diagnózist többféle terápia követheti. Korán észlelt, rákmegelőző állapotoknál, vagy ha apró kiterjedésű az elváltozás, a kúpeltávolítás, azaz a méhnyak rendellenes szöveteket tartalmazó részének eltávolító műtéte végleges megoldás lehet. Szükség lehet célzott, csak a tumornál ható sugárkezelésre, amivel megőrizhetik az ép szöveteket, illetve a kezelést személyre szabott immun- és kemotrepiával egészíthetik ki. Áttétgyanúnál, nagy vagy rossz irányú tumorkiterjedésnél kerül sor méheltávolításra, illetve bizonyos esetekben a petefészkek eltávolítására is.

Fotó: MSD – Dublin

Sokkal jobban kell figyelnünk

A déli órákban fényvédőkrém nélkül napfürdőző embereket látva felmerül a kérdés, vajon mi a könnyelműség ára. 

– Nem véletlen, hogy a bőrelváltozások jellemzően a napsütésnek leginkább kitett részeken, például a fül felső részén, az orron, a homlokon jelentkeznek – magyarázza Dr. Kovács Krisztina – Van, ami helyileg nagyon destruktív, lehet visszatérő, mikor egyre nagyobb területet kell kimetszeni, egyre több plasztikára van szükség. Ám ha sikerült időben a megfelelő nagyságban és mélységben eltávolítani a problémás területet, jó esély van rá, hogy ne képezzen áttétet. Sajnos egyes daganattípusoknál az áttétképzés gyakori, de manapság már ezekre is léteznek hatékony gyógymódok. Egy korán felfedezett bőrrákkal az ötéves túlélés esélye 98 százalék, míg egy későn felfedezettnél csak kb. 20 százalék.7 A megfelelő terápia szerepe itt is jelentős: segíthet a műtét, az immunterápia, az immun-kemoterápia, sok esetben a „szendvicsben” adott kezelés, és a nagyon szigorú időközönként, széles spektrumban végzett kontroll.

Számos országban a kiskorúakat nem engedik be a szoláriumokba, a munkaadókat pedig kötelezik, hogy a szabadtéren dolgozóknak biztosítsanak napvédelmet sapka, ruházat, fényvédő krémek formájában. Annál, aki gyerekkorában akár csak egyszer is súlyosan leég, – nagy felületen, darabokban hámló bőrről beszélünk, – a bőrrák kockázata a kétszeresére ugrik élete végéig.8 Minden évben el kell menni bőrgyógyászhoz, részletesen végignézetni a teljes bőrfelületet. Itt is igaz, ami a többi ráktípusnál: minél korábban észreveszik, annál jobb hatékonysággal lehet gyógyítani. A bőrünk nagyon fontos, figyeljünk rá jobban!

A rákgyógyítás evolúciója

A jelenleg is zajló kutatások legfőbb célja, hogy a rákot ne csak kezelni tudják, hanem meg is gyógyítsák. Azon dolgoznak, hogy az áttörést jelentő tudományos eredményeket innovatív onkológiai gyógyszerekké alakítsák. Hosszú út vezetett idáig.

Illusztráció: A rákgyógyítás evolúciója – MSD Pharma Hungary Kft.

A cikk megjelenését az MSD tette lehetővé. Az Ön egészségi állapotával vagy kezelésével kapcsolatban az elsődleges információforrás a kezelőorvosa kell, hogy legyen, ezért ha bármilyen kérdése merül fel, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával! A cikkben olvasható javaslatok alkalmazása előtt minden esetben egyeztessen orvosával!
MSD Pharma Hungary Kft. 1095 Budapest, Lechner Ödön fasor 10/B
+36-1-888-5300, hungary_msd@merck.com, lezárás dátuma: 2023. 07. 26., HU-NON-01030

 

[1] https://rakgyogyitas.hu/hany-sorstars-kuzd-emlodaganattal/
[2] https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/survival
[3] https://www.cancer.org/cancer/types/breast-cancer/risk-and-prevention/breast-cancer-risk-factors-you-cannot-change.html
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279/
[5] https://hpvoltas.com/hpv-oltas/
[6] https://huon.hu/2022/66/4/0262/0262a.pdf
[7] https://www.curemelanoma.org/about-melanoma/melanoma-staging/melanoma-survival-rates
[8] https://www.skincancer.org/risk-factors/sunburn/
A hivatkozások megtekintésének dátuma: 2023. 07. 24.

 

Kiemelt kép: MSD Pharma Hungary Kft. – Dr. Kovács Krisztina