pókokat

5 házi praktika, mellyel távol tarthatjuk a pókokat a lakástól

A pókok rendkívül hasznosak, ám ettől még nem biztos, hogy lépten nyomon találkozni szeretnénk velük a lakásban.

A Magyarországon található pókok 99,9%-a ártalmatlan az emberre, a maradék 0,1% marása pedig kellemetlen és fájdalmas, de ezzel a 0,1%-kal gyakorlatilag nem találkozhatunk otthonainkban. A pókok ellenben elpusztítják a legyeket, szúnyogokat, hangyákat és más kártékony rovarokat, szóval inkább kedveznek nekünk, mint nem, mégis sokan rettegnek tőlük.

Legutóbb például pedig a tévhitet is megfejtettük, miszerint álmunkban lenyeljük a pókokat, szám szerint évente nyolcat, így emiatt pláne nem kell megelőzésképpen kilakoltatni nyolclábú vendégeinket, akiket a meleg nyár után a rövidebb nappalok és a hidegebb hőmérséklet is behúzódásra késztet.

De ha mindezek ellenére sem viseljül el őket a lakásban/házban, az alábbiakban a porszívózáson túl olyan természetes megoldásokat mutatunk, amelyek nem okoznak kárt a pókoknak, és használatukkal otthonunk is vegyszermentes maradhat.

Illóolajok: borsmenta és fahéj

Az olyan intenzív aromájú illóolajok, mint a borsmenta vagy a fahéj, elriasztják otthonunkból a pókokat. Szerencsére már hagyományos csepegtethető verzióban is fellelhetők, melyek egy dekoratív gyertyával és párologtatóval még a lakás hangulatát is feldobják. A borsmentaolaj a teafához és a levendulához hasonlóan ráadásul hatékony gyógymódként is alkalmazható – hűsít, elűzi a fejfájást, enyhíti a légúti problémákat, a migrént és természetesen elriasztja a rovarokat. Szórófejes flakonba egyaránt tehetjük, ezzel permetezzük le a sarkokat, de ugyanígy fahéjat is használhatunk rúd vagy illóolaj formában, őszt idéző illatával tökéletes választás lesz a közelgő hűvösebb hónapokra. 

Az ecet még erre is jó 

Bár a fenti oldatokhoz képest sokkal kevésbé illatos, az ecet számtalan környezetbarát takarítási módszer mellett még a pókokkal szemben is hatásos. (Az „ecetes sráccal” készült interjúnkban három szuper ökotisztítószer receptjét is megosztottunk ecet felhasználásával.) Töltsünk meg egy szórófejes palackot úgy, hogy fele-fele arányban legyen tele ecettel és vízzel, majd permetezzük be vele a sarkokat, repedéseket. Ügyeljünk rá, hogy csak olyan felületre szórjuk, melyben nem okozhat kárt az ecet savassága. A pókoknak így már garantáltan nem lesz kedvük befészkelni magukat a rejtett zugokba.

pókokat

Fotó: Canva

Ültessünk eukaliptuszt!

Kertünkbe és otthonunk belső terébe is ültethetünk ebből a csodálatos növényből, melynek levelei erős gyógyhatással bírnak, frissítő illata pedig – velünk ellentétben – a pókokat nem igazán nyűgözi le. Ezenfelül enyhíti a légúti problémákat, a meghűlés, a torokgyulladás tüneteit, de használják masszázshoz, aromaterápiához is serkentő, energetizáló hatása miatt. Ha kevesebb hellyel rendelkezünk, helyettesíthetjük az ablakpárkányra helyezett mentával, citromfűvel vagy rozmaringgal. Fűszernövények ablakpárkányon való neveléséhez itt adtunk tippeket.

A citrusfélék is elriasztják a pókokat

 

És ha már citromfű, miért ne vethetnénk be egyenesen a citrusféléket, melyek illatától a pókok kifejezetten viszolyognak? Dörzsöljük át a főzésből, sütésből megmaradt narancs vagy citromhéjjal a szegélyeket (a mandarinhéj is sok mindenre jó), a párkányokat, a polcok sarkait, de használhatunk természetes citromillatú tisztítószereket vagy akár bútorfényezőt. A másik remek praktika az úgynevezett citronella gyertya égetése, amit kifejezetten rovarriasztóként árulnak az üzletekben, így még a szúnyogoktól is megszabadulhatunk. 

Tömjük be a réseket, lyukakat!

Ez legalább olyan alapvető, mint a rendszeres takarítás vagy az ételmaradékok eltüntetése, mégis sokszor megfeledkezünk a rejtett nyílásokról. A legközelebbi porszívózáskor ne felejtsük el betömni a repedéseket, ahol a pókok könnyen behatolhatnak a szobákba, hogy melegen tartsák magukat. Vizsgáljuk meg a külső falakon keletkezett réseket, az ajtóéleket és az ablakok körüli részeket is, hogy alaposan lezárhassunk minden apró, befelé vezető járatot. 

Kiemelt kép: Getty Images