karfa

A nagy filmszínházi rejtély: valójában az ülés melyik karfája a miénk?

Legyen szó repülőről, színházról vagy moziról, ez a fogós kérdés már régóta foglalkoztatja az embereket. A helyes válasz azonban egyszerűbb, mint gondolnád.

Helyfoglalásnál valószínűleg mindannyian átestünk már azon a – jobb esetben – néma küzdelmen, melyet az ülés melletti karfáért vívtunk, és ha nem voltunk elég erélyesek, alul maradtunk a poharakkal, kabátujjal vagy egyszerűen csak könyökkel vívott ütközetben. A helyes filmszínházi viselkedésre számos szabály vonatkozik, hogy mindenki egyformán kellemesen és zavartalanul élvezhesse a moziélményt, de valójában egyik etikettpont sem ad javaslatot arra, az ülés mellett melyik karfa tartozik a mi helyfoglalásunkhoz. A titkos filmtrükkök után ennek a rejtélynek jártunk utána laikusok és szakértők véleményét figyelembe véve. 

Még Tom Cruise számára is lehetetlen küldetés

A legtöbben tisztában vagyunk az íratlan szabályokkal: érkezzünk időben, amikor a film elkezdődött, maradjunk csendben, kapcsoljuk ki a mobiltelefont, ne hangoskodjunk és ne szemeteljünk. De mi a helyzet a karfákkal? Bosszantó és a mai napig nem született egyértelmű konszenzus az ügyben, valójában kihez tartozik a kartámasz, melyet trükkös módon két ülést összefogva helyeztek el.

Egy amerikai magazin újságíróját olyannyira bosszantotta az eset, hogy egészen Meryl Streep, Steven Spielberg és Christian Bale menedzsmentjéhez fordult válasz reményében – utóbbi filmforgatásra hivatkozva nem válaszolt, de Tom Cruise képviselője is csupán annyit mondott, nem tud határozott véleményt nyilvánítani az ügyben. Miután még a Mission: Impossible filmek sztárja előtt is kérdéses volt, a rejtély megoldásához közvéleménykutatásban résztvevőket és egy etikett szakértőt hívott segítségül, a felderítés pedig meglepő eredménnyel zárult. 

A piackutató cég eredménye karfaügyben

Bill Bradley, a Huffpost újságírója szerint a kérdés hasonlatos ahhoz a dilemmához, vajon udvariatlanságnak számít-e a repülőgépen, vagy bármely más közlekedési eszközön hátra dönteni az ülésünket. A kérdéssel naponta ezrek szembesülnek, miközben továbbra is megválaszolatlan marad. A különböző fórumok sem adnak egyöntetű visszajelzést, ahogy az 1000 főt számláló, piackutató cég által vezényelt hivatalos közvéleménykutatás sem. A YouGov vállalat még 2017. november 22. és 23. között készített amerikai felnőttek körében egy reprezentatív kutatást a moziban tanúsított udvarias viselkedésre vonatkozóan.

A megkérdezettek alig több mint negyede részesítette előnyben a jobb kartámaszt a ballal szemben, amely mögött az a tény húzódik, hogy sokkal többen használják a hétköznapi életben a jobb kezüket.

A résztvevők 20%-a érezte már úgy, hogy mindkét karfára jogosult, a válaszadók 8%-a pedig inkább biztosra megy és keresztbe font karral üli végig a műsort. A legnépszerűbb, 37%-os válasz egyszerűen az volt, hogy „nem volt biztos benne”, melyik kartámaszt választhatja.

karfa

Fotó: Alkonyat – Újhold, Summit Entertainment

Az etikett szakértő tiszta vizet önt a pohárba

Daniel Post Senning etikett szakértő vallja, a dolog több tényezőtől függ, beleértve a mellettünk helyet foglalók testméretét vagy hogy mennyire ismerjük őket. Ugyanakkor van néhány alapvető irányelv, amit figyelembe vehetünk és ezek alapján az eredmény az, hogy a karfa felére vagyunk jogosultak. A kartámasz bizonyos értelemben egy határvonal a köztünk és a mellettünk ülő személyek között. Leginkább egy térhez hasonlít, amit bár mindannyian használhatunk, meg kell osztanunk vagy legalábbis felváltva elfoglalnunk, és ez a szabály ugyanúgy vonatkozik a buszon vagy repülőgépen megosztott kartámaszokra.

Az AMC Theatres, vagyis az amerikai multiplex mozilánc képviselője is megerősíti, nincs meghatározott magatartási kódex a karfákra vonatkozóan, de íratlan szabályként az alábbi elvet követik:

Ha a képernyőhöz viszonyítva jobb szélen foglalunk helyet, akkor a jobb oldal a miénk, a középen ülő bármelyiket elfoglalhatja, a sor további, bal oldali része pedig ehhez viszonyítva a bal oldalt kapja kartámaszként,

a nézők ugyanitt használhatják a pohárnak kijelölt helyet. Azért pozitívuma is van a közös kartámasz dilemmának. A legjobban talán akkor járunk – és erre hol máshol találnánk jobb példát, mint a filmekben –, ha a mellettünk ülő személy szerencsénkre még szimpatikus is, és a közös karfát kihasználva egy romantikus jelenet alatt egymáshoz érhetünk. Rejtély ide vagy oda, ebben az egy dologban a legtöbben biztosan egyetértenek. 

Kiemelt kép: Getty Images