Egy a szegycsontunk mögött elhelyezkedő kis mirigyről azt tartják, hogy felnőttkorban hasztalan, pedig nagyon is szüksége van rá a szervezetnek.

A természetben semmi sincs ok nélkül, ezért újra és újra rácsodálkozunk, hogy vannak olyan szerveink, amelyek nélkül tulajdonképpen teljes életet élhetünk. A hiányzó vakbél, egy fél vese, esetleg egy kivett mandula az esetek nagy részében nem okoz olyan egészségkárosodást, ami ellehetetlenítené a mindennapokat. A csecsemőmirigyről sokáig hasonlóan vélekedtek az orvosok, egy nemrégiben készült retrospektív tanulmány szerint azonban ez a mirigy közel sem olyan feláldozható, mint ahogy azt a szakértők korábban gondolták.

Amerikai kutatók megállapították, hogy azoknál, akiknek eltávolítják a csecsemőmirigyét, megnő a következő években bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata, és körükben növekszik a rák kialakulásának esélye is.

Bár a  tanulmány puszta megfigyelésen és orvosi adatok keresztellenőrzésén alapul, azaz nem állít olyat, hogy a csecsemőmirigy távolítása közvetlenül rákot vagy más halálos betegséget okoz, a kutatók mégis aggódnak az eredményeik miatt.

Amíg nem tudunk többet, azt javasolják, hogy a mirigy megóvása a továbbiakban legyen prioritás a különféle sebészeti beavatkozások során. 

A timusz, azaz csecsemőmirigy

A csecsemőmirigyről (latinul thymus) közismert, hogy gyerekkorban kritikus szerepet játszik az immunrendszer fejlődésében. Azt is megfigyelték már korábban, hogy ha a mirigyet fiatal korban eltávolítják, a fiatal betegeknél hosszú távon csökken a T-sejtek (a fehérvérsejtek egy olyan típusa, amely a baktériumok és a betegségek ellen harcol) száma, és hogy a csecsemőmirigy nélküli gyermekek immunválasza a különféle vakcinákra is általában gyengül. Mire azonban az ember eléri a pubertáskort, a mirigy egyébként is összezsugorodik, és sokkal kevesebb T-sejtet termel a szervezet számára, ezért látszólag közvetlen károsodás nélkül eltávolítható. Mivel a szív előtt helyezkedik el, gyakran esik meg, hogy szív- és mellkassebészeti műtétek során kiveszik. De míg egyes betegeknél, akiknél például épp ezt a mirigyet érinti rákos elváltozás vagy autoimmun betegség során a csecsemőmirigyet okkal távolítják el sebészi úton, a szerv megtartása más páciensek esetében egészségvédő lehet.

Egy amerikai állami egészségügyi rendszer betegadatait felhasználva bostoni kutatók összehasonlították a szív- és mellkassebészeti műtéten átesett betegek műtéteinek kimenetelét. Több mint 6000 olyan adatait, akiknek nem távolították el a csecsemőmirigyét vetették össze, és 1146 olyanéval, akiknek nem. Az eredmény sokkoló volt. 

Kockázatok

Azok, akiknél a timuszt is eltávolították a különféle mellkassebészeti eljárásokban, majdnem kétszer nagyobb valószínűséggel haltak meg 5 éven belül, mint a kontrollcsoport tagjai, és az a különbség a nemtő, az életkortól, és a faji hovatartozástól is függetlenül fennállt. Emellett

azoknál a betegeknél, akiknek eltávolították a csecsemőmirigyét, kétszer nagyobb valószínűséggel alakult ki rák a műtétet követő 5 éven belül,

ráadásul ez a rák általában agresszívabb volt, és a kezelés után gyakran kiújult a kontrollcsoport betegei körében kialakulthoz képest.

A csecsemőmirigy hiánya szerepet játszhat a legrettegettebb betegség kialakulásában (Fotó: Getty Images)

Hogy ezek az összefüggések pontosan miért állnak fenn, egyelőre nem tudni, de a kutatók azt gyanítják, hogy a csecsemőmirigy hiánya valahogyan megzavarja a felnőttkori immunrendszer egészséges működését. „Ezek az eredmények együttesen alátámasztják a csecsemőmirigy kiemelkedő szerepét az új T-sejtek felnőttkori termelődésében, és a felnőttkori emberi egészség fenntartásában” – állapítják meg a tanulmány szerzői. 

A rák világszerte a második vezető halálok, ezért a megelőzés kiemelkedő jelentőségű. A most bemutatott kutatás tanulságait az orvosok hasznosítják majd a különféle műtéti protokollok kapcsán, mi magunk pedig egészséges életmódunkkal tehetünk a legtöbbet azért, hogy megelőzzük a betegséget. Kerüljük a dohányzást és alkoholfogyasztást, tartsuk egészségesen a testsúlyunkat, mozogjunk eleget, és keressük a számunkra leginkább megfelelő stresszlevezetési módokat. 

Kiemelt kép: Getty Images