4 apró reggeli szokás, amitől csodás napod lesz

Szerencsére a leggyakoribb „botlások” némelyike könnyedén orvosolható némi odafigyeléssel.

A felgyorsult világ reggeli rutinja olyan, mint egy dominósor: becsülettel felállítjuk a siker érdekében, de elég egy rossz mozdulat ahhoz, hogy minden összedőljön. Amit reggel teszel (vagy nem teszel), meghatározza, hogyan érzed magad a nap hátralévő részében.

De nem kell eget rengető dolgokra gondolni, és nem szükséges ébredés után megváltani a világot, hogy frissen induljon, illetve jól folytatódjon a nap. A lényeg ugyanis a részletekben, vagyis az elsőre talán apróságnak tűnő tevékenységekben rejlik. Mutatjuk, hogy melyek ezek:

El a kezekkel a szundi gombtól!

Az egyik leggyakoribb reggeli szokás, ami nyűgössé teheti a napot, hogy amikor megszólal az ébresztő, megnyomjuk a szundi gombot. Aztán felébredünk, és újra megnyomjuk – még legalább háromszor-négyszer, míg tényleg muszáj lesz észhez térnünk Csipkerózsika álmából. Szó se róla, szundikálni mindenki imád, és joggal nagy a kísértés, hogy lopjunk még néhány percet az alvásból. Csakhogy a kevesebb néha több, a folytonos visszaalvással pedig nem azt érjük el, amit igazán szeretnénk. Álmosabbak és nyűgösebbek lettünk, ráadásul az elkészülésre szánt idő is kevesebb. Kapkodunk, rohanunk, mindenközben pedig alig állunk a lábunkon. Ismerős?

Fotó: Getty Images

Ha ismételten felébreszted magad, azzal megszakítod az alvási ciklusodat, amit nem lesz időd befejezni, így nem is csoda tehát, ha levertnek érzed magad. Egy felnőtt embernek nagyjából 7-8 óra az alvásigénye, nem mindegy azonban, hogy ezt az időt hogyan és mikor alusszuk végig. A testnek szüksége van arra, hogy felébredjen, így akkor jársz a legjobban, ha következetesen betartod az alvási ütemtervet, és elsőre felkelsz, amikor az ébresztő jelez. Tudjuk, nehéz, de ha tényleg felfrissülve kezdenéd a napot, megéri erőt venni magadon, és kialakítani egy olyan lefekvés előtti, illetve reggeli szokásrendszert, ami nemcsak testileg, de szellemileg is felfrissít. És bizony a természetes fény is sokat segít. Ha könnyebben szeretnél ébredni, hagyd résnyire elhúzva a függönyt lefekvés előtt!

És ne feledd: a korán kelők boldogabbak, egészségesebbek és sikeresebbek, mint az éjjeli baglyok

 – amit az Amerikai Pszichológiai Társaság kutatása is bebizonyított. 

Csak semmi telefon!

A mai digitális korban megszokottá vált, hogy ébredés után azonnal az elektronikus eszközeink után nyúlunk. Az e-mailek pedig általában arról szólnak, hogy mit kell hozzáadnunk a napi teendők listájához. De ha békén is hagyod a munkahelyi fiókodat, és előbb ragaszkodsz az Instagram vagy a TikTok pörgetéséhez, akkor sem garantált, hogy fitten indítod a napot. A túl sok inger, a kommentáradat, a negatív hírek mind-mind hatással vannak a pszichére, ami tudat alatt arra késztet bennünket, hogy mások igényeire fókuszáljunk a sajátunk helyett. Már rögtön a nap elején túlterheltnek érzed magad? Akkor hagyd meg a híreket és posztokat a kávé mellé, a céges e-mailek csekkolása pedig munkaidőben is ráér.

Az ágy a pihenés helyszíne, így ha biztosra szeretnél menni, éjjelente töltsd inkább hálószobán kívül az okoseszközeidet!  

És ha már kávé…

Abszolút megértjük, ha minden vágyad egy kiadós fekete, de amire ébredés után tényleg szükséged van, az első sorban a víz. Mivel legalább hat (vagy remélhetőleg nyolc) órája nem volt folyadék a szervezetedben, a tested – még ha nem is érezd azonnal – dehidratált. A kávéról persze nem kell lemondani, hiszen nagyszerű antioxidáns-forrás, ami serkenti az elmét, ha mértékkel, maximum napi 1-2 csészével fogyasztod. De a szervezeted jobban fog működni (kevesebb valószínűséggel lesz fejfájásod, és kisebbek lesznek a táskák a szemeid alatt), ha reggelizel (mivel éhgyomorra kávézni veszélyes is lehet), illetve lehúzol előtte egy jó nagy pohár vizet (és a napi adagot is betartod). 

A nap legfontosabb étkezése: a reggeli

Igen, tudjuk, valóban elcsépelt – de nem véletlenül szükséges hangsúlyozni, hiszen a magyar nők több mint fele (58%) saját bevallása szerint hétköznapokon 5-15 percet fordít a reggelire, és csak körülbelül harmaduk (37,5 %) reggelizik negyed óránál tovább, holott a legideálisabb időtartam minimum 20 perc lenne – derül ki egy korábbi kutatásból. 

Megéri rászánni az időt (Fotó: Getty Images)

Tehát már csak ezért is megéri tényleg az első óracsörgés után felkelni, hiszen a testünk 6-8 órán át „éhezett”, vagyis csökkent az energiaszintünk, az anyagcserénk pedig lelassult – az energiahiányt pedig mi mással is orvosolhatnánk, mint pár finom falattal? Egy jó reggeli nemcsak felpörget, de ösztönzőleg hathat arra is, hogy időben kikeljünk az ágyból, segít a koncentrálásban, ellenállóbbá teszi az immunrendszert és stabilizálja a vércukorszintet. De csak óvatosan: ha nem szeretnéd lomhának érezni magad, válassz inkább könnyű, de energiadús és egészséges ételeket, például omlettet vagy zabkását.

Ha esténként egy produktívabb, koncentráltabb és teljesebb napot szeretnél zárni, persze nem árt némi eltökéltség. A változás ugyan céltudatosságot igényel, mégis megéri az (egyébként nem túl nagy) erőfeszítés, cserébe az egészségünkre, illetve a napi teljesítményünkre gyakorolt pozitív hatásokért, nem igaz? 

Kiemelt kép: Getty Images