Tényleg nagyobb valószínűséggel halhatunk meg a születésnapunkon?

Amikor nem csak a születésnapi gyertya fényei hunynak ki…

Mi a közös Ingrid Bergman Oscar-díjas svéd színésznőben, William Shakespeare angol drámaíróban, és Bethlen Gábor erdélyi fejedelemben? Hát az, hogy mindannyian a születésnapjukon vesztették életüket – és bizony nincsenek ezzel egyedül a világban.

De vajon furcsa egybeesés, puszta véletlen csupán, vagy tényleg van némi összefüggés a születésnapon bekövetkező elhalálozás között? A bizarr kérdés a tudományt sem hagyta nyugodni, így az évek során kutatók sokasága eredt a rejtély nyomába. Figyelembe véve a statisztikákat pedig igencsak meglepő eredményekre jutottak, ugyanis tényleg lehet némi összefüggés a születésnap, az agyvérzés, a szívinfarktus, a balesetek és az öngyilkosságok száma között.

De mégis hogyan?

Az Annals of Epidemiology című tudományos szaklapban közzétett tanulmány eredetileg a halál elkerülésének elméletét vizsgálta 2012-ben, miszerint a súlyos betegségben szenvedők vajon képesek lehetnek-e késleltetni a halál időpontját, hogy még egy utolsó születésnapot megéljenek. A jelenséget 2000-ben a The New York Times is megfigyelte, miszerint a halálesetek száma 2000 első hetében 50,8 százalékkal volt magasabb az Egyesült Államokban, mint 1999 ugyanazon hetében. Az egyik magyarázat az volt, hogy az elmúlás szélén álló betegeknek sikerült annyi erőt meríteniük (tudat alatt), hogy megéljék a várva-várt új évezredet. 

Bár kétségkívül érdekes felvetés, a 2012-es svájci tanulmány eredményei meglepő módon épp az ellenkezőjét bizonyították.

Közel 2,4 millió, 1969 és 2008 között lezajló halálesetet vizsgálva a kutatók ugyanis azt találták, hogy 13,8%-kal nagyobb lehet a halál esélye, ha születésnapunk van

(a 60 évesnél idősebb emberek esetében a növekedés 18%-ra ugrott).  

Pszichés hatások

Ami a lehetséges okokat illeti, a válasz nem teljesen egyértelmű. Mindenesetre az egyik leglogikusabb magyarázat az lehet, hogy az öngyilkosságok száma évfordulókkor, illetve ünnepnapokon a legmagasabb, kiváltképp az idősek, illetve a depresszióban szenvedő, szociálisan elszigetelt személyek körében, akiket nemcsak a karácsony, de a magányosan eltöltött születésnap is megviselhet. Dr. Vladeta Ajdacic-Gross, a kutatás vezetője szerint a férfiak több mint 30%-kal hajlamosabbak ilyenkor öngyilkosságot elkövetni, hiszen 40 éves kor felett általában az alacsony önértékelés esélye is megnő.  

Emellett az öregedési folyamat természetes része, hogy megkérdőjelezzük, mi történik majd, ha meghalunk. De a halál elfogadása csak egy a sok gondolat közül, amivel az időseknek és a végstádiumú betegséggel küzdőknek meg kell birkózniuk egy-egy születésnap során. Ráadásul azoknál, akiket rettegéssel tölt el az elmúlás gondolata, sokkal stresszesebben telik egy-egy szülinap, ami szintén növelheti a halál kockázatát.

Illusztráció: Getty Images

Emellett ha valaki tudja, hogy halálos beteg, a születésnapja egyfajta célként is funkcionálhat, vagyis csak addig tart ki, míg el nem ér egy újabb szimbolikus mérföldkövet. Ugyanez lehet a helyzet más ünnepekkor is, hiszen karácsony környékén bizonyítottan megnő a rákos halálozások száma, a zsidó közösségben pedig a pészah hatása is megfigyelhető. De egyeseknél a születésnapi halál egy teljességben leélt, boldog élet végét is szimbolizálhatja – ami éppen akkor ér véget, amikor elkezdődött –, így egy végstádiumú beteg akár pozitív gondolatok formájában is felkészítheti magát az elkerülhetetlenre, illetve előidézheti azt a kutatók szerint.

Fizikai okok

Bár mindegyik elmélet része a nagy egésznek,

a legfőbb kiváltó ok minden bizonnyal az elszenvedett stressz, valamint a régóta húzódó szív- és érrendszeri problémák, illetve a már legyengült immunrendszer kombinációiból eredhet.

Nem beszélve a balesetekről (elesésekről és karambolokról), hiszen ünnepnapokon nagyobb valószínűséggel fogyasztunk alkoholt, amit egy szülinap alkalmával könnyűszerrel vihetünk túlzásba is – sajnos. Az Egyesült Államokban például kifejezetten magas a halálozási arány a 21. életévüket betöltöttek körében, hiszen a fiatalok ekkortól fogyaszthatnak legálisan alkoholt, ami nyílegyenes út lehet az alkoholmérgezés, illetve az ittas gépjárművezetés felé.

Ha úgy érzed, túl sokszor gyötörnek negatív gondolatok…

Ha a magánytól levertnek, kimerültnek és reménytelennek érzed magad – kiváltképp a szülinapod, illetve más ünnepek idején –, valamint úgy gondolod, hogy egyedül nincs kiút, de nem tudsz kihez fordulni a közvetlen környezetedből, számtalan hazai lelkisegély-szolgálat áll a rendelkezésedre. Előzd meg az igazán kritikus helyzeteket, és ne félj tárcsázni az alábbi ingyenes telefonszámok valamelyikét!

Kiemelt kép: Getty Images