A gyógytornászoknál, edzőknél és sportolóknál egyre gyakrabban tűnnek fel furcsa hengerek és kislabdák, otthon is mind többen használnak ilyen eszközöket. Megnéztük, milyen esetekben jelenthetnek segítséget, és azt is, hogy miért szükséges kellő körültekintéssel alkalmazni ezeket.

Noha vannak esetek, amikor az orvosi kezelést nem lehet megúszni, egyre gyakoribb, hogy az ortopéd orvos a kivizsgálás után nem (vagy nemcsak) gyógyszert és fizikoterápiát javasol, hanem gyógytornát és SMR-henger használatát is. Ez a rövidítés az angol self-myofascial release kifejezésből ered, magyarul leginkább izompólya vagy kötőszöveti önmasszázsnak lehetne nevezni. Erről a módszerről a gyógytornászok már régóta ódákat zengenek, ugyanis számos probléma kezelésében hatékonyan szerepet játszik.

– Az SMR-eszközök egyre jobban terjednek egészségügyi és sportszakmai körökben. Előnyük, hogy lazítják az úgynevezett fasciát, ami egy rostos, kollagénes kötőszöveti háló, aminek egyebek mellett az erők átvitelében és a hőmérséklet-szabályozásban van szerepe, de hat a nyirok- és vérkeringésre is. A fascia az egész testet behálózza, komplex rendszert alkot – mondja Kocsis Kata gyógytornász-fizioterapeuta, gyógy- és sportmasszőr.

A hengerrel és a többi SMR-eszközzel elsősorban a fascia fájdalmas pont­jaira lehet hatni, lazítani, oldani velük az izmok és a körülöttük lévő kötőszöveti egységek feszességét.
A módszer hatékonyságát már rengeteg vizsgálat igazolta, alkalmazása az utóbbi években egyre jobban a kutatások fókuszába kerül.

Többrétű hatás

– Tudjuk, hogy az SMR-eszközök használatával csökkenteni lehet a kötőszöveti háló fájdalmait, támogatni a lágyrészsérülések utáni regenerációt. Segíti a hengerezés a „megnyugvásért” felelős paraszimpatikus idegrendszer működését is, ezáltal pedig hatással van az izomtónusra, annak csökkentésére. Ez szintén a fájdalmak ellen hat. Működik a hengereknél és a kislabdáknál az úgynevezett csúszó mechanizmus is, ami azt eredményezi, hogy a szövetek elmozdulnak egymáshoz képest, és így lazulni kezdenek a letapadások. Ezek összessége segítheti az ízületi mozgásterjedelem növekedését, valamint jótékony hatással lehet a sportteljesítményre is. Emiatt látni ilyen eszközöket élsportolóknál is. Náluk ezek a sérülések megelőzését segítik, de sokan használják már meglévő fájdalmaknál, a mozgásterápia részeként – emeli ki szakértőnk.

Van az SMR-eszközöknek úgynevezett „fájdalomkapu”-hatása is, ami a mechanikai receptorokon át érvényesül, lévén az azokon keresztül létrehozott nyomásinger képes csökkenteni a fájdalomingert. Ezen a hatásmechanizmuson keresztül működik az a reflex, ami miatt egyből a könyökünkhöz vagy térdünkhöz kapunk azok beütése után, és elkezdjük őket szorítgatni, masszírozgatni. Ennek hatására azt érezzük, hogy a fájdalom enyhül – ez érvényesül az SMR-eszközök használatánál is. A hengerezésnek úgynevezett „szivacshatása” van, ami abból adódik, hogy gördüléskor kipréselődik a folyadék a szövetek közül, a nyomás alól felszabaduló szövetekhez pedig nagy erővel áramlik be az utánpótlás. Ez nagyon jó hatással van a vér- és nyirokkeringésre.

Egyénre szabva

Bár a legtöbb felhasználási célra tökéletes a sima SMR-henger, létezik tüskésebb és rücskösebb, hosszabb és rövidebb változat, kapható masszázsrúd, tüskésebb labda és sima felületű triggerlabda is. Az ugyanakkor fontos, hogy ezek közül személyre szabottan – lehetőleg gyógytornász vagy manuálterapeu­ta segítségével – válasszunk, a legmegfelelőbb darab csak úgy található meg. Az internetes videókkal elővigyázatosnak kell lenni, érdemes olyanokat keresni, amelyeket gyógytornász vagy komplex, holisztikus szemlélettel rendelkező edző osztott meg. Ez azért fontos, mert vannak az ilyen tartalmak közt olyanok, amelyek nemhogy nem használnak, de akár kárt is okozhatnak. Például hiába látszik ez egyes videóknál, tilos és veszélyes hengerezni a gerincet.

– A rehabilitációs célú hengerezésre különösen figyelni kell, ilyenkor mindenképp szakembertől kell tanácsot kérni. Az ízületeket és a mell állományát soha nem szabad ilyen eszközökkel kezelni, és lényeges figyelni arra is, hogy a gyakorlatok alatt folyamatosan lélegezzünk – lehetőleg hasi légzéssel –, a levegőt ne tartsuk bent. Az is fontos, hogy az izmokat hengerezés közben lazán tartsuk, ne feszítsük. Az SMR-eszközök használatának vannak abszolút és relatív kontraindikációi, ezek fennállásakor mindig ajánlott a szakemberek véleményének a kikérése. Relatív kontraindikáció például a csontritkulás, a gerincferdülés és a reumatológiai megbetegedések, a műtéti heg, vagy éppen a várandósság első szakasza – sorolja Kocsis Kata.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .