Egy Theresia Fischer nevű, 31 éves németországi modell gyakorlatilag egy budapesti lakás árát költötte el a bizarr lábhosszabbító műtétre, melynek következményeit, lelki és fizikai hatásait egész életén viselni fogja, írta meg a Daily Mail.
A lábhosszabbítás ugyanis nemcsak fizikai, de érzelmi sebeket is hagyott maga után. Az egyébként a német Celebrity Big Brotherből ismert nőt elmondása szerint volt élettársa kényszerítette arra, hogy meghosszabbíttassa a lábát, pedig az eredetileg is majdnem 180 centiméter magas modellnek nyilván semmi szüksége nem volt ilyen beavatkozásra. Ezt egyébként sem a külsejükkel elégedetleneknek, hanem azoknak fejlesztettek ki, akiknek valamilyen rendellenesség miatt például nem egyforma hosszúak a lábaik. Az első ilyen jellegű műtétet hazánkban 2019-ben végezték a SOTE-n, az ortopédsebészek pedig azóta sok gyerek és felnőtt mindennapjait tudták élhetőbbé tenni vele.
A bonyolult beavatkozás nemcsak a műtőasztalon jár már-már brutális beavatkozásokkal, de a műtét utáni időszak is sok nehézséggel, rendkívül hosszú lábadozással jár. Ugyanis
a műtét során állítható teleszkópos rudakat ültetnek be a páciens a sípcsontjába, amelyeket fokozatosan meghosszabbítanak, hogy megnöveljék a csontok hosszát.
A kívánt eredménytől függően ezt többször is megismétlik, a teljes folyamat és a felépülés pedig hosszú évekig is eltarthat. Theresia nem elégedett az eredménnyel, és egy friss interjúban meg is osztotta panaszait. A műtét kapcsán elszenvedett sérüléseken (a beavatkozáshoz el kellett törni a sípcsontját és elvágni vádlijának izmait) túl hosszan beszélt arról is, milyen érzelmi utóhatásai vannak a beavatkozásnak, és annak, hogy abba volt partnere hajszolta bele, így története egyben egy bántalmazó kapcsolat lenyomata is.
Párkapcsolati bántalmazás miatt vállalta be
Theresia egy rádióinterjúban elmondta, hogy korábbi partnere először kedveskedve próbálta rávenni a műtétre, elmondta neki, mennyire szereti a magas nőket és egyébként is, „ennyit igazán megérdemel”. Később viszont taktikát váltott, és a nő önbecsülését igyekezett a porig rombolni. „Nélkülem senki vagy, szükséged van rám, kinek kellenél, nézz már magadra, nincs benned semmi különleges” – idézte fel a nő a végeláthatatlan bántásokat, amik miatt végül elszánta magát a műtétre azt remélve, hogy nemcsak partnere elégedettségét tudja végre kivívni, de benne is megszűnik a gyerekkorától ott lévő kisebbségi érzés is.
Bár a műtétet követően Theresia külseje valóban drasztikusan megváltozott, megbánta döntését, és elmondása szerint szégyent érez azért, ahogy most kinéz és azért is, mert a műtét utáni években még nem volt elég ereje ahhoz, hogy szembenézzen ezekkel az érzésekkel és bántalmazó kapcsolatával. Ekkori tévéinterjúiban még arról beszélt, hogy a műtét miatt sokkal jobban érzi magát, jobb lett a szexuális élete és rendkívül boldog. Pedig a valóság ezzel szemben az, hogy
Theresa a műtét kapcsán is komoly traumát élt át, többek közt, majd neki magának kellett a lábszárába ültetett kis csavarral nap mint nap nyújtania a lábát, és hosszabb lábaival azóta is árnytalannak érzi magát.
Theresia lába 14 centiméterrel lett hosszabb, de mivel a lábszára nőtt meg, a testarányai inkább egy Barbie babáéra emlékeztetnek, és a legkevésbé sem természetesek, emellett esetében nagyobb a sérülések kockázata is. A fiatal nő jelenleg több mint 142 000 követővel büszkélkedhet az Instagramon és több mint 200 000 követővel a TikTokon, így bízik benne, hogy történetével sokaknál rávilágíthat arra, milyen könnyű másokat akár az egészségüket súlyosan károsító beavatkozásokba manipulálni, és hogy a testünkkel való elégedettséget ezek a műtétek az esetek döntő többségében nem hozzák el. Ahhoz inkább önismeretre, terápiára és megfelelő emberi kapcsolatokra van szükség.
Nemrégiben mi is írtunk arról, hogy egyes felmérések szerint az elmúlt két évtized plasztikaőrülete után most egyre inkább ismét divatba jön a természetesebb megjelenés. A trendek hatására egyre több, korábban műtéteit büszkén vállaló sztár szabadul meg implantátumaitól egy természetesebb megjelenésű alak elérése érdekében, és az arcápolásban is egyre nagyobb a kereslet a kíméletes, nem invazív eljárások iránt. Nagyon sok dolgunk van azzal, hogy évtizedek, sőt évszázadok rossz beidegződéseit megszüntessük, hogy nemet tudjuk mondani a bántalmazó kapcsolatokra és hogy ne tekintsük emberi vagy akár női értékünk legfontosabb fokmérőjének külső megjelenésünket, de a jelek (akár az is, hogy egy Theresiához hasonló celebritás felvállalja nehéz érzéseit) biztatók.
Ha bajban vagy, ha bajt gyanítasz…
Az alábbi elérhetőségek valamelyikén kérhetsz segítséget:
- Rendőrség: 112
- Helyi Család- és Gyermekjóléti Központ: Ha van családsegítője, őt keresse.
- Országos Kríziskezelő és Információs Telefonszolgálat (OKIT): 06-80-20-55-20, www.bantalmazas.hu (csak maga az áldozat keresheti, védett ház itt intézhető)
- Gyermekvédő hívószám: 06-80-21-20-21 (Bejelentés gyermek vagy felnőtt veszélyeztetettségére. Azonnal továbbítják az illetékes hatóság, ill. a rendőrség felé.)
- Áldozatsegítő Vonal (jogi, pszichológiai, szociális segítség, kárenyhítés bűncselekmények áldozatainak és hozzátartozóiknak): 06-80-225-225 www.igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/
- NANE (segélyvonal nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek): 06-80-505-101, www.nane.hu
- Ökumenikus Segélyszervezet (információnyújtás, jogi és pszichológiai tanácsadás): www.segelyszervezet.hu
- Kék Vonal: bántalmazott gyerekeknek, fiataloknak: 116-111, bántalmazott gyerekek ügyében felnőtteknek: 116-000 (előhívó szám nélkül) www.kek-vonal.hu
Kiemelt kép: Getty Images / Canva