Akármennyire is zavaró esztétikailag, és akármennyire is igyekszünk eltüntetni, a mirigyek által termelt fülviasz valójában jó dolog: megakadályozza, hogy baktériumok jussanak a fül mélyébe, védi a hallójáratot a kiszáradástól, viszketéstől, vízlepergető tulajdonsága pedig a dobhártyát óvja.
Magyarán elősegíti fülünk megfelelő működését – ami alapvetően egy öntisztuló szerv, az állkapocs mozgása ugyanis elősegíti, hogy a fülzsír a hallójárat külső peremére, vagyis a hallójárat nyílása felé vándoroljon. És amint ez megtörténik, már kapjuk is elő a fültisztító pálcikát. Amivel igazából nem is lenne gond, ha csak és kizárólag a fül külső részét tisztítanánk a vattapamaccsal. Csakhogy ritkán állunk meg a hallójárat felszínén, és előszeretettel „ásunk” mélyebbre is.
Ugyan a fül-orr-gégészek széles körben elítélik, mégis a pálcika számít a legalapvetőbb fültisztító eszköznek – az emberek több mint 68%-a használja, nem számolva azzal, hogy számos egészségügyi probléma forrása lehet.
Például eltömíthetjük vele a hallójáratot, hiszen a fülzsírt éppen visszafelé, a dobhártya felé toljuk, elősegítve az igencsak kellemetlen fülzsírdugó kialakulását.
A fülviasz felhalmozódása pedig fájdalomhoz, gyulladáshoz, teltségérzethez a fülben, tompa halláshoz, és rosszabb esetben sérülésekhez, dobhártyaszakadáshoz is vezethet – nem beszélve a pálcikán található vattapamacsról, ami játszi könnyedséggel képes leválni, illetve beszorulni fülünk belsejébe (a dobhártyaszakadás miatt orvoshoz fordulók nagy része például emiatt szorul gyógykezelésre).
Íme néhány otthoni praktika, ami jobb a fülpiszkálónál
A fülpiszkáló tehát többet árt, mint használ – de persze teljesen megértjük, ha nehezen intenél neki búcsút. Viszont nem árt tudnod, hogy a felesleges fülzsír eltávolítása alternatív módszerekkel sokkal higiénikusabb és biztonságosabb lehet – nézzük meg, hogy melyek ezek.
Egyszerű, de nagyszerű: a papírzsebkendő
Hacsak nem okoz számodra problémát a fokozott fülzsírtermelődés, bőven elég, ha a kisujjad köré egy zsebkendőt tekersz, és óvatosan végigtörölgeted vele a fül külső részét. Ez a módszer zuhanyzás után a leghatékonyabb, hiszen a gőz és a meleg víz segít felpuhítani, illetve eltávolítani a zsírt.
De fontos, hogy az esetleges sérülések elkerülése érdekében tényleg csak a fül külső részén matass, és ne helyezd az ujjadat a hallójáratba!
Egy kis hidrogén-peroxid
Feküdj az oldaladra, és nyomj néhány csepp hidrogén-peroxidos oldatot tartalmazó fülspray-t a hallójáratba! A patikában vény nélkül beszerezhető oldatok hatékonyan oldják a megkeményedett fülzsírt: hagyd hatni néhány percig (nyugi, a furcsa, sistergő hangok teljesen természetesek), majd döntsd oldalra a fejedet a kézmosó felett, és hagyd, hogy kicsöpögjön minden, aminek ki kell. Ha alapvetően száraz a bőröd, akkor csak óvatosan, hiszen a hidrogén-peroxid tovább száríthat rajta, és
használat előtt mindenképp konzultálj a kezelőorvosoddal, ha korábban sérült a dobhártyád, illetve fülműtéten estél át.
Mindannyiunk kedvence, az olívaolaj
Ki gondolta volna, hogy kedvenc konyhai alapanyagunk nemcsak a hajjal és a bőrrel, de még a füllel is csodákat művel? Két-három csepp olívaolajat tartalmazó (vény nélkül is beszerezhető) fülspray-vel ugyanis hatékonyan felpuhítható a fülzsír – ehhez pedig nem kell mást tenned, mint hetente egyszer kényelmesen hátradőlni, befújni, 4-5 perc elteltével kicsepegtetni, majd letörölni egy papírzsebkendővel (persze a hallójáratot ekkor sem érdemes megpiszkálni).
Irány az orvos!
A leghatékonyabb módszer természetesen az, ha orvosi segítséget kérsz, amivel nem is érdemes túl sokat várni, ha eltömődést tapasztalsz a hallójáratokban, illetve tompának érzékeled a hangokat (a halláskárosodás korai jeleiről itt írtunk korábban). A felesleges viaszt egy kis műszerrel, úgynevezett kürettel, szívással vagy más speciális módszerekkel távolítják el ebben az esetben.
Kiemelt kép: Getty Images