Az átmeneti évszakok – amikor az ember nem pontosan tudja, mit is vegyen fel, amikor a nap az egyik pillanatban lecsalogatja a kabátot, a következő pillanatban viszont a szél miatta kellene összehúzni – kiváló alkalmat kínálnak egy jó kis megfázásra. Jó, tudjuk, megfázás, mint olyan nem létezik, mégis tény, hogy az évnek ebben a szakában egyre többen kezdenek tüsszögésbe és heves orrfújásba. Az ember először kivár, hátha csak úgy átmegy rajta a dolog, amikor viszont elfogy az első százas zsebkendő csomag, jönnek az italporok, a különféle tabletták, és egy sor más lehetőség is kínálkozik arra, hogy kikúráljuk magunkat.
Tudtad, hogy néhány egyszerű jógagyakorlattal is sokat tehetsz azért, hogy hamar jól legyél?
Jóga megfázás ellen?
Bizony, bizony! Egy sor adat áll rendelkezésre arról, hogy a jógát gyakorló emberek kevesebbszer lesznek náthásak, mint azok, akik nem gyakorolják ezt a mozgás- és életformát. Ha pedig meg is betegednek, a betegség könnyebben és gyorsabban megy át rajtuk. Mindez azért lehetséges, mert a különféle jógagyakorlatok segítenek a test belső (hormonális és anyagcsere-) egyensúlyának visszaállításában, néhány közülük pedig kifejezett immunerősítő, serkentő hatással is van az emberi szervezetre. Nem véletlenül gyakorolják évezredek óta!
Jógával a stressz ellen
És akkor még nem is beszéltünk a jóga stresszoldó képességéről! Hogy hogy jön a stressz a megfázáshoz? Biztos észrevetted már, hogy egy-egy hajtós, munkával, feladattal és így stresszel teli időszak végeztével jelez a tested: sokszor ágynak esik ilyenkor az ember. Ennek oka, hogy a folyamatos stressz tudományosan igazoltan gyengíti az immunrendszert, ami által hajlamossá tehet a legkülönfélébb megbetegedésekre. Nemrég írtunk például a csecsemőmirigyről, aminek a betegségek leküzdésében gyakorolt hatását az utóbbi években kezdik egyre jobban feltérképezni, azt pedig már régóta tudjuk, hogy a krónikus stressz rontja ennek a szervünknek a működését, mert a rosszul funkcionáló csecsemőmirigy nem tudja biztosítani a kellő mennyiségű immunsejt termelését.
A legtöbb jógapóz általános nyugtató hatása mellett nátha idején érdemes kísérletezni a különféle pihentető, fekvő pózokkal és az előrehajolásokkal is, mert ezek különösen nyugtatóan hatnak az idegrendszerre, segítve az egész testet érő stressz csökkentését.
Jóga mint sport
Bármilyen típusú fizikai aktivitás jót tesz az immunrendszer megfelelő működésének, a jóga pedig rövid- és hosszú távon is pozitív hatást gyakorol rá. Általános jóllétünknek bármilyen jógagyakorlattal, sőt, már azzal is jót teszünk, ha csak lazítunk, vagy a légzésünkre figyelünk kicsit. Emellett pedig vannak olyan pózok, amelyek kifejezetten megfázás esetén vannak a segítségünkre.
A mellkast megnyitó felső háthajlítások például serkentik a fentebb már említett csecsemőmirigy megfelelő működését.
A különféle inverz gyakorlatok (melyek során fejjel lefelé vagyunk, vagy fejünket lógatjuk) fokozzák a nyirokkeringést, ezáltal segítenek a szervezetnek, hogy megszabaduljon a méreganyagoktól, és ennél prózaibb módon is hatnak: segítik, hogy a garat hátsó részében felgyülemlett váladék, vagy az orrüregekben összegyűlő anyag kifolyhasson a szervezetből.
A különféle gerinccsavarások és csípőnyitások aktiválják az immunrendszer másodlagos szerveit: a lépet, valamint az ágyékban és a hónaljban lévő nyirokcsomókat. Ezek a szervek az immunsejtek termelőhelyei, ezért azoknak a jógapózoknak a gyakorlása, amelyek ezeket a szerveket célozzák meg, megfázás vagy influenza idején különösen előnyös lehet.
Egy másik speciális technika, amit megfázás idején, természetes alapon érdemes igénybe venni (nem szűk értelemben vett jóga, de szintén keleti eredetű), az orrmosó kancsó, vagy neti pot, amely segít megelőzni és gyógyítani is a megfázást, különösen az orrmelléküregekkel kapcsolatos fertőzéseket. Ezzel az eszközzel vizet keringetünk az orrjáratokon keresztül, ezzel kiöblítve a fertőzést okozó baktériumokat vagy kórokozókat. Gyógyszer nélkül, de üzembiztosan hat.
Jóga és nyújtás
A jóga pozitív hatásai összefüggenek azzal is, hogy a különféle jógagyakorlatok megnyújtják a test izmait. Egy 2018-as tanulmány szerint a nyújtás (melyből a jógában jócskán kijut az azt gyakorlónak) rendszeres gyakorlása összefügg a különféle gyulladások csökkentésével. Egy másik, 2013-as tanulmány 120, korábban kemoterápiás kezelésen átesett ember bevonásával kimutatta a szorongás és depresszió csökkenését a jóga nyújtó gyakorlatainak elvégzése után. A kutatás kapcsán azt is megfigyelték, hogy mindez annak köszönhető, hogy a jóga segít az emésztőrendszert is megnyugtatni, ellazítja a has izmait, ezáltal csökkenti a különféle görcsöket.
Jóga, étrend, megfázás
Sok gyakorló jógázó jógikus étrendet (ez alapvetően lakto-vegetáriánust jelent) is követ, ami szintén segíthet a nátha megelőzésében és gyógyításában. Az úgynevezett jógikus, mérlegtelenítő étrend a teljes kiőrlésű gabonafélékre, gyümölcsökre, zöldségekre és hüvelyesekre helyezi a hangsúlyt, így természetes módon biztosítja a szervezet számára a megfelelő táplálékforrást, valamint a rengeteg antioxidánst, amelyekre az immunrendszernek szüksége van az optimális működéshez. A jógikus étrend természetesen nem tartalmaz alkoholt és koffeint és alacsony cukor-, zsír- és sótartalmú, mert ezek túlzó bevitele rontja a különböző immunfunkciókat.
Azzal, ha sok zöldséget és gyümölcsöt, egészséges gabonafélét fogyasztunk, csökkentjük a vörös hús, a feldolgozott élelmiszerek, a zsír és a cukor arányát az étrendünkben, mindig jót teszünk.
Betegségek esetén pedig még fontosabb, hogy könnyen táplálkozzunk, mert így spórolhatunk az emésztéshez szükséges energián.
Megfázás és pihenés
A jóga különböző gyakorlatai és pózai kiválóan alkalmasak arra, hogy az immunrendszert egészségesen és erősen tartsuk, hogy megelőzzék a megfázást vagy az influenzát, és segítsenek abban, hogy gyorsan felépüljünk ezekből a betegségekből. Fontos viszont, hogy vegyük komolyan testünk jelzéseit, és hallgassuk is meg, mint üzennek ezek. Ha nagyon fáradtnak érezzük magunkat, pihenjünk, és tápláljuk a testünket vitamindús ételekkel, sok folyadékkal és bármiféle testgyakorlásba csak akkor kezdjünk, ha kellően erősnek érezzük magunkat. Ha lázunk van (ekkor semmiképpen se sportoljunk!), vagy egyéb tünetek társulnak a megfázáshoz, keressük fel orvosunkat, aki kizárhatja a komolyabb betegségeket, és kizárhatja például a most egyre gyakoribb covidot is.
Kiemelt kép: Getty Images