névadás keresztnév gyerek

Hajmeresztő nevet adott babájának az ausztrál anya

Semmi kétség, a különleges (egyes ízlések szerint furcsa vagy épp nevetséges) névadások korát éljük, és különösen a sztárvilágban mindennapos, hogy az ismert szülők már gyerekük pólyás korában gondoskodni akarnak róla, kilógjon a tömegből gyermekük.

Világszerte ebbe az irányba mutatnak a trendek: olyannyira, hogy egy ausztrál újságírónő nemrég kíváncsi lett, meddig lehet elmenni, ha furcsa nevekről van szó, és mi történik, ha névadó szülők és hatóság nem tudnak zöld ágra vergődni. 

Az Új-Dél-Walesből származó Kirsten Drysdale, az ABC újságírója nemrég adott életet harmadik gyermekének. A kisfiúnak édesanyja szakmai elhivatottsága/könnyelműsége és az ausztrál anyakönyvi hivatal felületessége/nagyvonalúsága miatt jelenleg Methamphetamine Rules (ami magyarul kb. annyit tesz, hogy a metamfetamin csúcs!) a neve. 

Igen, jól olvastad, valóban bejegyzésre és anyakönyvre is került ez a meghökkentő név. A sztori még Kristen terhessége alatt kezdődött, amikor is a még aktívan dolgozó riporter-műsorvezető egy korábbi műsor kapcsán sok kérdést kapott nézőitől azzal kapcsolatban, hogy vajon mik a névadás jelenleg uralkodó trendjei, szabályai, és meddig lehet elmenni a különcködéssel. Mivel Kristen éppen várandós volt,

úgy gondolta, utána jár, mi történik akkor, ha valami egészen biztosan nem elfogadható névvel áll elő.

Ausztrál szabályozás szerint ha egy szülő vagy szülőpár olyan névigényt ad le gyermeke kapcsán, amit a hatóság nem hagy jóvá, az eljárók online vagy más formában felkeresik őket, hogy megkérdezzék, mi az oka a névválasztásnak, van-e valamilyen a család számára jelentős ok amögött, hogy ezt a nevet választották. Mivel, arról a tájékoztató honlapon nincs információ arról (és Kristen érdeklődésére se kapott ezzel kapcsolatban pontos választ), hogy mi történik akkor, ha valaki meg tudja indokolni az egyébként vállalhatatlan nevet, Kristen úgy gondolta, a gyakorlatban nézi meg, hogy zajlik a folyamat egy olyan név esetében, ami egészen biztosan nem megy át a hatósági szűrőn. 

A kis Metamfetamin

A nő a news.com.au-nak nyilatkozott arról, hogyan is esett meg a dolog: „Arra gondoltam, hogy keressük meg a lehető legfelháborítóbb nevet, ami csak eszünkbe jut, olyat amit biztosan nem fogadnak el. A Methamphetamine Rules névről azt gondoltuk, hogy biztosan elutasítják majd, aztán amikor ez megtörténik, megtudhatjuk, hogy megy tovább a folyamat.” – emlékezett vissza. A mesterterv azonban kudarcot vallott, Kristen és családja lepődött meg a legjobban, amikor a helyi anyakönyvi hivatal leveléből arról értesültek, hogy a névválasztást jóvá hagyták, egyúttal ki is küldték a családnak az erre a névre szóló anyakönyvet is. 

A csalás kisebb sokkot kapott, és értetlenül állnak az események előtt. „Nem is tudom elképzelni, hogyan csúszhatott ez át – mondta Kristen. Valami rossz automatizmus kapcsolt be, vagy egyszerűen túl fáradt, esetleg vicces kedvű volt az anyakönyvvezető?

Esetleg azt hitték, hogy a Methamfetamin görög név?

Mivel nem igazán adtak egyértelmű választ, csak találgatni tudok” – mondta. 

keresztnév

Fotó: Getty Images

Az anyakönyvi hivatal azóta elismerte a baklövést, és megerősítette, hogy Kirsten fiának normál nevét hamarosan jóváhagyják. A hatóság szóvivője azonban azt is elmagyarázta a szülőknek, hogy a születéskor bejegyzett nevek „örökre a nyilvántartásban maradnak, még akkor is, ha a nevet később hivatalosan megváltoztatják”, azaz nem érdemes tréfát űzni az ilyesmivel. A szóvivő mindazonáltal rendkívül szokatlannak nevezte az esetet, és ígéretet tett arra, hogy ennek kapcsán felül fogják vizsgálni a jóváhagyási protokollt. Nos, lesz mit mesélnie a kis Methnek.

Itthon nem lehet bármit adni

Míg egyes külföldi országokban gyakorlatilag bármilyen új névötlettel elő lehet állni, itthon csak (az elmúlt évtizedekben egyébként 500-ról 3000 elemesre duzzadt) névjegyzékből választhatnak a nevet adni kívánó szülők, az ettől eltérő névadást kérvényezni kell. Tavaly rekordszámú névkérelem érkezett a Nyelvtudományi Kutatóközponthoz, ebből végül kicsivel több, mint százat javasoltak névbejegyzésre, utóbbiak nem mind teljesen új nevek, inkább meglévő nevek változatai. A
trendek  egyébként arra mutatnak, hogy a lánynevek esetében nagyobb a változatosságra való igény, a fiúk nevei közt pedig egyre gyakrabban tűnnek fel mitológiai alakok (és már nem Bence a legnépszerűbb utónév). A hatóság szigorú, de igazságok:

Femke és a Szotirisz zöld lámpát kapott, Kolbásznak viszont még a modern világunkban sem nevezhetjük gyerekünket.

Talán nem is baj: nevünk, ha nem is megkérdőjelezhetetlen ómen, hatással lehet személyiségünkre, így mókás kedvünket javasolt inkább nem névadáskor kiélnünk. 

A névadás pszichológiájáról korábban ebben a cikkünkben írtunk részletesen. 

Kiemelt kép: Getty Images / Canva