Végre egy igazán hasznos TikTok-trend, amit tényleg érdemes kipróbálni

Jót tesz az elménknek, ha tudatosan kizárjuk a zavaró tényezőket.

A TikTok lelkes felhasználói általában még a semmiből is képesek trendet csiholni (és sok ezek közül kifejezetten ártalmas is) – ezúttal azonban nem lőttek mellé ezzel az igencsak aprócskának tűnő, ám a szakértők szerint annál hasznosabb ötlettel. A silent walking, vagyis a csendes séta látszólag semmiség egy olyan rohanó világban, ahol még az utcán sem tudunk elszakadni az okoseszközeinktől. Ha éppen nem telefonálunk, egészen biztos, hogy zenét vagy podcastot hallgatunk, és ahelyett, hogy egyetlen dologra fókuszálnánk, többfelé figyelünk egyszerre. Ami nem a legjobb módja a szabadtéri kikapcsolódásnak, hiszen a hallottakra reagáló gondolataink jóval több energiát emészthetnek fel, mint gondolnánk, ráadásul balesetveszélyes is.

Az okoseszközök megjelenése előtt évezredekig sétáltunk csendben – amihez megéri néhanapján visszatérni. Ugyan sokak számára nincs benne semmi extra, vannak, akiknek mégis kihívást jelenthet. Aki depressziótól és tartós stressztől szenved, kifejezetten nehezen viseli maga körül a csendet, hiszen kell valami, amivel a negatív gondolatokról elterelheti a figyelmet. De nem kell pszichológusi segítséget igénylő zavarokkal küzdenünk ahhoz, hogy nehezünkre essen kicsit befelé is figyelni. Manapság ugyanis könnyedén megfeledkezünk arról, hogy mennyi minden stimulálja napközben az érzékszerveinket – gondoljunk csak a tolakodó reklámokra, a közösségi médiára és a naponta ránk zúduló információkra, amelyeknek tulajdonképpen csak egy része hasznos igazán. Te is estél már kétségbe, amikor otthon felejtetted a fülhallgatódat? Akkor mai cikkünket főként neked ajánljuk.

Muszáj néha egyedül maradnunk a gondolatainkkal

A silent walking lényege éppen az, hogy – az utca vagy a természet zajától eltekintve – tökéletes csendben, befelé figyelve, a telefont és a fülhallgatót nélkülözve sétáljunk. Szemben a rendszeres sétával, ami kizárólag a közlekedést szolgálja, a silent walking egy tudatos gyakorlat, ami akkor működik igazán, ha képesek vagyunk „otthon hagyni” a mesterséges hangzavarokat – így lesz kiváló stresszcsökkentő módszer a szakértők szerint is.

A mozgalmat egy influenszer, az Okay Sis Podcast műsorvezetője, Mady Maio indította el – szinte teljesen akaratlanul –, aki orvosi utasításra kezdett gyaloglásba (mivel a túlzásba vitt edzések miatt gyulladás keletkezett az ízületeiben), és aki barátja tanácsára hagyta otthon a fülhallgatóját. A napi 30 perces csendes bóklászás tapasztalatait ezután a követőivel is megosztotta. Bár eleinte furcsának érezte, egy idő után hozzászokott a csendhez, mígnem már egyáltalán nem hiányolta, hogy bármit is hallgasson gyaloglás közben. Elmondása szerint az egyszerű gyakorlat nemcsak fizikailag, de mentálisan is jó hatással volt rá; megtanította meditálni (a mindfulness végtére is teljesen hétköznapi szokásokkal is gyakorolható), befelé figyelni, közelebb vitte őt a sokak által keresett flow-élményhez, fokozta az intuícióit, és új tervei, ötletei is születtek, miközben csak és kizárólag a saját gondolataira figyelt.  

seta

Merj kettesben maradni a gondolataiddal! (Fotó: Francesco Vaninetti/Getty Images)

Az évek során számos tanulmány kimutatta már a zavaró tényezők nélküli séták előnyeit – amit sosem lehet elégszer hangsúlyozni a mentális betegségek megnövekedett szintje miatt. Egy kutatócsoport 2015-ben például azt találta, hogy

„azok a résztvevők, akik rendszeresen sétáltak természetes környezetben, csökkent neurális aktivitást mutattak az agy azon területén, ami a mentális betegségek kialakulásával van összefüggésben.”

De megéri példát venni a buddhista szerzetesekről is, akik az úgynevezett Kinhin technikával, vagyis gyalogló meditációval szellőztetik ki a fejüket, miközben a lábukra, a talajra és a teljes test mozgására összpontosítanak.  

Szellőztessük ki mi is a fejünket!

A csendes séta testre és lélekre is megnyugtatóan hathat, amit leginkább főétkezések után érdemes megejteni, hogy ne vonja el a figyelmünket az éttermekből kiáradó finomságok illata. Azonban arra is ügyelj, hogy ne sötétedés után indulj, és hogy olyan biztonságos környéket válassz, ahol nem zavarja semmi a csendes szemlélődést. A legjobb helyet a természet kínálja – ha csak nincsenek medvék és oroszlánok a közeledben –, ahol kényelmesebb elmerülni a gondolataidban, és ahol nem kell aggódnod a körülötted lévők miatt. Ha egy forgalmas nagyvárosban élsz, az sem lehet probléma, hiszen mindenhol akad egy-egy olyan park vagy terület, ami célnak megfelelő lehet.

Kiemelt kép: Getty Images