Ezektől a dolgoktól függ, meddig él egy kutya

A kutyatulajdonosok egyöntetű kívánsága, hogy kedvencük, ha lehetséges, örökké éljen. De vajon mi a reális kilátás, és milyen tényezők befolyásolják kedvenceink élettartamát?

Ha volt már valaha kutyád (és persze bármilyen más háziállatod), jól tudod, mennyire az ember szívéhez tudnak nőni a kedvencei. Olyan szeretetet érzünk irántuk, mint amilyet családtagjaink felé tanúsítunk, elmúlásuk pedig éppen olyan megrázkódtatás lehet, mint egy szerettünk elvesztése.

De vajon mikor következik be az elkerülhetetlen? Lehet lassítani valahogy legjobb barátunk öregedését? És számít élettartam szempontjából, hogy milyen fajtát választunk magunk mellé? 

Meddig élnek a kutyák?

Azt a legtöbben tudjuk, hogy a kutyák nagy általánosságban 10-13 évig élnek. Nagyjából erre rímel az az (egyébként sokak szerint téves) számítási mód is, ami egy kutyaévet hét emberévnek számít, hiszen így kutyáink „átszámítva” 70 és 91 éves idős urak és hölgyek, amikor itt hagynak bennünket.

Nagyon fontos viszont, hogy a 10-13 évnyi élettartam csupán a nagy átlag, ettől mindkét irányban jelentős eltérések lehetnek, ha a saját kedvencünkről van szó. Nemrégiben mi is írtunk a világ legöregebb kutyájaként számon tartott Bobiról, az alentejo masztiffról, aki annak ellenére ért el matuzsálemi és Guiness rekordot is érő életkort (eddig 31! évet), hogy fajtatársai jellemzően „csak” 12-14 éves korukig élnek. A kalandos élettörténetű Bobi remek példa arra, hogy megfelelő gondoskodással kedvenceink messze túlszárnyalhatják a születésükkor várható élettartamukat. Mindezt ráadásul egyéb tényezők is jelentősen tudják befolyásolni. Nem mindegy:

  • A kutya fajtája. Egyes fajták hosszabb élettartamúak, míg más fajták nagyobb valószínűséggel betegednek meg súlyosan. A labradoroknál például a rák előfordulása valamivel magasabb, mint más fajtáknál, míg a francia bulldogok a hőgutára hajlamosabbak. 
  • A kutya genetikája: Az emberekhez hasonlóan a kutya genetikája, szüleitől örökölt tulajdonságai is nagy szerepet játszanak abban, hogy meddig élhet.
  • A kutya mérete: Általánosságban igaz, hogy a kisebb fajták tovább élnek, mint a nagyobbak.
  • A kutya életmódja: A kiegyensúlyozott étrend, a rendszeres testmozgás, a rendszeres állatorvosi ellenőrzések és a szeretetteljes környezet pozitívan befolyásolhatják a kutya élettartamát.
  • A kutya általános egészségi állapota: Bizonyos betegségek, mint az ízületi gyulladás vagy épp az elhízás, jelentősen csökkenthetik a kutya várható élettartamát, ha azokat nem kezelik időben.

Hosszú, boldog életet nekik! (Fotó: Getty Images)

Kutyakor és méret

A nagytestű, vagyis a több mint 50 kilós kutyák, például a német juhászkutyák és a dán dogok átlagosan 8-12 évig élnek. A dán dog a maga 8-12 évével a spektrum rövidebb életű végén, míg a belga juhász a fajtájára jellemző 14-16 éves korral annak másik felén helyezkedik el. Egy közepes méretű, azaz körülbelül 20 és 50 kiló közötti súlyú kutya, például a border collie és az ausztrál juhászkutya átlagosan 10-13 évig él, azonban e szabály alól is rengeteg kivétel van. Az angol bulldog például átlagosan csak 8-10 évet tölt velünk, elsősorban a légzését negatívan befolyásoló genetikai adottságok miatt.

A valaha élt második legidősebb kutya azonban épp a közepes méretű kutyusok közül került ki: egy Bluey nevű ausztrál terelőkutya állítólag 29 éves koráig boldogította gazdáit. A kistestű, vagyis a 20 kilónál kisebb testsúlyú kutyák átlagosan 12-15 évig élnek, de előfordul, hogy ezt  is jócskán túlszárnyalják. Egy Spike nevű ohiói  csivava 2023 januárjában ünnepelte 23. születésnapját, és mielőtt a fentebb már említett Bobi gazdái jelentkeztek volna, ő birtokolta a világ legöregebb élő kutyája rekordot.

És hogy miért rövidebb a nagytestű kutyák élettartama, miközben az állatvilágban gyakran épp a legnagyobb állatok élnek a leghosszabb ideig?  A szakértők szerint ebben számos különböző tényező játszik szerepet. 

Gyorsan öregedni

Egyrészt a nagyobb testű kutyák gyorsabban nőnek, mint a kisebb fajták. Ez a gyors fejlődés és a nagyobb testű kutyák intenzívebb anyagcseréje fokozott sejtterhelést jelent, ami hatással lehet élettartamukra is: csúnya kifejezéssel élve a nagyobb kutyák gyorsabban használódnak el. A nagytestű fajták emellett eleve hajlamosabbak bizonyos, az életüket megrövidítő egészségügyi állapotokra, például szívproblémákra és ízületi rendellenességekre is. És végül: régóta ismert, hogy bizonyos nagytestű kutyafajtáknál magasabb a rákos megbetegedés kockázata, de egészen az American Naturalist című folyóiratban nemrég megjelent tanulmányig a kutatók nem értették, hogy miért. Kiderült, hogy mindezt a tenyésztésnek „köszönhetik”, mivel egyszerűen nem volt elég evolúciós idejük arra, hogy hatékony védelmet fejlesszenek ki a nagyobb testű állatokat egyébként érintő betegségekkel, különösen a rákkal szemben. Ez az evolúciós alkalmazkodásban mutatkozó lemaradás azt jelenti, hogy nemcsak fogékonyabbak lehetnek egyes betegségekre, hanem azok gyorsabb lefolyásával is szembe kell nézniük. Ha hosszabb élettartamú kutyát szeretnénk, szakértők szerint lehet, hogy egy keverék fajta jobb választás lehet.

Kutatások igazolják ugyanis, hogy a keverék kutyák lényegesen tovább élnek, mint a fajtatiszta kutyák, mivel genetikai sokféleségük hozzájárul ahhoz, hogy ellenállóbbak legyenek a betegségekkel szemben.

Mi pedig nemcsak ezért, de a menhelyen lévő temérdek kedves és helyes kutya érdekében is buzdítunk egy helyes keverék örökbefogadására! 

Vajon hányadik szülinapját ünnepli? Fotó: Getty Images

Mit tehetünk mi? 

Bár vannak olyan tényezők, amelyeket nem tudunk befolyásolni, ha kutyánk egészségéről van szó, sokat tehetünk azért, hogy kedvencünk a lehető legboldogabb, legegészségesebb és leghosszabb életet élje. Tápláljuk kutyánkat a korának, méretének és aktivitási szintjének megfelelő, kiváló minőségű, kereskedelmi forgalomban kapható vagy házi készítésű eledellel. Egyeztessünk az állatorvossal, hogy megtudjuk, melyik a kutyánk számára legmegfelelőbb étrend, és ne vigyük túlzásba se a jutalomfalatokat, se a kunyerálás engedését.

A háziállatok elhízása számos egészségügyi problémát okozhat, ezért a hosszú élethez elengedhetetlen, hogy kutyánk a méretének és fajtájának megfelelő egészséges súlytartományban maradjon.

A rendszeres testmozgás is segít fenntartani az egészséges testsúlyt, erősíti az izmokat és az ízületeket, javítja a szív- és érrendszeri egészséget, és csökkenti az elhízással összefüggő betegségek kockázatát. A rendszeres szellemi aktivitás szintén hozzájárul a kutya egészségesebb és boldogabb életéhez (játszunk vele, amennyit csak tudunk!), de nem szabad megfeledkezni a megfelelő és rendszeres orvosi kontrollról sem. 

Na és te? Jól tartod a kutyusodat? Szeretettel ajánljuk figyelmedbe ezt a korábbi cikkünket, amiben azt boncolgattuk, vajon miért vágynak olyan sokan kutyára, és hogy mit tud egy örökbefogadott kutyus hozzátenni a mindennapjainkhoz. 

Kiemelt kép: Getty Images