Egy új tanulmány szerint a papírból készült szívószálak nem feltétlenül jobbak a környezet számára, mint a műanyagból készültek, mivel előbbiek vízlepergető bevonata úgynevezett örök vegyi anyagokat tartalmazhat – számolt be róla The Brussels Times. A rövidítve PFAS-ek (angolul forever chemicals, azaz örök vegyi anyagok) olyan szintetikus vegyi anyagok, amelyek a különféle iparilag előállított termékekből kioldódva az élő természetben tartósan megmaradnak, majd a tápláléklánc működése által egyre nagyobb koncentrációban gyülemlenek fel az ember szervezetében is. Számos egészségi állapottal hozták már őket összefüggésbe, többek között a rák, az asztma, a koleszterinszint emelkedése, a magas vérnyomás és a pajzsmirigybetegségek kialakulásával, de akár meddőséget is okozhat.
Thimo Groffen, az Antwerpeni Egyetem tudósa elmondta, hogy kutatócsoportjuk azt akarta kideríteni, hogy a PFAS-ek megtalálhatóak-e a Belgiumban forgalmazott növényi alapú szívószálakban – minekutána az Egyesült Államokban forgalmazott szívószálakban nemrég felfedezték őket. Az első ilyen jellegű európai elemzés során belga kutatók 20 papírszívószál-márkát vizsgáltak, és közülük 18-ban olyan tartós és potenciálisan mérgező vegyi anyagokat találtak, amelyek veszélyt jelentenek az élővilágra, a környezetre és az ember egészségére.
A poli- és perfluoralkil anyagok PFAS néven ismert csoportját bambuszból, üvegből és műanyagból készült szívószálakban is kimutatták – de rozsdamentes acélból készültekben nem.
A Food Additives and Contaminants című szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint a vegyi anyagok a papírból és bambuszból készült szívószálakban voltak a leggyakoribbak.
Különböző anyagból készült szívószálakat vizsgáltak
Az elemzőcsapat összesen 39 darab szívószálat vizsgált meg. Ezek eltérő márkájúak voltak, más és más anyagból (papírból, bambuszból, üvegből, rozsdamentes acélból és műanyagból) készültek. Az üzletekben, szupermarketekben és gyorséttermekben is fellelhető szívószálakat két körös vizsgálatnak vetette alá a kutatócsoport, és arra jutottak, hogy ezeknek többsége – a 39-ből 27, azaz 69 százalék – tartalmazott örök vegyi anyagokat, mi több, összesen 18 különböző PFAS-t mutattak ki bennük.
A legnagyobb valószínűséggel a papír szívószálak tartalmaztak ilyesmit: ezeknek 90 százalékában mutattak ki valamilyen örök vegyi anyagot. Ötből négy bambuszból, négyből három műanyagból, és ötből két üvegből készült szívószál szintén így járt, viszont
jó hír, hogy az acélból készültek közül egyikben sem mutattak ki PFAS-t.
Fontos megjegyezni, hogy a kutatás során azt nem vizsgálták, hogy a PFAS-ek kioldódnak-e a szívószálakból a folyadékba mártás hatására, valamint a kutatók azt is hangsúlyozták, hogy ezekben a termékekben bár jelen van, igen alacsony a PFAS koncentrációja. Figyelembe véve tehát, hogy a legtöbb ember általában csak alkalmanként használ szívószálat, szerintük mindez nem jelent súlyos kockázatot az emberi egészségre. Mindenesetre jobb átgondolni mindezt a legközelebbi kávérendelésünk alkalmával.
„A kis mennyiségű PFA-k, bár önmagukban nem károsak, de hozzáadódhatnak a szervezetben már meglévő kémiai terheléshez
– mondta Dr. Groffen. – A rozsdamentes acél szívószálakban nem mutattunk ki PFAS-eket, ezért azt tanácsolnám a fogyasztóknak, hogy ezt a fajta szívószálat részesítsék előnyben, vagy egyszerűen csak kerüljék a szívószálak használatát. A növényi alapanyagokból, például papírból és bambuszból készült szívószálakat gyakran úgy reklámozzák, hogy fenntarthatóbbak és környezetbarátabbak, mint a műanyagból készültek, a PFAS-ek jelenléte ezekben a szívószálakban azonban azt sejteti, hogy ez nem feltétlenül igaz.”
Kiemelt kép: Gett Images