Ártalmas is lehet, de nem teljesen úgy, ahogy gondoltuk.

Egy mai konyha elképzelhetetlen mikrohullámú sütő nélkül, vagy ahogy a legtöbben nevezzük, mikró nélkül. Egyszerű kezelni, nem túl költséges, kis helyen is elfér, és pillanatok alatt felmelegíti az ételeket. Létezik ennél jobb konyhai segítség a rohanó mindennapokban? Aligha! De túl szép, hogy hibátlan legyen, ugyanis a mikró messze a legegészségesebb háztartási eszköz. Ennek ellenére Magyarországon elvétve vannak olyan háztartások, ahol nem található mikrohullámú sütő.

A mikró rendeltetésszerű használata nem okoz komoly gondokat.

Gondoljunk bele, hogy milyen régóta mikrózzuk nap mint nap a kávéhoz a tejet, az ebédet, a vacsorát vagy csak egy szelet pizzát, és még egyik étel sem okozott hirtelen egészségügyi problémát csak azért, mert mikróban melegedett. 

Az étel nem sugároz

A mikrohullám definíció szerint váltakozó feszültségű jeleket leíró hullám, vagyis egy magasabb frekvenciatartományú elektromos hullám, amelyet a mikró generál. A benne található magnetron (elektroncső) állítja elő a mikrohullámot, amely a nagyfrekvenciájú hullámokat hoznak létre, ezzel a melegítendő anyagban mozogni kezdenek a víz-, zsír- és cukor molekulákat. Ez a mozgás súrlódáshoz vezet, és mind tudjuk, mi történik a súrlódás hatására: a test felmelegszik, ami jelen esetben lehet egy tányér spagetti, leves vagy bármi, amit a mikróba teszünk.

A mikro belülről melegíti fel az ételt (Fotó: Joseph Giacomin/ Getty Images)

Dióhéjban így működik a 20. század nagy találmánya, amely a piacra dobás utáni 78 évben mit sem vesztett népszerűségéből. A benne melegített ételek hőmérséklete tehát az alkotóelemek mozgása miatt képes felforrósodni, ami önmagában még nem okoz egészségügyi gondokat. Nem a mikróban melegített étel jelenthet gondot, hanem maga az elektronikai eszköz.

A mikró akkor jelent egészségügyi kockázatokat, ha a mikrohullámok közvetlen módon érik a szervezetet, vagyis, ha a mikró ajtaja nyitva lenne

– akár résnyire is. Ennek oka, hogy a nagyfrekvenciájú hullámok a szervezetben is gyorsítják a részecskék súrlódását, ami különböző egészségügyi károsodásához vezet. A gyártók ezért a mikró ajtaját fém védőhálóval látják el, amely akadályozza a mikrohullámok kijutását, és ezért van az, hogy nyitott ajtóval a készülék el sem indul. 

Használjunk mikrót vagy ne?

A dolgok összességét tekintve nem kell félni attól, hogy a mikróban melegített étel sugároz, azonnali gondokat okoz vagy megbetegít. Azonban ügyeljünk arra, hogy mindig csukjuk be a mikró ajtaját, és a berendezés takarítása során se pepecseljünk túl sokat, inkább tudjuk le rövidebb idő alatt.

De nemcsak az otthonunkban jelenthetnek veszélyt ránk a hétköznapi használati tárgyaink: kattints ide, hogy megtudd, miért is veszélyesek az elektromos autók!

Kiemelt kép: Getty Images