Míg a legtöbb ember a közlekedés egyik formájaként, társas programként vagy legfeljebb a vérkeringésnek jót tevő, kímélő kardioedzésként gondol a gyaloglásra, a séta valójában egy teljes testet átmozgató erősítés is lehet. Ha gondolkodtál már azon, hogyan lehetne az egyszerű gyaloglást még hasznosabbá tenni a hétköznapok során, akkor eláruljuk: bár sosem lesz a sétából célzott gyakorlat, a törzsizom folyamatos aktiválásával így is mozgásba hozhatjuk a hasizmokat.
Sétálj felfelé!
Amber Sayer elismert személyi- és futóedző szerint az egyik legjobb hatékonyságnövelő trükk séta közben az, ha a több kalória elégetésére és a pulzusszám növelésére összpontosítunk. A lejtőn való gyaloglással épp ezt érjük el: alaposabban átmozgatjuk vele a hasizmokat, ráadásul be kell vonnunk a törzsizmokat, a medencefenék izmait és a csípőhajlító izmokat is, hogy segítsenek a mellkasunkhoz közel húzni a lábunkat.
Séta közben feszítsd be a hasizmaidat!
Séta közben időnként feszítsük be a hasizmokat egy-egy erőteljesebb behúzással, vagyis próbáljuk meg a lehető legtovább feszesen tartani, miközben a légzést normál ütemben folytatjuk. Ez segít mozgásba lendíteni a haránt hasizmot, ami fűzőként öleli körül a törzsünket. A gyakorlatot 5-10 percenként 10-20 másodpercig javasolt megtartani séta közben, ezzel a típusú erősítéssel ráadásul a testtartás is rövid időn belül látványos javulásnak indul.
Jól jön a divatos övtáska
Szerencsére most épp trendi, de a sportövtáska vagy a deréktáska gyaloglás közben a tudatosságban is a segítségünkre lehet. Mivel
a hasizomgyakorlatok nagy része a hasizmok megfelelő aktiválásán múlik,
a siker azon áll vagy bukik, mennyire tudjuk elsajátítani ezt a hétköznapi rutint. Egy táska a hasunkon vagy a kezünk használata segít mentálisan is kapcsolódni ezekhez az izmokhoz és tudatosítani a jelenlétüket. Már csak azért is praktikus megoldás, mivel így a karjaink szabadon mozoghatnak, amivel tovább fokozhatjuk a gyakorlatok eredményességét.
Elő a plusz súllyal!
A gyaloglás közben felcsatolt bokasúlyok és kézi súlyok segíthetnek megdolgoztatni a hasizmokat, hiszen nagyobb ellenállással kell megküzdenünk, ugyanakkor az ilyen eszközök használatának előnyei mellett a hátrányairól sem szabad megfeledkeznünk. A plusz súlyok a térdet és a csípőt is több terhelés alá helyezik, tehát kellő óvatossággal szabad csak alkalmazni ezeket. Amennyiben viszont nincsenek ízületi problémáink, nyugodtan próbáljuk ki a bokasúlyokat, vagy szerezzünk be egy sportoláshoz kifejlesztett súlymellényt, ami biztonságos módon növeli a gyalogló edzések intenzitását.
Figyelj a testtartásra!
Ha már a haránt hasizom kapcsán szó esett a testtartásról, érdemes ezt továbbfejleszteni azzal, hogy odafigyelünk a helyes járásra: a testünk egyenes, a vállak hátra húzva, a has izmai feszesek, és a súly egyenletesen oszlik el a lábak között, miközben a lábfej könnyedén végiggördül a talajon. Ez a mozgáskombináció aktívan tartja a has izmait, különösen, ha időnként megnöveljük a tempót.
Az irodai munka és a feszített hétköznapok mellett könnyű róla megfeledkezni, ám a rossz testtartásnak gyakran a hátunk és a nyakunk issza meg a levét. Az alábbi cikkben összegyűjtöttük azokat a tippeket, melyekkel csökkenthetjük a terhelést, és az ezzel járó hosszú távú következményeket.
Kiemelt kép: Getty Images