célok, célkitűzés

6 dolog, amivel a sikeres emberek indítják a napot

A reggeli órák alapvetően határozzák meg az aznapi teljesítményt és közérzetet is.

Neked hogy indulnak a reggeleid? Az a típus vagy, aki inkább a túlélésre játszik, óvatoskodva kel fel, és akinek kell akár 1-2 óra is ahhoz, hogy felvegye az üzemi hőmérsékletet? Vagy az, aki kipattan az ágyból, majd eleve utazósebességen kezd és úgy vág neki a napnak? Akármelyik típusba is tartozol, érdemes ellesned, mi az a néhány dolog, amit a sikeres emberek tesznek reggelente annak érdekében, hogy megalapozzák a napjuk sikerét.

Kipihenten ébrednek

Jó vicc, mi? Pedig az elegendő és pihentető alvás tényleg kulcsfontosságú, ha azt szeretnénk, hogy sikeres és produktív legyen a napunk. Sheryl Sandberg a Meta operatív igazgatója. El lehet képzelni, milyen sűrűek a hétköznapjai, és hogy naponta hányféle kihívást kell sikerrel vennie. Egy a USA Todaynek adott interjújában elárulta, hogy tapasztalatai szerint a sikeres nap záloga egyszerűen az, hogy kipihenten vágunk neki. Azaz aludjunk eleget! Sandberg arról is beszélt a szóban forgó interjúban, hogy ezen szokás megtartásáért anno neki is meg kellett küzdenie, és nem is annyira bokros teendői, hanem különféle tech-kütyüi miatt, amiknek az elalvás előtti nyomkodása, ellenőrizgetése nagyon megnehezítette, hogy álomba szenderüljön.

Az olyan szokások, mint a fényerő csökkentése, az ésszerű időben való lefekvés, az elalvás előtti tudatos lazítás, a telefon, tévé és laptop mellőzése nagyban befolyásolhatják az alvási szokásainkat, és sokat hozzátesznek ahhoz, hogy simán induljon a következő napunk. 

Korán kelnek

A kifejezetten sikeres emberek közös tulajdonsága, hogy korán kelnek, ezért már a nap első részében el tudnak végezni bizonyos feladatokat, amik a kevésbé sikeres emberek vállát csak délután kezdik nyomni. Oprah Winfrey például jellemzően reggel 6-kor kel, és reggel fél hétkor már meg is érkezik az irodájába, amikor még nyugodalmas körülmények között tudja átnézni leveleit és megtervezni napi teendőit. A korai kelés különösen azoknak lehet hasznos, akik otthonról dolgoznak vagy kisgyerekük van, mert így hamarabb végezhetnek, miközben az otthoni teendőkre és a családra is marad idejük.

Nem nyúlnak rögtön a kávé után

Jack Dorsey, a Twitter és a Square vezérigazgatója egy interjúban elárulta, hogy bár szintén kifejezetten korán, reggel ötkor kel, előbb edz és meditál, és csak akkor kávézik, amikor ezeken már túl van. Így gondoskodik arról, hogy ne vigye túlzásba a kávét, viszont amikor végre kávézik, akkor valóban érezze is annak hatását. Igaza lehet: ha ugyanis a napunkat azonnal kávéval indítjuk, azzal szépen lassan leszoktatjuk a szervezetünket arról, hogy hormonszintünk szabályozásával természetes módon indítson be bennünket. Ha viszont váruk a kávéval az első, délelőtti álmossághullámig, valóban segíthetjük annak megfelelő működését.

koffein kávé

Délelőtt már jöhet egy jó pohár. (Fotó: Getty Images)

Reggeliznek és mozognak is

Amikor reggelente szorít az idő, könnyen beleeshetünk abba a hibába, hogy kihagyjuk a reggelit, pedig az egészséges napindító étkezés fontos eszköze annak, hogy a szervezetünket feltöltsük a nap feléig elegendő energiával. A teljes kiőrlésű gabonafélék, a gyümölcsök és a lassan felszabaduló szénhidrátok, mint például a zabpehely fogyasztása ilyenkor jó választás lehet, legalábbis Richard Branson, a Virgin Group alapítója szerint. Éppen így nagyon fontos a reggeli testmozgás is, amire pedig Shonda Rhimes, a Grace klinika és a Botrány című sikersorozatok executive producere esküszik.

Tanulmányok ki is mutatták, hogy a reggeli testmozgást követően egész nap magasabb szinten pörög az anyagcsere, ami megint csak lendületessé teszi a korán sportoló sikerembert.

Egyszerűen öltöznek fel

Gondoltad volna, hogy reggeli rutinod szempontjából fontos, hogy leegyszerűsítsd, mit veszel fel? Pedig így van, a ruhaválasztással kapcsolatos stressz kiküszöbölése ugyanis nagyban befolyásolhatja a nap későbbi teljesítményét. (Ezt tinédzser lányom reggeli, mérgezett egérként való szaladgálása kapcsán meg tudom erősíteni). Mark Zuckerberg, a Meta alapítója például híres a farmerből és pulóverből álló ancúgjairól. Ez nem véletlen: Zuckerberg a The Independentnek kifejtette, hogy reggelente inkább a fontos döntésekre tartogatja a mentális energiáját, ezért megfogadta, hogy leegyszerűsíti a reggeli rutinját azzal, hogy mindig ugyanazt a ruhát viseli. Barack Obama egyszerű, de nagyszerű öltönyei és a néhai Steve Jobs ikonikus fekete farmernadrágból és garbóból álló szettjei szintén jó példák erre.

Sorrendbe szedik a feladataikat

A sikeres emberek szeretik a kora reggeli órákat arra használni, hogy meghatározzák a nap prioritásait. Ez lehetővé teszi számukra, hogy a dolgokat időben és rendezetten oldják meg. Ha nekünk is van egy világos tervünk, az segít abban, hogy a nap során helyes úton maradjunk, ne essen szét a figyelmünk, így pedig véghez tudjuk vinni mindazt, amit elterveztünk. Ha nem vagyunk kellően fókuszáltak az adott reggelen, a kevésbé fontos feladatok hamar elvonhatják az energiánkat és a figyelmünket, így pedig kevésbé leszünk produktívak a nap során, ha viszont már korán alaposan átgondoljuk, mi lesz napi teendőink sora, sokkal messzebbre juthatunk.

Siker mindenekfelett?

Sikeres emberek reggeli rutinjáról volt szó, de az, hogy kinek mit is jelent maga a siker, nagyon eltérő lehet. Szerencsére nem kell mindenkinek megváltania a világot, óriáscéget vezetnie, vagy a világ egyik legismertebb tévés alakjává válnia.

A siker megvalósulhat úgy is, hogy a magunk és a környezetünk örömére élő, szociábilis emberek vagyunk,

akik elvégzik a rájuk bízott feladatokat, és akik pozitív érzésekkel töltik meg a körülöttük élő emberek életét. Ahhoz, hogy ilyenné váljunk, szintén nagy segítséget jelentenek a fenti lista egyes elemei, de ne csüggedjünk akkor sem, ha nekünk nem jön össze a reggeli sport, pláne meditáció, vagy ha épp a reggelit nem tudjuk beiktatni. Ha a nap végén úgy érezzük, ma is egyensúlyban voltunk, akkor minden rendben van.

Kiemelt kép: Getty Images